Ալվինա Գյուլումյանը ներկայացել է ՍԴ. հայտարարում է, որ շարունակում է պաշտոնավարել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Սահմանադրության փոփոխություններով՝ Սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոնավարումը դադարեցված Ալվինա Գյուլումյանը ներկայացել է ՍԴ և հայտարարում է, որ շարունակելու է պաշտոնավարել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գյուլումյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ հարցը կարգավորվում է որոշակիորեն սահմանված կարգով:
«Ոչ ոք դեռ չի արձանագրել, որ իմ լիազորությունները դադարեցված են: Սահմանադրական նորմն ընդունվել է, բայց գոյություն ունի Սահմանադրական դատարանի մասին օրենք, որով կարգավորվում է ՍԴ գործունեություն: Երբ որևէ մեկի լիազորությունները դադարում են, այդ մասին դատարանի նիստի արձանագրային որոշում է ընդունվում: Առայժմ այդպիսի փաստաթուղթ չկա»,- ասաց Գյուլումյանը:
Հունիսի 26-ից ուժի մեջ են մտել Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունները, որով դադարեցվել է ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոնավարումը, իսկ ՍԴ նախագահը կշարունակի պաշտոնավարել, որպես Սահմանադրական դատարանի անդամ: Դադարեցվել է ՍԴ դատավորներ Ալվինա Գյուլումյանի (որը համարում է, որ 12 տարի ժամկետն իրեն չի վերաբերում), Ֆելիքս Թոխյանի և Հրանտ Նազարյանի պաշտոնավարումը, իսկ ՍԴ ներկայիս նախագահ Հրայր Թովմասյանը կշարունակի պաշտոնավարել որպես ՍԴ անդամ:

Альвина Гюлумян пришла в КС и заявила, что она продолжает работать
Альвина Гюлумян, деятельность которой в качестве члена Конституционного суда прекращена согласно принятой Национальным собранием Армении поправке, пришла в КС и заявила, что она что продолжит оставаться на своем посту. Как передает «Арменпресс», Гюлумян в беседе с журналистами отметила, что вопрос должен решаться в определенном порядке.
“Никто пока еще не признал, что мои полномочия прекращены. Конституционная норма принята, но есть закон о Конституционном суде, который регулирует деятельность Конституционного суда. Когда чьи-либо полномочия прекращаются, об этом принимается протокольное решение заседания суда. Пока такого документа нет”, - сказала Гюлумян.
С 26 июня вступили в силу принятые Национальным собранием поправки в Конституцию, согласно которым прекращено пребывание на должности члена Конституционного суда бывшего на должности в течение времени, общей продолжительностью не менее 12 лет, а председатель КС продолжит оставаться в должности члена Конституционного суда. Прекращены полномочия судей КС Алвины Гюлумян (которая считает, что 12-летний срок ее не касается), Феликса Тохяна и Гранта Назаряна, а нынешний председатель Конституционного суда Грайр Товмасян продолжит оставаться в должности члена КС.