ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առավել քան հստակ է, որ Թուրքիան ապակայունացնող գործոն է մեր տարածաշրջանում և լուրջ մարտահրավեր Հայաստանի անվտանգությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը «Warsaw Institute Review» ամսագրին տված հարցազրույցում: Ավելին, դեսպանի խոսքով, Թուրքիայի փորձերը՝ միջամտելու հարևան այլ տարածաշրջաններում ընթացող հակամարտություններին, արդեն իսկ խարխլել են անվտանգությունն ու կայունությունն այնտեղ։
-Ինչու՞ հակամարտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կրկին բռնկվեց վերջին օրերին։
-Առկա է բավականին հստակ վկայություն, որ իրավիճակի ամենավերջին սրացումը հայ-ադրբեջանական սահմանին Տավուշի հյուսիսային մարզում Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականության տրամաբանական հետևանքն էր։ Եթե հետևենք Ադրբեջանի նախագահի, պաշտպանության նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին շաբաթների և ամիսների պատերազմ հրահրող հռետորաբանությանը, որով նրանք հանդես են գալիս հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական լուծման, ապա կտեսնենք, որ հուլիսի 12-ից սկսված իրադարձություններին մղող սադրանքը պատահական չէր։ Հայկական կողմը շարունակաբար զգուշացնում էր իր միջազգային գործընկերներին նման իրավիճակի բարձր հավանականության և Ադրբեջանի չարամիտ մտադրությունների եռանդի ու դրանք սանձահարելու քաղաքական ու դիվանագիտական քայլերի անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Սակայն, ի հիասթափություն հայկական կողմի, մեր նախազգուշացումներն անտեսվեցին։
-Արդյո՞ք վերջին բախումների պատճառները նման են 1988թ․ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի դրդապատճառներին։
- Կարող են լինել որոշակի նմանություններ։ 1988թ․ հակամարտությունը սկսվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ հանուն խաղաղ ինքնորոշման իրավունքի շարժումը կոպիտ ռազմական ուժով ճնշելու փորձից։ Այն ժամանակ ադրբեջանցիները տպավորիչ կերպով տապալվեցին։ Դասեր քաղելու փոխարեն, ցավոք սրտի, ադրբեջանական ղեկավարությունն այժմ կեղծ պատմական տարածքային պահանջներ է առաջադրում նաև Հայաստանին։ Դա համապատասխանում է Ադրբեջանի երկար պատմություն ունեցող այն պնդմանը, որ հակամարտությունը միշտ եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և Լեռնային Ղարաբաղը՝ իր օրինական ընտրված իշխանություններով, առանձին դերակատարություն չունի։ Նման մոտեցումը և վարքը որևէ հիմնավորում չունեն և ավելի են հեռացնում ԼՂ հակամարտության խաղաղ և բանակցային լուծում գտնելու հնարավորությունները, ինչը հայկական կողմերի և միջազգային հանրության համար ընդունելի միակ կենսունակ տարբերակն է։
-Որո՞նք են Թուրքիայի և Ռուսաստանի դերակատարությունները Կովկասում և ինչպե՞ս են դրանք ազդում վերջին օրերի իրավիճակի վրա։
-Երկու երկրները գործում են բացարձակապես տարբեր կերպով։ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը, արտաքին գործերի նախարարը, նախագահը և այլ պաշտոնյաներ, անցած շաբաթվա ընթացքում արդեն իսկ արել են մի շարք հայտարարություններ և մեկնաբանություններ՝ արտահայտելով իրենց աներկբա աջակցությունը Ադրբեջանին, այդ թվում և հավանական ռազմական ներգրավմամբ։ Սա ծայրահեղ վնասակար է և ոչ միայն քաջալերում է Ադրբեջանին շարունակելու ընթանալ սրացման վտանգավոր ուղով, այլև առաջ է բերում հիմնարար հարցադրումներ, թե արդյոք այդ երկիրը կարող է որևէ վստահելի