Արցախի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի. Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանը հայտարարություն է տարածել ՀՀ ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկանցում է «Արմենպրես»-ըՀՀ անվտանգության խորհրդի հուլիսի 10-ի նիստում ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը՝ փաստաթուղթ, որն, ըստ էության, արտացոլում է համահայկականության անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, դրանց հաղթահարման սկզբունքներն ու եղանակները:
«Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային քաղաքականության այս ուղեցույցում համահայկական օրակարգի առանցքային բաղադրիչ Արցախին անդրադարձ է կատարվում առանձին` «Արցախի անվտանգության ապահովում» ենթագլխով, որը ոչ պատահականորեն զուգորդվում է Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հետ: Համաշխարհային և տարածաշրջանային հիմնարար փոխակերպումները, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարություն մեջ, այնուհանդերձ, չեն փոխել Հայաստանի պատկերացումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության` որպես ՀՀ գլխավոր մարտահրավերի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման` որպես հիմնական սպառնալիքի վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս փաստաթղթով վերահաստատում է իր` Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելը` այդ համատեքստում հատկանշելով հետևյալը. հավատարիմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությանը` մենք շարունակում ենք հանդես գալ փոխզիջումային սկզբունքով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիրքերից:
Միավորված ազգերի կազմակերպության հռչակագրերում, Մարդու իրավունքների միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը ընկած է լինելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմքում` որպես սեփական ճակատագիրը որոշելու արցախահայության բացառիկ իրավունք: Արցախը հակամարտության օբյեկտից վերափոխվելու է սուբյեկտի` վերադառնալով բանակցային սեղան` այդպիսով ուղղակիորեն իրացնելով Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների սուբյեկտայնությունը. Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի:
Արցախի անվտանգությունը չի կարող աճուրդի դրվել: Վերոնշյալի պատմական, քաղաքական և իրավական հիմնավորմամբ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մշակելու է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հայեցակարգ, որը հանրային քննարկման է դրվելու` շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Международному признанию Арцаха нет альтернативы: заявление Самвела Бабаяна
Секретарь Совета безопасности Республики Арцах Самвел Бабаян распространил заявление относительно новой Стратегии национальной безопасности Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, на заседании Совета безопасности Армении 10 июля была принята новая Стратегия национальной безопасности Армении - документ, который, по сути, отражает вызовы и угрозы безопасности Армении, принципы и способы их преодоления.
“Этот документ по политике безопасности Республики Армения Арцаха - ключевого составляющего общеармянской повестки касается отдельным заголовком “Обеспечение безопасности Арцаха”, что не случайно в сочетании с независимостью, суверенитетом, территориальной целостностью Армении. Основные мировые и региональные трансформации, которые нашли свое отражение в Стратегии национальной безопасности Республики Армения, тем не менее, не изменили представления Армении об азербайджано-карабахском конфликте как о главном вызове Республики Армения и применении Азербайджаном силы в контексте азербайджано-карабахского конфликта как об основной угрозе.
Республика Армения этим документом подтверждает свою гарантию безопасности Арцаха, подчеркнув в этом контексте следующее: оставаться верной посреднической миссии Минской группы ОБСЕ и выступать с принципом компромиссов с позиций мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Принцип права наций на самоопределение, закрепленный в декларациях ООН, международных соглашениях по правам человека, будет лежать в основе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в качестве исключительного права армян Арцаха решать свою судьбу. Арцах будет преобразован из объекта конфликта в субъект, вернувшись за стол переговоров, тем самым реализуя субъективность властей, избранных народом Арцаха. Международное признание Республики Арцах не имеет альтернативы.
Безопасность Арцаха не может быть выставлена на аукцион. На историческом, политическом и правовом основании вышеупомянутого офис Совета безопасности Республики Арцах разработает концепцию урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, которая будет вынесена на общественное обсуждение с привлечением заинтересованных сторон”, - говорится в заявлении Самвела Бабаяна.