ԱԺ նախագահը ԵԽ 3 պատգամավորների հայտարարության վերաբերյալ նամակ է հղել Դավիդ Սասոլիին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի 3 պատգամավորների ընդգծված ադրբեջանամետ հայտարարության վերաբերյալ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նամակ է հղել Եվրոպական խորհդարանի նախագահ Դավիդ Սասոլիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը տեղեկացրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
ԱԺ նախագահը մեջբերել է նամակից մի հատված.
«Այդ հայտարարությունն առավել անընդունելի է՝ հաշվի առնելով այս ժամանակահատվածը, երբ Ադրբեջանական Հանրապետություն նախագահը և պաշտպանության նախարարը սպառնում են նոր պատերազմ սկսել:
Հատկանշական է, որ նմանօրինակ հայտարարությունները ԵՄ պատգամավորների կողմից կարող են օգտագործվել Ադրբեջանի հակաժողովրդավարական և ռազմատենչ պաշտոնյաների կողմից որպես ռազմական ուժի կիրառման և Արցախի բնակչության նկատմամբ ագրեսիայի սանձազերծման հավանություն:
Հավելեմ, որ մենք անհանգստացած ենք Հայաստանի մասին համազեկուցող Բաշեսկուի կեցվածքով, ով հայտի է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ իր մտերիմ կապերով և անցյալում հանդես է եկել Ռումինիայում բնակվող հայերի մասին հակասական դիտարկումներով: Սա հիմք է տալիս ենթադրելու, որ Տրայան Բաշեսկուն անկարող է գտնվել հրաժարվել իր՝ նախկինում ունեցած առնչություններից և բարեխիղճ ու ներառական մոտեցում ցուցաբերել իր ներկայիս պարտականություններին»։

Спикер НС Армении направил письмо главе Европарламента в связи с заявлением 3 парламентариев
Спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян направил письмо председателю Европейского парламента Давиду Сассоли в связи с проазербайджанским заявлением трех депутатов Европейского парламента. Как сообщает Арменпресс, Мирзоян написал об этом на своей странице в Facebook.
Председатель НС процитировал отрывок из письма.
«Это заявление еще более неприемлемо, учитывая этот период, когда президент и министр обороны Азербайджана угрожают началом новой войны.
Примечательно, что такие заявления европейских парламентариев могут быть использованы антидемократическими и милитаристскими чиновниками Азербайджана в качестве одобрения на применение силы и развязывание агрессии против народа Арцаха.
Я хотел бы добавить, что мы обеспокоены позицией содокладчика по Армении Бэсеску, который известен своими близкими отношениями с азербайджанским руководством и противоречивыми замечаниями по поводу живущих в Румынии армян. Это дает нам повод думать, что Траян Бэсеску не смог отказаться от своих прежних связей и проявить добросовестный и инклюзивный подход к своим текущим обязанностям».