և դրական դեր խաղալ Հարավային Կովկասում։ Այս պահին առավել քան հստակ է, որ Թուրքիան ապակայունացնող գործոն է մեր տարածաշրջանում և լուրջ մարտահրավեր Հայաստանի անվտանգությանը։ Ավելին, Թուրքիայի փորձերը՝ միջամտելու հարևան այլ տարածաշրջաններում ընթացող հակամարտություններին արդեն իսկ խարխլել են անվտանգությունն ու կայունությունն այնտեղ։ Այս փաստերն ավելի անհնար են դարձնում Թուրքիայի որևէ դերակատարությունը՝ միջազգային և հատկապես ԵԱՀԿ շրջանակներում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված։ Հայաստանը կշարունակի հետևողականորեն աշխատել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությունը պահպանելու և ամրապնդելու ուղղությամբ՝ այդ նպատակով սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների հետ։
Ի տարբերություն Թուրքիայի, Ռուսաստանը՝ լինելով Հայաստանի դաշնակիցը և կրելով ռազմական անվտանգության համաձայնագրերի պարտավորությունները, ընտրեց առավել հավասարակշիռ մոտեցում և առաջարկեց իր միջնորդական ծառայությունները ոչ միայն որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, այլև ազգային կարգավիճակով։
-Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն երկու երկրները Բաքու-Երևան հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։
-Ներկայիս իրավիճակը պահանջում է հնարավորինս արագ ներգրավվում բանակցություններում՝ հիմնված բարի կամքի վրա։ Ադրբեջանը պետք է վերջապես ըմբռնի, որ մենք ապրում ենք նույն տարածաշրջանում և կարիք ունենք կառուցելու ընդհանուր անվտանգության տարածք։ Այդ նպատակին հասնելու համար, առաջին հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պետք է առանց նախապայմանների հարգվի, միջազգային իրավականորեն պարտադիր մեխանիզմները պետք է գործի դրվեն այդ իրավունքի իրականացման և ԼՂ կարգավիճակի որոշման համար։ Այդ պարագայում Հարավային Կովկասի ողջ ներուժը կիրացվի, որից հավասարապես կշահենք բոլորս։
-Կցանկանայի՞ք, որ միջազգային կազմակերպությունների ներգրավվեին խաղաղության գործընթացում։
-Մենք, ինչպես և միջազգային հանրության մեծամասնությունը, հայտարարել ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ Ֆրանսիան, Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը, միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է՝ միջնորդելու ԼՂ հակամարտության հարատև կարգավորման հասնելուն ուղղված խաղաղ բանակցությունները։ Ցանկացած այլ սատարող ներգրավում միջազգային կազմակերպությունների կողմից պետք է սերտորեն համադրվի և խորհրդակցվի համանախագահների հետ։ Ցավոք սրտի, մենք անցյալում ականատես ենք եղել այն իրողությանը, որ այլ մոտեցման պարագայում, հաճախ, եթե ոչ միտումնավոր, ապա նույնիսկ առանց դիտավորության, դա կարող է ավելի վնասել, քան օգտակար լինել խաղաղ գործընթացին։
-2016թ․ ի վեր, երկու կողմերը հայտարարել են միմյանց ենթակառուցվածքների վրա կիբերհարձակումների մասին։ Կարծու՞մ եք, որ դա դեռ սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը։ Ինչպե՞ս է հայկական կողմը պաշտպանվում կիբերհարձակումներից։ Արդյո՞ք կիբերանվտանգությունը կարևոր առաջնահերթություն է ներկա իշխանությունների համար։
