ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առավել քան հստակ է, որ Թուրքիան ապակայունացնող գործոն է մեր տարածաշրջանում և լուրջ մարտահրավեր Հայաստանի անվտանգությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը «Warsaw Institute Review» ամսագրին տված հարցազրույցում: Ավելին, դեսպանի խոսքով, Թուրքիայի փորձերը՝ միջամտելու հարևան այլ տարածաշրջաններում ընթացող հակամարտություններին, արդեն իսկ խարխլել են անվտանգությունն ու կայունությունն այնտեղ։
-Ինչու՞ հակամարտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կրկին բռնկվեց վերջին օրերին։
-Առկա է բավականին հստակ վկայություն, որ իրավիճակի ամենավերջին սրացումը հայ-ադրբեջանական սահմանին Տավուշի հյուսիսային մարզում Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականության տրամաբանական հետևանքն էր։ Եթե հետևենք Ադրբեջանի նախագահի, պաշտպանության նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին շաբաթների և ամիսների պատերազմ հրահրող հռետորաբանությանը, որով նրանք հանդես են գալիս հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական լուծման, ապա կտեսնենք, որ հուլիսի 12-ից սկսված իրադարձություններին մղող սադրանքը պատահական չէր։ Հայկական կողմը շարունակաբար զգուշացնում էր իր միջազգային գործընկերներին նման իրավիճակի բարձր հավանականության և Ադրբեջանի չարամիտ մտադրությունների եռանդի ու դրանք սանձահարելու քաղաքական ու դիվանագիտական քայլերի անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Սակայն, ի հիասթափություն հայկական կողմի, մեր նախազգուշացումներն անտեսվեցին։
-Արդյո՞ք վերջին բախումների պատճառները նման են 1988թ․ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի դրդապատճառներին։
- Կարող են լինել որոշակի նմանություններ։ 1988թ․ հակամարտությունը սկսվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ հանուն խաղաղ ինքնորոշման իրավունքի շարժումը կոպիտ ռազմական ուժով ճնշելու փորձից։ Այն ժամանակ ադրբեջանցիները տպավորիչ կերպով տապալվեցին։ Դասեր քաղելու փոխարեն, ցավոք սրտի, ադրբեջանական ղեկավարությունն այժմ կեղծ պատմական տարածքային պահանջներ է առաջադրում նաև Հայաստանին։ Դա համապատասխանում է Ադրբեջանի երկար պատմություն ունեցող այն պնդմանը, որ հակամարտությունը միշտ եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և Լեռնային Ղարաբաղը՝ իր օրինական ընտրված իշխանություններով, առանձին դերակատարություն չունի։ Նման մոտեցումը և վարքը որևէ հիմնավորում չունեն և ավելի են հեռացնում ԼՂ հակամարտության խաղաղ և բանակցային լուծում գտնելու հնարավորությունները, ինչը հայկական կողմերի և միջազգային հանրության համար ընդունելի միակ կենսունակ տարբերակն է։
-Որո՞նք են Թուրքիայի և Ռուսաստանի դերակատարությունները Կովկասում և ինչպե՞ս են դրանք ազդում վերջին օրերի իրավիճակի վրա։
-Երկու երկրները գործում են բացարձակապես տարբեր կերպով։ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը, արտաքին գործերի նախարարը, նախագահը և այլ պաշտոնյաներ, անցած շաբաթվա ընթացքում արդեն իսկ արել են մի շարք հայտարարություններ և մեկնաբանություններ՝ արտահայտելով իրենց աներկբա աջակցությունը Ադրբեջանին, այդ թվում և հավանական ռազմական ներգրավմամբ։ Սա ծայրահեղ վնասակար է և ոչ միայն քաջալերում է Ադրբեջանին շարունակելու ընթանալ սրացման վտանգավոր ուղով, այլև առաջ է բերում հիմնարար հարցադրումներ, թե արդյոք այդ երկիրը կարող է որևէ վստահելի և դրական դեր խաղալ Հարավային Կովկասում։ Այս պահին առավել քան հստակ է, որ Թուրքիան ապակայունացնող գործոն է մեր տարածաշրջանում և լուրջ մարտահրավեր Հայաստանի անվտանգությանը։ Ավելին, Թուրքիայի փորձերը՝ միջամտելու հարևան այլ տարածաշրջաններում ընթացող հակամարտություններին արդեն իսկ խարխլել են անվտանգությունն ու կայունությունն այնտեղ։ Այս փաստերն ավելի անհնար են դարձնում Թուրքիայի որևէ դերակատարությունը՝ միջազգային և հատկապես ԵԱՀԿ շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված։ Հայաստանը կշարունակի հետևողականորեն աշխատել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությունը պահպանելու և ամրապնդելու ուղղությամբ՝ այդ նպատակով սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների հետ։
Ի տարբերություն Թուրքիայի, Ռուսաստանը՝ լինելով Հայաստանի դաշնակիցը և կրելով ռազմական անվտանգության համաձայնագրերի պարտավորությունները, ընտրեց առավել հավասարակշիռ մոտեցում և առաջարկեց իր միջնորդական ծառայությունները ոչ միայն որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, այլև ազգային կարգավիճակով։
-Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն երկու երկրները Բաքու-Երևան հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։
-Ներկայիս իրավիճակը պահանջում է հնարավորինս արագ ներգրավվում բանակցություններում՝ հիմնված բարի կամքի վրա։ Ադրբեջանը պետք է վերջապես ըմբռնի, որ մենք ապրում ենք նույն տարածաշրջանում և կարիք ունենք կառուցելու ընդհանուր անվտանգության տարածք։ Այդ նպատակին հասնելու համար, առաջին հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պետք է առանց նախապայմանների հարգվի, միջազգային իրավականորեն պարտադիր մեխանիզմները պետք է գործի դրվեն այդ իրավունքի իրականացման և ԼՂ կարգավիճակի որոշման համար։ Այդ պարագայում Հարավային Կովկասի ողջ ներուժը կիրացվի, որից հավասարապես կշահենք բոլորս։
-Կցանկանայի՞ք, որ միջազգային կազմակերպությունների ներգրավվեին խաղաղության գործընթացում։
-Մենք, ինչպես և միջազգային հանրության մեծամասնությունը, հայտարարել ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ Ֆրանսիան, Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը, միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է՝ միջնորդելու ԼՂ հակամարտության հարատև կարգավորման հասնելուն ուղղված խաղաղ բանակցությունները։ Ցանկացած այլ սատարող ներգրավում միջազգային կազմակերպությունների կողմից պետք է սերտորեն համադրվի և խորհրդակցվի համանախագահների հետ։ Ցավոք սրտի, մենք անցյալում ականատես ենք եղել այն իրողությանը, որ այլ մոտեցման պարագայում, հաճախ, եթե ոչ միտումնավոր, ապա նույնիսկ առանց դիտավորության, դա կարող է ավելի վնասել, քան օգտակար լինել խաղաղ գործընթացին։
-2016թ․ ի վեր, երկու կողմերը հայտարարել են միմյանց ենթակառուցվածքների վրա կիբերհարձակումների մասին։ Կարծու՞մ եք, որ դա դեռ սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը։ Ինչպե՞ս է հայկական կողմը պաշտպանվում կիբերհարձակումներից։ Արդյո՞ք կիբերանվտանգությունը կարևոր առաջնահերթություն է ներկա իշխանությունների համար։
- Հայաստանը միայնակ չէ։ Համարյա բոլոր երկրները դարձել են խոցելի կիբերսպառնալիքների և իրական կիբերհարձակումների համար։ Նոր որակումներ են դրվել շրջանառության մեջ, ինչպիսիք են կիբեր պատերազմ, խառնածին պատերազմ։ Խիստ մտահոգիչ է այն, որ կիբերսպառնալիքներն ապագայում ավելի աճելու են՝ դրա հետ միասին նաև նման հարձակումների քայքայիչ ուժը։ Հայաստանի վրա այդպիսի հարձակումների հիմնական աղբյուրը մեր հարևան Ադրբեջանն է։ Նրանք այդ նպատակով աշխատեցնում են ցանցահենների հատուկ խմբեր և բացահայտ կերպով ներկայացնում հայկական կայքերի թափանցումները։ Իհարկե, մենք շատ բան ենք անում մեզ կիբերտարածքում պաշտպանելու համար՝ կառուցելով պաշտպանական համակարգեր և բարդ համակարգչային ցանցեր։ Միաժամանակ, մենք կարծում ենք, որ, որպես միջազգային հանրություն, մենք պետք է մեկտեղի գանք և մշակենք կիբեր տարածքի համար վարքի կանոնակարգ։ Այլապես, մենք ապրելու ենք շատ վտանգավոր և անկանխատեսելի աշխարհում։
