Էստոնացի լրագրողը ծավալուն հոդվածով պատմել է 1990թ․ Աղդամում «գորշ գայլերի» հետ հանդիպման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի էստոնացի լրագրող Աինար Ռուսսարը երկրի ամենախոշոր՝ Eesti Päevaleht թերթերից մեկում իր խմբագրական հոդվածում պատմել է 1990թ․ Աղդամ այցի և այնտեղ «գորշ գայլերի», գնդապետ Սուրաթ Հուսեյնովի (հետագայում Ադրբեջանի վարչապետ) հետ հանդիպման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի թարգմանությունը:
«Մարտերը, որոնք կրկին սկսել են ցնցել Հարավային Կովկասը, առաջնային տեղ չեն զբաղեցնում ամենօրյա լուրերում: Այնուամենայնիվ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը նորից զենքերը պարզել են միմյանց վրա, ինչի արդյունքում նախորդ շաբաթ կողմերը մոտ երկու տասնյակ զոհ ունեցան․ սա ավելին է քան վերջին տասնամյակներում երկու երկրներում գրանցված ցանկացած վիրուսային հիվանդությունից մահացածների թիվը (մինչև ԿՈՎԻԴ-ը): Կովկասում հարևանների միջև դեռևս չլուծված արյունալի այս հակամարտությունը մեկն է այն բազմաթիվ օրինակներից, որը հայտնի է պատմությանը աշխարհի տարբեր մասերում հազարամյակներ շարունակ:
Բաքու-Աղդամ, 1990
30 տարի առաջ, ուշ երեկոյան, Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում չորս վագոններով մի գնացք սպասում էր Լեռնային Ղարաբաղի ծայրամասում գտնվող քաղաք մեկնելուն: Գնացքի պատուհանները ջարդված էին փամփուշտների կրակոցներից, իսկ չորս վագոն ունեցող գնացքը տեղափոխում էր վեց վագոնի չափ մարդկ, որոնք մայրաքաղաքից ուղևորվում էին առջնագծում տեղակայված այդ քաղաքը: Նրանց մեջ կային կերակրող մայրեր, տարեցներ և զինվորական անձնակազմ:
Երբ բարձրացա այդ գիշերային մարդատար գնացքը։ Հինգ բան գիտեի․ նախ և առաջ, գիտեի միայն ուղղությունը՝ Աղդամ, դատելով այն էժանագին սպիրտային գինուց, որը գարշելի համ ուներ: Այն Տարտուում ուսանողները գնում էին կրթաթոշակի վճարումից մեկ շաբաթ առաջ: Երկրորդ, ես նախկինում լուսաբանել էի կովկասցիների միջև կռիվներ և ինձ համարում էի բավականին պատրաստ պաշտպանելու ինքս ինձ այն էմոցիոներից, որոնց հյուսիսցիները սովորաբար պատրաստ չէին: Երրորդ, ես գիտեի որտեղ թաքնվել և բաշխել մոտս եղած ամբողջ գումարը: Չորրորդ բանը, որ ես գիտեի՝ այն էր, որ ամենավտանգավորը կարող են լինել հանկարծակի ընկերություն առաջարկող անծանոթները: Հինգերորդ, ես գիտեի ում և ինչքան կաշառել, այսօրվա տերմիններով, եթե հայտնվեի մեծ անախորժության մեջ:
Այս գիտելիքներն ինձ չօգնեցին 30 տարի առաջ տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական պատերազմում: Ընդհակառակը, ամեն-ինչ այլ կերպ ընթացավ:
Մարդկանցով լի չորս վագոնները ամբողջ գիշեր ընթացքի մեջ էին, փամփուշտներից ծակծկված պատուհաններից բավականաչափ մաքուր օդ չէր հասնում ուղևորներին, և ոչ էլ օդը մաքրվում էր անընդհատ ծխող տղամարդկանց կողմից արտազատվող նիկոտինից: Առավոտյան գնացքը ժամանեց Աղդամ: Կայարանի հետևում երկու տուն էր վառվում, ակներև էր, որ դրանց հրթիռներ էին հարվածել, իսկ քիչ հեռու մի տանկ էր այրվում:
Տեղանքը վխտում էր ազերի (ադրբեջանցի՝ խմբ․) զինվորականներով, իսկ հեռվում լսվում էին մարտերի ձայներ: Վերջապես երեք զինվորական մոտեցան իմ փաստաթղթերս ստուգելու, նրանցից մեկն իր աջ ուսին գցած ուներ երկու «Կալաշնիկով» ինքնաձիգ, ձախ ուսին՝ նռնականետ, իսկ գոտուն ամրացված էր վեց նռնակ: «Արևմտյան» լրագրողը նրանց համար շատ հետաքրքիր գտածո էր, այդ իսկ պատճառով ես մի քանի օր անցկացրի նրանց հետ: Մինչև ատամները զինված մարդը ցույց տվեց իր համազգեստին կարված կատաղի ցցված ժանիքներով գայլի տեսքով տարբերանշանը: Սա առանձնացնում էր իրենց զորքերը:
«Գորշ գայլերը»
Գայլի տարբերանշանով մարդկանց համար լրագրողին հյուրընկալելը հաճելի ընդմիջում էր իրենց կռվում: Սկզբի համար, նրանք ինձ պլաստիկ կեղտոտ շշից տեղական գինի առաջարկեցին (զինվորականնե՛րը), որն այնքան էլ վատը չէր ի տարբերություն այն սարսափեցնելու չափ ահավոր Աղդամ գինու, որը վաճառում էին Տարտուի խանութներում: Այնուհետև նրանք ինձ տարան քաղաքի ծայրամասը, որտեղ երեք ածխացած մարմիններ ընկած էին հայերի կողմից խփված տանկի մոտ, որոնց կողքին տասնյակ կանայք բարձրաձայն լաց էին լինում: Դա ահավոր տեսարան էր, և ես հասկացա, որ դեռ շատ պետք է բարելավեմ իմ էմոցիոնալ պաշտպանական համակարգը: Այնուհետև «գայլերն» ինձ տարան իրենց հրամանատարին հանդիպելու:
Աղդամի մասամբ ավերված արվարձանում մի տղամարդ բարձրաձայն ելույթ էր ունենում զինվորների խմբի առջև: Հարցազրույց տալու առաջարկիս նա մի առհամարհական հայացքով պատասխանեց, այդպես ավարտվեց իմ հանդիպումը լեգենդար գնդապետ Սուրաթ Հուսեյնովի հետ:
Նրա ղեկավարած զորքերը պաշտպանում էին Աղդամի շրջանը, որը նա հանձնեց հայերին 1993-ի ամռանը (Աղդամն ընկավ 1993-ի հուլիսի 23-ին): Հուսեյնովը Ադրբեջանի շուկայական մաֆիայի ղեկավարներից էր ԽՍՀՄ փլուզման տարիներին, և, բացի դրանից, նա ֆինանսավորում էր նոր ձևավորվող քաղաքացիական հրոսակախմբերին: Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում ջախջախվելուց հետո Հուսեյնովը իր զորքերը թեքեց Բաքվի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով զենքի միջոցով հեռացնել Ադրբեջանի առաջին ազատ ընտրված նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյին: Նախագահը, կանխատեսելով հեղաշրջումը, հեռացավ մայրաքաղաքից: Խելացի կովկասյան «աղվեսը» և տեղական կոմունիստական նախկին առաջնորդ Հեյդար Ալիևը զբաղեցրեց նրա տեղը՝ վերջ տալով հեղաշրջմանը և նշանակելով Հուսեյնովին վարչապետ: Հուսեյնովի՝ ամբոխի ղեկավարի հատկանիշներով օժտված առաջնորդի կարիերան երկար չտևեց. ակնկալվող պատժից խուսափելու համար Ռուսաստան ժամանակավոր փախուստը նույնպես նրան չփրկեց, և 1999թ. Ադրբեջանի դատարանի կողմից նա դատապարտվեց ցմահ բանտարկության: Միևնույն ժամանակ Իլհամ Ալիևը, երկրի նախագահի որդին, ներում շնորհեց գնդապետ Հուսեյնովին, ով այժմ իր 60 տարեկան հասակում ապրում է Բաքվի մոտ գտնվող երեք հարկանի առանձնատանը: Հնարավոր է նաև թոշակ է ստանում տեղի շուկաներում կարգ ու կանոն պահելու համար:
Կորսված փողերն ու ժամացույցը
«Գորշ գայլերն» ուղեկցեցին ինձ իրենց զորամաս: Նրան հաճախ էին մարտերի գնում շրջակա անտառապատ լեռները և չէին թույլատրում ինձ միանալ իրենց: Հեռվում լսվում էին կրակոցներ և պայթյունների ձայներ, և երբեմն որոշ պատառոտված ու արյունոտ մարտիկների էին բերվում «գայլերի բազա», իսկ դրան ի հակառակ ապուրն ու խորովածը անընդհատ եփվում էր: Երրորդ օրը ես հիվանդացա և խնդրեցի, որ ինձ տանեն Աղդամի կայարան:
Նույն երկու բարյացկամ տղաները, որոնց հետ մի քանի օր առաջ էի ծանոթացել, առաջարկեցին ինձ ուղեկցել: Ամայի կիրճում նրանք կանգնեցրին ամենագնաց մեքենան․ ստիպեցին դուրս գալ, լիցքավորեցին ինքնաձիգները, վերցրեցին գրպանումս եղած գումարն ու թևիս ժամացույցը: Նրանց մտքով չանցավ փող փնտրել վարտիքիս տակ: Այնուհետև նրանք ինձ ընկերաբար տարան Աղդամի կայարան՝ մայրաքաղաք ուղևորվող չորս վագոնանոց ինքնաձիգի գնդակներից ծակծկված գնացքը: Ես ստիպված չեղա տոմս առնել, քանի որ այդ երկուսը իրենց լեզվով ամեն ինչ կարգավորեցին մեքենավարի հետ: Սա հաստատեց իմ այն փորձը, որ նոր ընկերները կարող են լինել գողեր և, որ պետք է միշտ անդրավարտիքի տակ պահել փողերի մի մասը:
Բաքվի օդանավակայանում տոմսավաճառի դեմքից հասկացա, որ դեռևս Դոնեցկ-Տալլինն չվերթի տոմսեր առկա են, չնայած այն հանգամանքին, որ օդանավակայանում հայտարարում էին, որ դրանք սպառվել են: Ես կրկնակի վճարեցի տոմսի համար և վայրեջք կատարեցի Տալլիննում, դրանով իսկ ավարտելով ձեռք բերածս հինգերորդ փորձառնությունը: Ինձ թվում էր, որ գնացքով առաջնագիծ հասնելը կլինի միակ այդպիսի փորձը իմ կյանքում: Ցավոք սրտի այդպես չէր: Մի տարի անց մի ուղևորատար գնացք ինձ Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբից հասցրեց Կառլովաց, որը այրվում էր և ջանասիրաբար կրակի տակ էր պահվում սերբիական ուժերի կողմից, երբ գնացքը հասավ կայարան:
Պատերա՞զմ թե հաղորդակցություն
Բոլոր պատմական էթնիկ, կրոնական և տարածքային վեճերը վերջնական առումով փորձության են ենթարկվում պատերազմի, սպառնալիքի կամ էլ հաղորդակցության հմտությունների միջոցով: Պատերազմելուց բոլորը պնդում են, որ պետք է բանակցել, սակայն հետո այնպիսի նախապայմաններ են առաջ քաշում, որ մյուս կողմը չի կարող իրագործել: Ներկայում Ադրբեջանը պնդում է, որ գազի և նավթի մատակարարումները դեպի Եվրոպա կարող են ընդհատվել վերսկսված պատերազմի պատճառով, Հայաստանն էլ իր հերթին Եվրոպային նախազգուշազնում է, որ ազերիները կարող են հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին:
30 տարվա վաղեմության մարտական ՄԻ-24 ուղղաթիռները փոխարինվել են ԱԹՍ-ներով
Հարավային Կովկասում ընթացող պատերազմը դուրս է եկել Լեռնային Ղարաբաղից: Հնացած ՄԻ-24-ին, որն ունի 30 տարվա պատմություն, փոխարինելու են եկել ԱԹՍ-ները, հակառակորդ հաքերները երկու կողմից բազմաթիվ կիբեր հարձակումներ են անում միմյանց վրա: ԱՄՆ-ը Եվրոպական Միությունը և Ռուսաստանը զսպվածության կոչ են անում պատմական հակառակորդներին և հրավիրում բանակցությունների սեղանի շուրջ: Փաստն այն է, որ վերսկսված պատերազմում տասնյակ զոհեր կան՝ ներառյալ 76-ամյա Ազիզ Ազիզովը, ով ապրում էր Աղդամում և հայկական զինված ուժերի կրտսեր սերժանտ Սոս Էլբակյանը:
Ո՞ւմ ձեռքում են այս բազմադարյա հակամարտության բանալիները»:
Աինար Ռուուսսաարը եղել է BNS, ERR and Postimees ամսագրերի լրագրող, այժմ հանդիսանում է Kohtla-Järve Gymnasium-իի դասախոս: Ամսական երկու անգամ նա համեմատում է անցյալի և ներկայի իրադարձությունները LP-ում:

Эстонский журналист поделился воспоминаниями о своей встрече с «серыми волками» в Агдаме в 1990 году
Эстонский журналист поделился воспоминаниями о своей встрече с «серыми волками» в
Агдаме в 1990 году
Известный эстонский журналист Айнар Руссаар в своей редакционной статье на страницах одной из крупнейших газет страны Eesti Päevaleht рассказал о своей поездке в Агдам в 1990 году и встрече там с «серыми волками», а также полковником Суретом Гусейновым (впоследствии премьер-министром Азербайджана).