- Հայաստանը միայնակ չէ։ Համարյա բոլոր երկրները դարձել են խոցելի կիբերսպառնալիքների և իրական կիբերհարձակումների համար։ Նոր որակումներ են դրվել շրջանառության մեջ, ինչպիսիք են կիբեր պատերազմ, խառնածին պատերազմ։ Խիստ մտահոգիչ է այն, որ կիբերսպառնալիքներն ապագայում ավելի աճելու են՝ դրա հետ միասին նաև նման հարձակումների քայքայիչ ուժը։ Հայաստանի վրա այդպիսի հարձակումների հիմնական աղբյուրը մեր հարևան Ադրբեջանն է։ Նրանք այդ նպատակով աշխատեցնում են ցանցահենների հատուկ խմբեր և բացահայտ կերպով ներկայացնում հայկական կայքերի թափանցումները։ Իհարկե, մենք շատ բան ենք անում մեզ կիբերտարածքում պաշտպանելու համար՝ կառուցելով պաշտպանական համակարգեր և բարդ համակարգչային ցանցեր։ Միաժամանակ, մենք կարծում ենք, որ, որպես միջազգային հանրություն, մենք պետք է մեկտեղի գանք և մշակենք կիբեր տարածքի համար վարքի կանոնակարգ։ Այլապես, մենք ապրելու ենք շատ վտանգավոր և անկանխատեսելի աշխարհում։
-Արդյո՞ք Հայաստանը եղել է ապատեղեկատվության արշավների թիրախ և ներսում և դրսում։ Ի՞նչ է հատկապես տեղի ունեցել։ Ինչպե՞ս կարելի է պայքարել այդ վտանգի դեմ։
- Ապատեղեկատվությունը, կեղծ լուրերը, առավել լայն որակմամբ ինֆոդեմիան, դարձել է մեր առօրյա կյանքի մասը՝ ցանկանանք դա, թե ոչ։ Դա միշտ եղել է, սակայն թվային դարաշրջանի, սոցիալական ցանցերի նոր իրողությունների պայմաններում այդ երևույթը և նրա կազմաքանդիչ ազդեցությունն աճել են երկրաչափորեն։ Բնականաբար, մենք բոլորս ազդվում ենք դրանից։ Ի՞նչ կարելի է անել հակազդելու և նվազեցնելու վնասը։ Ակնհայտորեն, առավել արդյունավետ գործելաոճը պետք է լինի եռանդորեն և անխոնջ կերպով առաջարկելու ճշմարիտ և օբյեկտիվ տեղեկատվություն, բացահայտելու ապատեղեկատվության ետևում կանգնածների իրական շարժառիթները, կրթելու հանրությանը՝ լինել ավելի «մեդիա գրագետ» և հմուտ՝ տարբերակելու ճշմարտությունը ստից։

‘Turkey is a destabilizing factor in the region’: Armenian Ambassador tells Polish magazine
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. It is abundantly clear that Turkey is a destabilizing factor in the region and a serious challenge to Armenia’s security, Armenia’s Ambassador to Poland Samvel Mkrtchyan said in an interview to the Warsaw Institute Review. Moreover, according to the Ambassador, Turkey’s attempts to intervene in the conflicts in its neighboring regions have already undermined the security and stability thereon.
Armenpress presents the Ambassador’s interview:
- Why has the conflict between Azerbaijan and Armenia re-ignited in the recent days?
- There is enough clear evidence that the most recent escalation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border in the Northern Tavush region is the logical outcome of pugnacious policies of Azerbaijan. If one follows the warmongering rhetoric of the President of Azerbaijan, the Defense Minister and other high ranking officials pronounced during last weeks and months advocating for a military solution to the Nagorno Karabakh conflict, you see that the provocation which triggered the developments starting July 12th was not out of the blue. The Armenian side has been continuously warning its international partners that this type of situation is of high probability and, preventive and restraining political and diplomatic steps should be taken to tame the Azerbaijani ill-intentioned fervor. To our disappointment, our warnings have been somewhat overlooked.
- Are the reasons behind the recent altercations similar to the original causes of the 1988 Nagorno-Karabakh War?
