«Արմմոնո» թատերական փառատոնը 2020-ին նվիրված կլինի Հրանտ Մաթևոսյանի 85- ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմմոնո» 18-րդ միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի կկայանա օգոստոսի 1-10-ը:
Փառատոնը նվիրվում է հայ մեծանուն գրող, արձակագիր Հրանտ Մաթևոսյանի 85-ամյակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ բոլոր ներկայացումները կանցկացվեն բացօթյա՝ խստորեն պահպանելով հակահամաճարակային կանոնները:
Փառատոնի բոլոր ներկայացումները կցուցադրվեն նաև առցանց՝ միաժամանակ ուղիղ հեռարձակմամբ, քանի որ հանդիսատեսի թույլատրելի քանակը կլինի սակավաթիվ:
Փառատոնը կբացի ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Նարինե Գրիգորյանի «Գոմեշը» մոնոներկայացումը՝ ըստ Հ. Մաթևոսյանի համանուն պատմվածքի:
Մխիթարյանը նշել է, որ փառատոնի շրջանակում կցուցադրվի 20 մոնոներկայացում, որից մեկը՝ մանկական՝ «Տիեզերքը մեր տունն է»՝ Դավիթ Եղիազարյանի կատարմամբ:
Փառատոնին մասնակցում են դերասաններ Նարեկ Բաղդասարյանը, Լիլյա Մուկուչյանը, Նաիրա Եդիգարյանը, Դավիթ Աբրահամյանը և այլք:
Ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ այս տարի արտերկրից դերասաններ փառատոնը չի հյուրընկալի:
Փառատոնի առցանց տիրույթը կլինի գերհագեցած. կցուցադրվեն օնլայն ներկայացումներ՝ Ֆրանսիայից, ՌԴ-ից, Վրաստանից, Լիտվայից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից:
Մասնակիցներին առցանց կողջունեն մոնոփառատոների տնօրենները՝ Նինա Մազուրը, Իոլանտա Սուտովիչը, Մարիա Տանանան և ուրիշներ:
Մխիթարյանի խոսքով՝ համապատասխան թույլտվություն ստանալուց հետո ներկայացումները կցուցադրվեն «Մոսկվայի տուն» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի և Զուլում և Մուշեղ Գրիգորյանների արվեստանոցի բացօթյա տարածքներում, ինչպես նաև թիվ 15 սրճարանում:
Դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը կներկայացնի օրերս ավարտած իր «Կովիդ քրոնիկոնը»:
«Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնը կհյուրընկալվի նաև Վանաձորում: Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան թատրոնի բացօթյա տարածքում նախատեսված է երկու մոնոներկայացման ցուցադրություն՝ ՀՀ ժող. արտիստ Հակոբ Ազիզյանի, ՀՀ վաստ. արտիստ Մայիս Սարգսյանի մասնակցությամբ:
Փառատոնի շրջանակում ցուցադրվելու են նաև դեբյուտային ներկայացումներ:
«Արմմոնո» 18-րդ միջազգային թատերական փառատոնը կանցկացվի ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:

Театральный фестиваль “Арммоно” 2020 года посвящен 85-летию Гранта Матевосяна
XVIII Международный театральный фестиваль “Арммоно” в этом году состоится с 1 по 10 августа. Фестиваль посвящен 85-летию великого армянского писателя, прозаика Гранта Матевосяна. Как передает Арменпресс, об этом сообщила директор фестиваля Марианна Мхитарян. По ее словам, все спектакли пройдут под открытым небом, при строгом соблюдении противоэпидемических мер.
Все представления фестиваля будут транслироваться в режиме онлайн в прямом эфире, поскольку допустимое количество зрителей будет малочисленным.
Фестиваль откроет моноспектакль Заслуженной артистки Армении Нарине Григорян “Буйвол”, поставленный по одноименному рассказу Матевосяна.
Мхитарян отметила, что в рамках фестиваля будет показано 20 моноспектаклей, в том числе и один детский “Вселенная - наш дом” в исполнении Давида Егиазаряна.
В фестивале примут участие актеры Нарек Багдасарян, Лиля Мукучян, Наира Едигарян, Давид Абрамян и другие. Исходя из сложившейся ситуации, в этом году фестиваль не сможет принимать гостей и актеров из-за рубежа.
Фестиваль обещает быть насыщенным. Будут показаны спектакли из Франции, России, Грузии, Литвы, Украины и других стран
К участникам онлайн фестиваля с приветствиями обратятся директора фестивалей моноспектаклей Нина Мазур, Иоланта Сутович, Мария Танана и другие.
По словам Мхитарян, при получении соответствующего разрешения спектакли будут показаны и на открытой площадке московского Культурно-делового центра “Дом Москвы”, в мастерской Зулума и Мушега Григорянов, а также в кафе № 15.
Драматург Карине Ходикян представит свой “Ковид хроникон”.
Международный театральный фестиваль “Арммоно” пройдет также и в Ванадзоре. На открытой площадке театра им. Абеляна предусмотрен показ двух моноспектаклей с участием народного артиста Акопа Азизяна и заслуженного артиста Маиса Саркисяна.
В рамках фестиваля будут представлены и дебютные спектакли.
XVIII Международный театральный фестиваль “Арммоно” пройдет при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.