Ադրբեջանը Հայաստանին սպառնում է միջուկային ահաբեկչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը Հայաստանին սպառնում է միջազգային միջուկային հանցագործությամբ՝ Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանի հրթիռակոծության ձևով: Այդ հայտարարությունն արել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Վագիֆ Դարգյախլին:
«Հայկական կողմը չպետք է մոռանա, որ առավել ժամանակակից հրթիռային համակարգերը, որոնք գտնվում են ադրբեջանական բանակի զինանոցում, կարող են մեծ ճշգրտությամբ հարվածել Մեծամորի ԱԷԿ-ին, ինչը կհանգեցնի մեծ աղետի Հայաստանի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Դարգյախլին հուլիսի 16-ին կայացած ասուլիսում՝ արձագանքելով ադրբեջանցի լրագրողի հնչեցրած հարցին։
Հայաստանը հուլիսի 12-ին սկիզբ առած սահմանային լարվածության օրերին երբեք չի հայտարարել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ Մինգեչաուրի ջրամբարին հարվածելու մասին, առավել ևս չի թիրախավորել քաղաքացիական օբյեկտներ:
Ադրբեջանն առաջին անգամ չէ, որ նման ահաբեկչական հայտարարություն է անում: 2018թ. նման սպառնալիք էր հնչեցրել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը՝ նշելով, թե Ադրբեջանի զինանոցում առկա են ավերիչ ուժ ունեցող սպառազինության ամենաարդիական միջոցները, որոնք կարող են սեղմ ժամկետում ոչնչացնել հայկական բոլոր կարևոր ռազմական օբյեկտներն ու կապի ռազմավարական գծերը: «ՀՀ տարածքում կան օբյեկտներ, որոնց ոչնչացումից հետո այնտեղ հարյուրավոր տարիներ կյանք չի լինի»,-հայտարարել էր Ադրբեջանի ՊՆ-ն:
1987 թվականի Ահաբեկչության հարցերով Ժնևյան կոնֆերանսն ընդունել է «The Geneva Declaration on Terrorism» վերնագրված հռչակագիրը, որում որպես պետական ահաբեկչության ակտ, մասնավորապես, արձանագրված է պետության զինված ուժերի հարձակումը այնպիսի թիրախների վրա, որոնք սպառնալիք են ներկայացնում այլ պետության տարածքի քաղաքացիական բնակչության համար:

Azerbaijan threatens Armenia with nuclear terrorism
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Azerbaijan’s military is threatening Armenia with international nuclear crime - to deliver missile strikes at the Metsamor Nuclear Power Plant.
“The Armenian side should not forget that the latest missile systems, which are in the arsenal of the Azerbaijani army, can hit the Metsamor NPP with a great accuracy, which will lead to a great disaster for Armenia”, the Azerbaijani defense ministry spokesperson told reporters at a press conference.
During the current tense situation on the Armenian-Azerbaijani border launched since July 12, Armenia has never announced hitting the civilian infrastructures, including that Mingachevir water reservoir. Moreover, the Armenian side has never targeted the civilian objects.
It’s not the first time Azerbaijan is making such a terroristic statement. In 2018 Azerbaijan’s defense ministry has made such a threatening statement, noting that the Azerbaijani arsenal has the latest weapons of destructive power which can eliminate all important Armenian military objects and strategic communication lines in a short period of time.
In 1987 the Geneva Conference on Terrorism adopted The Geneva Declaration on Terrorism, which recorded that state terrorism manifests itself in “the armed attack by the military forces of a state on targets that put at risk the civilian population residing in another state”.