- There could be certain similarities. In 1988 the conflict in Nagorno Karabakh started with the Azerbaijani attempt to suppress by brutal military force the peaceful self-determination movement of the people of NK. They spectacularly failed then. Instead of learning lessons, unfortunately, now the Azeri leadership is bringing false historic territorial claims also against Armenia itself. It is in line with the long sustained Azeri narrative that the conflict has always been between Armenia and Azerbaijan and, Nagorno Karabakh with its legally elected authorities has no distinct role to play. Such kind of approach and behavior are not justified whatsoever, and further push away the chances of a peaceful and negotiated solution to NK conflict which is the solely viable option for the Armenian sides and the international community.
- What is the role of Turkey and Russia in the Caucasus and how does it affect the recent conflict?
- The two countries are acting completely differently. Turkish Defence Minister, Foreign Minister, the President and other officials in the course of the last week have already made several statements and comments voicing their unequivocal support to Azerbaijan, also in terms of possible military involvement. This is extremely unhelpful and not only encourages and emboldens Azerbaijan to continue along the dangerous path of escalation, but also raises profound questions on whether that country can play any credible and positive role in the South Caucasus. At this point it is abundantly clear that Turkey is a destabilizing factor in our region and a serious challenge to Armenia’s security. Moreover, Turkey’s attempts to intervene in the conflicts in its neighboring regions have already undermined the security and stability thereon.
These facts make even more impossible for Turkey to play any role in the issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, within international, and particularly the OSCE framework. Armenia will continue to consistently work towards maintaining and strengthening the international and regional security, while closely cooperating with international partners to this end.
To the contrary, Russia, though being an ally to Armenia and being bound by military security agreements, opted a balanced approach offering its mediation services not only as the co-chairman of the OSCE Minsk Group, but in its national capacity as well.
- What kind of actions should both countries undertake to fix Baku-Yerevan relations?
- The situation we are currently in, necessitates as quick as possible to engage in negotiations in good faith. Azerbaijan should eventually comprehend that we live in the same region and we need to build a common security space. To achieve that goal, in the first place, the right of Nagorno Karabakh people to self-determination should be unconditionally respected, international legally binding mechanisms should be utilized to exercise it and define the status of NK. By doing so the full potential of the South Caucasus will be unblocked and we all will equally benefit.
- Would you like to see the involvement of international organizations in the peace process building?
- We, as well as the majority of international community, stated that the OSCE’s Minsk Group Co-chairmanship – comprising France, United States and Russia, is the only internationally recognized format to mediate peaceful negotiations for a lasting settlement to the NK conflict. And any supportive involvement of other international organizations should be closely coordinated and consulted with Co-chairs. Unfortunately, we have witnessed in the past that when another approach is taken by those international organizations, often, if not intentionally but even inadvertently, it could bring more harm than good to the peace process.
- Since 2016 both sides reported numerous cyber-attacks on its infrastructure – Do you think that this still remains a danger to Armenian security? How Armenians protect from cyber-attacks? Is cybersecurity an important priority for the current government?
- Armenia is not alone. Almost all countries have become vulnerable to cyber-threats and actual cyber-attacks. New definitions have been coined like cyber warfare, hybrid warfare. It is extremely worrisome that cyber-threats will be increasing in the future and so will be the destructive power of such attacks. The main source of such attacks on Armenia comes from our neighbour Azerbaijan. They employ special groups of hackers for that purpose and openly present breaches of Armenian websites. Of course we do a lot to protect ourselves in the cyber-space through building firewalls and sophisticated computer networks. At the same time we believe that we should get together as the international community and elaborate a kind of code of conduct for cyber-space. Otherwise it is going be a very dangerous and incrementally unpredictable world we will be living in.
- Has Armenia been a victim of disinformation campaigns both domestically and abroad? What exactly happened? How to combat this threat?
-Disinformation, fake news, misinformation – in a broader term infodemia, has become part of our daily lives, like it or not. It has always been out there, but with the new reality of digital age, social networks that phenomenon and its corrosive impact has grown exponentially. Quite naturally, we are also affected by it. What can be done to counter and to minimize the damage? Obviously, the most effective course of action is to vigorously and tirelessly offer the true and objective information, to reveal the real motivation of those who stand behind the disinformation, educate the public to be more “media literate” and proficient in discerning the truth from lie.