-Արդյո՞ք Հայաստանը եղել է ապատեղեկատվության արշավների թիրախ և ներսում և դրսում։ Ի՞նչ է հատկապես տեղի ունեցել։ Ինչպե՞ս կարելի է պայքարել այդ վտանգի դեմ։
- Ապատեղեկատվությունը, կեղծ լուրերը, առավել լայն որակմամբ ինֆոդեմիան, դարձել է մեր առօրյա կյանքի մասը՝ ցանկանանք դա, թե ոչ։ Դա միշտ եղել է, սակայն թվային դարաշրջանի, սոցիալական ցանցերի նոր իրողությունների պայմաններում այդ երևույթը և նրա կազմաքանդիչ ազդեցությունն աճել են երկրաչափորեն։ Բնականաբար, մենք բոլորս ազդվում ենք դրանից։ Ի՞նչ կարելի է անել հակազդելու և նվազեցնելու վնասը։ Ակնհայտորեն, առավել արդյունավետ գործելաոճը պետք է լինի եռանդորեն և անխոնջ կերպով առաջարկելու ճշմարիտ և օբյեկտիվ տեղեկատվություն, բացահայտելու ապատեղեկատվության ետևում կանգնածների իրական շարժառիթները, կրթելու հանրությանը՝ լինել ավելի «մեդիա գրագետ» և հմուտ՝ տարբերակելու ճշմարտությունը ստից։

Турция в регионе является дестабилизирующим фактором: интервью посла Армении в Польше
Вполне определенно, что Турция в нашем регионе является дестабилизирующим фактором и серьезным вызовом безопасности Армении. Как передает Арменпресс, об этом высказался посол Армении в Польше Самвел Мкртчян в интервью журналу “Warsaw Institute Review”.
- Почему в последние дни вновь вспыхнул конфликт между Азербайджаном и Арменией?
- Есть достаточно четкое свидетельство того, что последнее обострение ситуации на армяно-азербайджанской границе стало логическим следствием милитаристской политики Азербайджана в северной области Тавуш. Если проследить за риторикой президента, министра обороны и других высокопоставленных чиновников Азербайджана за последние недели и месяцы, провоцирующей войну, с которой они выступают за военное решение нагорно-карабахского конфликта, то увидим, что провокация, которая привела к событиям, начавшимся 12 июля, не была случайной. Армянская сторона постоянно предупреждала своих международных партнеров о высокой вероятности подобной ситуации и о злонамеренных намерениях Азербайджана и необходимости политических и дипломатических шагов по их обузданию. Однако, к разочарованию армянской стороны, наши предупреждения были проигнорированы.
- Похожи ли причины последних столкновений на мотивы войны в Нагорном Карабахе в 1988 году?
- Могут быть определенные сходства. В 1988 году конфликт начался с попытки подавить жестким военным путем движение народа Нагорного Карабаха за право на мирное самоопределение. Тогда азербайджанцы потерпели впечатляющий провал. Вместо того, чтобы извлечь уроки, к сожалению, сейчас азербайджанское руководство выдвигает ложные территориальные требования и к Армении. Это соответствует утверждению Азербайджана, имеющему долгую историю, что конфликт всегда был между Арменией и Азербайджаном, и Нагорный Карабах со своими законно избранными властями не играет отдельной роли. Подобный подход и поведение не имеют какого-либо обоснования и еще более отдаляют возможности поиска мирного и переговорного решения карабахского конфликта, что является единственным приемлемым жизнеспособным вариантом для армянской стороны и международного сообщества.
- Какова роль Турции и России на Кавказе и как они влияют на ситуацию последних дней?
