Սերբիայի ՊՆ-ում անկարգությունները որակել են որպես քաղաքացիական պատերազմ սկսելու փորձ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Վուլինը մեկնաբանել Է հակակառավարական ելույթները երկրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մեզ մոտ ահավոր բռնություն Է փողոցներում, առկա Է պետական հեղաշրջման փորձ, առկա Է իշխանության բռնագրավման եւ Սերբիայում քաղաքացիական պատերազմի դրդելու փորձ: Դա չի կարելի այլ կերպ նկարագրել եւ բացատրել: Ոչ մի պատճառ չկա Սկուպշչինայի (խորհրդարանի) շենքը հրկիզելու, Նովի-Սադի քաղաքային վարչությունը հրկիզելու, ոստիկանության վրա հարձակվելու, փողոցներում մարդկանց ծեծելու, քաղաքացիների կյանքն ու ունեցվածքն սպառնալիքի տակ դնելու»,-ասել Է նախարարը:
Սերբիայում բողոքի ակցիաներն սկսվել են հուլիսի 7-ին. հանրապետությունում համաճարակաբանական իրադրությունից եւ կորոնավիրուսի դեմ պայքարին ուղղված իշխանությունների գործողություններից դժգոհողները խորհրդարանի մերձակայք դուրս եկան անմիջապես այն բանից հետո, երբ նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարեց հուլիսի 3-ից մինչեւ հուլիսի 6-ը պարետային ժամ սահմանելու մասին SARS-CoV-2-ով վարակվածների թվի աճի պատճառով:
Բախումներ են սկսվել իրավապահ մարմինների հետ, որի արդյունքում տուժել Է շուրջ 43 ոստիկան, հրկիզվել Է ծառայողական հինգ ավտոմեքենա: Նաեւ տարբեր վնասվածքներ Է ստացել ավելի քան 20 քաղաքացի, 24 ցուցարար ձերբակալվել:
Վուչիչը մայրաքաղաքում տեղի ունեցած գիշերային անկարգությունները որակել Է որպես կոպտագույն քաղաքական բռնությունը վերջին մի քանի տարվա ընթացքում եւ նշել ծայրահեղ աջ Էքստրեմիստների, քրեական հանցագործների եւ հատուկ ծառայությունների մասնակցությունը հարեւան երկրներից: Քաղաքին հասցված վնասն առաջին օրը գնահատել են 127 հազար եվրո:
Ցույցերը շարունակվել են հուլիսի 8-ին. մասնավորապես, հանրահավաքի մասնակիցները հարձակվել են կառավարող Սերբիայի առաջադեմ կուսակցության (ՍԱԿ) գրասենյակների եւ լրագրողների վրա: Նրանք պահանջել են ճշգրիտ տեղեկություններ տրամադրել COVID-19-ի զոհերի մասին եւ հանդիմանել ազգային հեռուստառադիոծառայության խմբագրության քաղաքականությունը, որը, նրանց կարծիքով, օբյեկտիվորեն չի լուսաբանում ընդդիմության գործողությունները: Նաեւ բողոքի ակցիաներ են անցկացվել երկրի մյուս քաղաքներում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Минобороны Сербии беспорядки назвали попыткой начать гражданскую войну
Глава Министерства обороны Сербии Александр Вулин прокомментировал антиправительственные выступления в стране.
"У нас страшное насилие на улицах, есть попытка госпереворота, есть попытка насильственного захвата власти и попытка вызвать гражданскую войну в Сербии. Это нельзя по-другому описать и объяснить. Нет никаких причин, чтобы поджечь здание Скупщины (парламента), поджечь Городскую управу Нови-Сада, нападать на полицию, избивать людей на улицах, поставить под угрозу жизни и имущество граждан", — сказал министр.
Акции протеста начались в Сербии 7 июля: недовольные эпидемиологической ситуацией в республике и действиями властей, направленными на борьбу с коронавирусом, вышли к парламенту в Белграде сразу после того, как президент Александр Вучич объявил о введении комендантского часа с пятницы по понедельник из-за роста числа зараженных SARS-CoV-2.
Начались столкновения с органами правопорядка, в результате пострадали около 43 полицейских, было сожжено пять служебных автомобилей. Также различные травмы получили более 20 граждан, 24 демонстрантов задержали,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Вучич назвал ночные беспорядки в столице грубейшим политическим насилием за последние несколько лет и указал на причастность ультраправых экстремистов, криминала и спецслужб из соседних стран. Ущерб городу за первый день оценили в 127 тысяч евро.
Демонстрации продолжились в среду: в частности, митингующие напали на офисы правящей Сербской прогрессивной партии (СПП) и журналистов. Они требовали предоставить правдивые сведения о жертвах COVID-19 и ругали редакционную политику национального телерадиосервиса, который, по их мнению, необъективно освещает действия оппозиции. Также акции протеста прошли в других городах страны.