Կյանքից հեռացել է ՀՀ նախկին պետնախարար, հնագետ Գրիգոր Արեշյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կյանքի 71-րդ տարում մահացել է Հայաստանի Հանրապետության նախկին պետական նախարար, Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր և աշխարհահռչակ հնագետ Գրիգոր Արեշյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Նարեկ Մկրտչյանը:
«Պրոֆեսոր Արեշյանի հետ տարբեր գաղափարներ էինք քննարկել և մտածում էինք դրանց իրականացման շուրջ: Շատ էր մտահոգվում պատմության թանգարանի անմխիթար վիճակի և ցուցադրության չդրված հազարավոր արժեքավոր իրերի ապագայով: Պրոֆեսոր Արեշյանը մեծ ավանդ ունի հայագիտության, հնագիտության և պատմության բնագավառներում: Պրոֆեսոր Արեշյանը գլխավորել է հնագիտական տարբեր պեղումներ, այդ թվում նաև Վայոց Ձորի մարզի Արենի-1 կոչվող քարայրի պեղումները, որոնց ժամանակ հայտնաբերվեց արդեն աշխարհին հայտնի 5500-ամյա ոտնամանը: Թող աստված հոգիդ լուսավորի»,- գրել է Մկրտչյանը:
Գրիգոր Արեշյանը ծնվել է 1949թ., Երևանում: 1987-1991թթ. Զբաղեցրել է ՀԽՍՀ Գիտությունների ակադեմիայի Հնագիտության ինստիտուտի փոխտնօրենի պաշտոնը: 1991-1992թթ. եղել է Հայաստանի Հանրապետության պետական նախարար:

Gregory Areshian, archaeologist who co-led discovery of world’s oldest winery, dead at 71
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. Renowned archaeologist Professor Gregory Areshian, the researched who co-led the excavations that unearthed the world’s oldest winery – Areni 1 – has died at the age of 71, Member of Parliament Narek Mkrtchyan said in a statement.
“Professor Areshian and I had discussed many ideas and we were thinking how to realize them. He was very concerned with the bad condition of the history museum and the thousands of valuable artifacts which are not displayed. Professor Areshian has great contributions in Armenian studies, archaeology and history,” the lawmaker said.
In 1987-1991 Areshian was Deputy Director of the Institute of Archaeology of the Academy of Sciences. He served as State Minister of Armenia from 1991 to 1992. He was an archaeologist at UCLA.
The Areni-1 winery is a 6100-year-old winery that was discovered in 2007 in the Areni-1 cave complex in the village of Areni in the Vayots Dzor province of Armenia. The world’s oldest known show, the Areni-1 shoe, was found in the same cave a year later.