«Военные действия, которые снова начали сотрясать Южный Кавказ, не занимают первых строк в ежедневных новостях. Тем не менее, Армения и Азербайджан вновь навели оружие друг на друга, в результате чего стороны понесли потери общей численностью свыше 20 человек. Это больше, нежели число скончавшихся от любой вирусной инфекции в обеих странах за последние десятилетия – до COVID-19.
Пока еще не урегулированное противостояние между двумя соседями – один из многочисленных примеров конфликтов в разных частях мира, известный истории на протяжении тысячелетий.
Баку-Агдам, 1990
30 лет назад, поздно вечером, в столице Азербайджана Баку поезд из четырех вагонов ожидал отбытия в город, расположенный на окраине Нагорного Карабаха. Окна поезда были разбиты пулями в результате обстрелов, а всего четыре его вагона перевозили людей на целых шесть, и они направлялись из столицы в находившийся на передовой город. Среди них были кормящие матери, пожилые люди и воинский состав.
Когда я вошел в этот ночной пассажирский поезд, то знал 5 вещей. Прежде всего, название пункта назначения было мне знакомо по одноименному дешевому вину с отвратительным вкусом. В Тарту студенты покупали его за неделю до получения стипендии. Второе: я и раньше освещал столкновения между кавказцами и считал себя достаточно защищенным от тех эмоций, к которым северяне обычно бывают не готовы.
Третье: я знал, где спрятаться и как распределить имеющуюся у меня сумму денег. Четвертое: я знал, что самыми опасными могут быть внезапно предлагающие свою дружбу незнакомцы. Пятое, что я знал: кого и как, говоря сегодняшними терминами, подкупить, если окажусь в бедственной ситуации.
Эти знания не помогли мне в произошедшей 30 лет назад войне. Наоборот, все пошло иначе.
Переполненные людьми четыре вагона ехали всю ночь. Разбитые пулями окна пропускали недостаточно воздуха, тем более не прочищал воздух выдыхаемый безостановочно курящими мужчинами никотин. Утром поезд прибыл в Агдам. За вокзалом дымились два дома и было очевидно, что причиной возгорания были ракетные удары. Чуть поодаль горел танк.
Местность кишела азербайджанскими военными, издали доносились звуки проходящих боев. Наконец ко мне подошли трое военных для проверки документов, у одного через правое плечо было перекинуто два автомата «Калашников», на левом висел гранатомет, а на поясе – шесть гранат. «Западный» журналист был для них очень интересной находкой, поэтому я провел с ними несколько дней. Вооруженный до зубов военный показал мне пришитый к форме значок в виде оскалившегося волка.  Это и отличало их войска от остальных.
«Серые волки»
Визит журналиста стал приятным перерывом в боевых действиях для людей с эмблемой волка.  Для начала они предложили мне местное вино (военные!!) из грязной пластиковой бутылки, которое оказалось не таким уж плохим по сравнению с тем поистине кошмарным вином «Агдам», которое продавалось в магазинах Тарту.
Затем они отвели меня на окраину города, где возле подбитого армянами танка лежало три обугленных трупа, громко оплакиваемых десятками женщин. Это было ужасное зрелище, и я понял, что мне еще нужно сильно укрепить свою эмоциональную защиту. После чего «волки» провели меня к своему командиру.
В полуразрушенной части Агдама какой-то мужчина громко выступал перед группой военных. На предложение дать интервью он ответил презрительным взглядом. Так закончилась моя встреча с легендарным полковником Суретом Гусейновым.