- Две страны действуют совершенно по-разному. Министр обороны, министр иностранных дел, президент и другие официальные лица Турции уже сделали ряд заявлений и комментариев, выражая свою безоговорочную поддержку Азербайджану, в том числе и с вероятным военным вмешательством. Это крайне вредно и не только поощряет Азербайджан продолжать идти по опасному пути обострения, но и вызывает фундаментальные вопросы - может ли эта страна играть какую-либо надежную и положительную роль на Южном Кавказе. На данный момент вполне определенно, что Турция является дестабилизирующим фактором в нашем регионе и серьезным вызовом безопасности Армении. Более того, попытки Турции вмешаться в конфликты и в других соседних регионах уже подорвали там безопасность и стабильность. Эти факты какую-либо роль Турции  в связи с нагорно-карабахским конфликтом в международном формате и особенно в рамках ОБСЕ делают более чем невозможной. Армения продолжит последовательно работать в направлении сохранения и укрепления международной и региональной безопасности, с этой целью тесно сотрудничая со своими международными партнерами.
В отличие от Турции, Россия, будучи союзником Армении и неся обязательства по соглашениям о военной безопасности, выбрала более уравновешенный подход и предложила свои посреднические услуги не только как сопредседатель Минской группы, но и в национальном статусе.
- Какие шаги должны предпринять обе страны для нормализации отношений Баку-Ереван?
- Нынешняя ситуация требует скорейшего вовлечения в переговоры, основанные на доброй воле. Азербайджан, наконец, должен понять, что мы живем в том же регионе и нуждаемся в строительстве общей территории безопасности. Для достижения этой цели, в первую очередь, право народа Нагорного Карабаха на самоопределение должно уважаться без предусловий, обязательные международные правовые механизмы должны быть задействованы для реализации этого права и определения статуса НК. В этом случае весь потенциал Южного Кавказа будет реализован, от которого в равной степени выиграем все мы.
- Хотели бы Вы, чтобы международные организации были вовлечены в мирный процесс?
“Мы, как и большинство международного сообщества, заявляли, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ - Франция, США и Россия - единственный международно признанный формат для посредничества в мирных переговорах по достижению долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Любое другое  вовлечение со стороны международных организаций должно тесно координироваться и консультироваться с сопредседателями. К сожалению, в прошлом мы были свидетелями того, что при другом подходе, зачастую, если даже не намеренно, это может навредить больше, чем быть полезным мирному процессу.
- С 2016 года обе стороны объявляют о кибератаках на инфраструктуры их стран. Считаете ли Вы, что это еще одна угроза безопасности Армении? Как армянская сторона защищается от кибератак? Является ли кибербезопасность важным приоритетом для нынешних властей?
- Армения не единственная страна. Почти все страны стали уязвимы для киберугроз и реальных кибератак. Введены в обращение новые характеристики, такие как кибер-война, гибридная война. Крайне беспокоит то, что киберугрозы в будущем возрастут еще больше, беспокоит и разрушительная сила подобных атак. Основным источником таких нападений на Армению является наш сосед Азербайджан. С этой целью они используют специальные группы хакеров и открыто представляют проникновение на армянские сайты. Конечно, мы многое делаем для своей защиты в киберпространстве, строя оборонительные системы и сложные компьютерные сети. В то же время, мы считаем, что, как и международное сообщество, мы должны разработать регламент поведения в киберпространстве. Иначе мы будем жить в очень опасном и непредсказуемом мире.
- Была ли Армения мишенью кампаний дезинформации и внутри, и за рубежом? Что  происходит? Как можно бороться с этой угрозой?
- Дезинформация, ложные слухи, инфодемия с более высокой квалификацией стали частью нашей повседневной жизни, хотим мы этого или нет. Это было всегда, однако в эпоху цифровых технологий, в новых реалиях социальных сетей это явление и его разрушительное влияние выросли геометрически. Естественно, все нас это беспокоит нас. Что же можно сделать для противодействия этой угрозе и снижения вреда? Очевидно, что наиболее эффективный метод действий должен быть энергичным. Неустанно надо предлагать правдивую и объективную информацию, раскрывать истинные мотивы стоящих за дезинформацией, учить общество медиа грамоте, чтобы уметь отличать правду от лжи.