ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը չի փոխվել․ Իրանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Ադրբեջանում Իրանի դեսպանի հակասական հայտարարությունները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Զոհուրին նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը չի փոխվել։
Հաղորդավարի հարցին՝ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը երբեմն այնպիսի հայտարարություններ է անում, որոնք տարբերվում են Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումից, ո՞րն է Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը, դեսպան Զոհուրին մասնավորապես պատասխանել է.
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը միշտ հայտնել ենք, մեր դիրքորոշման մեջ չի եղել որևիցե փոփոխություն։ Եթե կան մարդիկ, որ այլ կարծիքներ են հայտնում՝ դրանք պաշտոնական տեսակետներ չեն, և հավասարակշռված դիրքորոշումը, որը որդեգրել է Իրանը, անփոփոխ է մնացել: Եվ ցանկացած փոփոխություն Իրանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի միջոցով կներկայացվեր, որը չի արվել»:

Взвешенная позиция Ирана в вопросе урегулирования карабахского конфликта не изменилась: посол Ирана
Посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури прокомментировал противоречивые заявления посла Ирана в Азербайджане по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Как сообщает Арменпресс, в интервью Общественному телевидению Зогури отметил, что сбалансированная позиция Ирана в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта не изменилась.
На вопрос ведущего, относительно того, что посол Ирана в Азербайджане иногда делает заявления, которые отличаются от официальной позиции Ирана, и какова официальная позиция Ирана, посол Зогури, в частности, ответил:
“Позиция Исламской Республики Иран по вопросу нагорно-карабахского конфликта всегда выражалась, в нашей позиции не произошло никаких изменений. И если есть люди, которые выражают другие мнения, это не официальные точки зрения правительства, сбалансированная позиция, которую изначально занял Иран, осталась неизменной. Любое изменение позиции было бы представлено через пресс-секретаря МИД Ирана, чего не было сделано”.