Войска под его командованием защищали Агдамский район, который он сдал армянам летом 1993 года (Агдам пал 23 июля 1993г). Гусейнов был одним из главарей рыночной мафии Азербайджана в года распада СССР, кроме того, он финансировал формируемые тогда из гражданских лиц отряды боевиков.
После разгрома в Карабахе Гусейнов повел свои войска в направлении Баку, намереваясь вооруженным путем свергнуть первого свободно избранного президента Азербайджана Абульфаза Эльчибея. Предвидя переворот, президент покинул город. Его место занял умный кавказский «лис» и бывший местный коммунистический лидер Гейдар Алиев, который покончил с путчем, назначив Гусейнова премьер-министром. Карьера Гусейнова, наделенного способностью быть главарем толпы, долго не продлилась, временный побег в Россию с целью избежать ожидаемого наказания также не спас его, и в 1999 году азербайджанский суд приговорил его к пожизненному заключению.
Однако сын Гейдара Алиева – Ильхам Алиев, заняв пост президента страны после смерти отца, помиловал Гусейнова, который сегодня, будучи уже 60-летним, живет в находящемся недалеко от Баку трехэтажном особняке. И, возможно, получает пенсию за то, что следит за соблюдением порядков на местном рынке.
Потерянные деньги и часы
«Серые волки» проводили меня в свою воинскую часть. Они часто уходили на бои в окружающие местность лесистые горы, но не разрешали мне пойти с ними. Издали слышались звуки выстрелов и взрывов, иногда на «базу волков» привозили искалеченных и окровавленных бойцов, что, однако, не мешало постоянно готовить супы и жарить шашлык. На третий день я почувствовал недомогание и попросил отвезти меня обратно на агдамский вокзал.
Те же два доброжелательных парня, с которыми я познакомился несколько дней назад, предложили проводить меня. В заброшенном ущелье они остановили внедорожник, заставили меня выйти из машины, зарядили свои автоматы, забрали из моих карманов деньги и сняли с руки часы. Им не пришло в голову поискать деньги в моих трусах.
Затем они по-дружески доставили меня на агдамский вокзал, посадив в направлявшийся в столицу изрешеченный пулями поезд из четырех вагонов. Мне не пришлось покупать билет, эти двое обо всем договорились с машинистом. Все это подтвердило мой опыт относительно того, что новые друзья могут быть и ворами, и что часть денег всегда нужно прятать в нижнем белье.
В бакинском аэропорту по выражению лица кассирши я понял, что билеты на рейс Донецк-Таллинн все еще есть, хотя и объявляли, что они закончились. Я заплатил за билет двойную цену и приземлился в Таллинне, тем самым завершив свое пятое испытание и обогатив собственный опыт.
Мне казалось, что поездка на поезде на передовую станет единственной в своем роде в моей жизни. К сожалению, это было не так. Год спустя пассажирский поезд доставил меня из столицы Хорватии Загреба в Карловац. Когда поезд прибыл на вокзал, этот город горел и подвергался усиленному обстрелу со стороны сербских сил.
Война или коммуникации?
Все этнические, религиозные и территориальные споры в истории в конечном итоге подвергаются испытанию войной, угрозой или навыками коммуникабельности. В ходе войны все твердят, что надо вести переговоры, однако затем выдвигают такие предусловия, которые другая сторона не может выполнить. Сегодняшний Азербайджан утверждает, что поставки газа и нефти в Европу могут быть приостановлены из-за возобновившейся войны, Армения, в свою очередь, предупреждает, что азеры могут ударить по Мецаморской атомной станции.
Вертолеты МИ-24 30-летней давности сегодня сменили беспилотники - БПЛА.
Война на Южном Кавказе вышла за пределы Нагорного Карабаха. На смену устаревшему МИ-24 с его 30-летней историей пришли БПЛА, группы хакеров с обеих сторон осуществляют многочисленные кибератаки друг на друга.
США, Евросоюз и Россия призывают исторических противников к сдержанности и приглашают за стол переговоров. Факт в том, что в возобновившейся войне уже есть десятки жертв, в том числе – 76-летний Азиз Азизов, проживавший в Агдаме, и младший сержант армянских ВС Сос Элбакян.
В чьих руках находятся ключи к этому застарелому конфликту?
Айнар Руссаар был журналистом изданий BNS, ERR и Postimees, в настоящее время работает преподавателем в Kohtla-Järve Gymnasium. Дважды в месяц он сравнивает события прошлого и настоящего в LP.