Human Rights Watch-ը Բեյրութի պայթյունի անկախ հետաքննության կոչ Է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային մասնագետներ պետք Է հրավիրվեն Լիբանան Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած հուժկու պայթյունի հանգամանքների անկախ հետաքննության համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 6-ին այս հայտարարությամբ հանդես Է եկել Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
«Լիբանանի իշխանությունները պետք Է հրավիրեն միջազգային փորձագետների Բեյրութի նավահագստում տեղի ունեցած պայթյունի հանգամանքնեի անկախ հետաքննության համար, պայթյուն , որն ավերեց քաղաքը,- նշել են իրավապաշտպանները:- Հետաքննությունը պետք Է պարզի պատճառներն ու այն անձանց, ովքեր պատասխանաու են պատահածի համար, ինչպես նաեւ հանձնարարի միջոցներ, որպսզի նման բան չկրկնվի»: Միջազգային մասնագետների մասնակցությամբ անկախ հետաքննությունն, ինչպես նշված Է հայտարարության մեջ, լավագույն երաշխիքն Է այն բանի, որ ողբերգության պատճառների պարզաբանումը կկատարվի անաչառորեն:
«Այդ պայթյունի ավերիչ հետեւանքները Լիբանանի բնակիչները կզգան դեռ երկար տարիներ,- նշել Է Human Rights Watch-ի ներկայացուցիչ Այա Մաջզուբը:- Միջազգային փորձագետները եւ միջազգային ֆինանսական աջակցությունը կարեւոր նշանակություն կունենան այն բանի ապահովման համար, որպեսզի հետաքննությունը լինի ազատ քաղաքական միջամտությունից, իսկ տուժածներն ստանան անհրաժեշտ օգնություն», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Human Rights Watch призвала к проведению независимого расследования взрыва в Бейруте
Международные специалисты должны быть приглашены в Ливан для проведения независимого расследования обстоятельств мощного взрыва в порту Бейрута. С таким заявлением выступила в четверг правозащитная организация Human Rights Watch.
"Ливанские власти должны пригласить международных экспертов для проведения независимого расследования обстоятельств взрыва в порту Бейрута, опустошившего город, - отметили правозащитники. - Следствие должно установить причины и лиц, ответственных за произошедшее, а также рекомендовать меры для того, чтобы подобное не повторилось". Независимое расследование с участием международных специалистов, как указывается в заявлении, является лучшей гарантией того, что выяснение причин трагедии будет вестись объективно,  сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Разрушительные последствия этого взрыва будут ощущаться жителями Ливана еще долгие годы, - отметила представитель Human Rights Watch Ая Маджзуб. - Международные эксперты и международная финансовая поддержка будут иметь важное значение для обеспечения того, чтобы расследование было свободным от политического вмешательства, а пострадавшие получили необходимую помощь".