Գյուղատնտեսությունում արտադրողականությունը ցածր է. խթանող ծրագրերը շարունակվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գյուղատնտեսությունը տնտեսության մյուս ոլորտների համեմատ շարունակում է ցածր արտադրողականություն ունենալ, պետությունն արտադրողականությունը բարձրացնելու ուղղությամբ շարունակում է խթանող քաղաքականությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության` եկամուտների և ծախսերի կատարողականի նախնական քննարկմանը:
«2019-ին տնտեսության միակ ոլորտը, որտեղ ունեինք տնտեսական ակտիվության նվազում, գյուղատնտեսությունն էր: Ունեցել ենք մոտ 4 տոկոս նվազում՝ 2018-ի համեմատությամբ, ընդ որում նվազումն արձանագրվել է թե բուսաբուծության, թե անասնաբուծության բնագավառներում: Գյուղատնտեսությունը տնտեսության այն ոլորտն է, որտեղ այսօր ունենք դեռևս ամենաընդգծված ձևով տարբերվող ցածր արտադրողականությունը՝ տնտեսության մյուս ոլորտների համեմատությամբ: Եվ, բնականաբար, կառավարության կողմից իրականացվող բոլոր ծրագրերը և այն միջոցառումները, որոնք ֆինանսավորվել են պետական բյուջեով, իրենց հիմքում ունեն քաղաքական այն նպատակը, որ տնտեսությունները ֆինանսական միջոցների ներգրավումը օգտագործեն արտադրողականությունը բարձրացնելու, արդյունավետ գյուղատնտեսություն վարելու նպատակով»,-ասաց նախարարը:
Նա վստահեցերց՝ մնացած ծրագրերը ևս ուղղված են այդ նպատակին: Դրանք կամ անհատական ներդրումային ծրագեր են, կամ էլ բարելավում են ենթակառուցվածքները, որ գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող տնտեսություններն ունենան ավելի բարենպաստ միջավայր՝ արդյունավետ գյուղատնտեսություն վարելու համար:
Կա, օրինակ, գյուղատնտեսության խթանման ծրագիր, դրա բյուջեն 2019-ին կազմել է 3.6 մլրդ դրամ, փաստացի օգտագործվել է 3 մլրդ 116 մլն դրամ: Այն ներառել է գյուղատնտեսության ոլորտում տրամադրվող վարկերի սուբսիդավորում, եղել են 8 841 վարկառուներ:
2019-ին պետբյուջեով Էկոնոմիկայի նախարարության մասով նախատեսված էր 21,7 մլրդ դրամ ֆինանսավորում, որից 12,8 մլրդ դրամը գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի մասն էր: 12, 8 մլրդը միայն ծրագրային ֆինանսավորման թվերն են: Ծրագրերի իրականացման նպատակով փաստացի օգտագործված ֆինանսավորումը կազմել է 8,2 մլրդ դրամ, որը պլանային ցուցանիշի 63,6 տոկոսն է:

Производительность сельского хозяйства низка, стимулирующие программы продолжаются
В Армении сельское хозяйство по сравнению с другими сферами экономики остается низко производительным, государство продолжает стимулирующую политику в направлении повышения его производительности.
Как передает Арменпресс, об этом сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении по предварительному обсуждению годового отчета “Об исполнении государственного бюджета 2019 года”.
“В 2019 году единственной сферой экономики, где у нас было понижение экономической активности, было сельское хозяйство. У нас было понижение примерно на 4% по сравнению с 2018 годом, при этом оно было зафиксировано как в растениеводстве, так и в животноводстве. Сельское хозяйство является той сферой экономики, где сегодня есть еще наиболее четко отличающаяся низкая производительность по сравнению с другими сферами экономики. И, естественно, все программы, осуществляемые правительством, и те мероприятия, которые финансировались государственным бюджетом, имеют в своей основе и политическую цель, 1тобы хозяйства использовали привлечение финансовых средств для повышения своей производительности и ведения эффективного сельского хозяйства”, - сказал министр.
Он заверил, что остальные программы также направлены на эту цель. Это либо индивидуальные инвестиционные программы, либо они улучшают инфраструктуру, чтобы хозяйства, занимающиеся сельскохозяйственной деятельностью, имели бы более благоприятную среду для эффективного ведения сельского хозяйства.
Есть, например, программа стимулирования сельского хозяйства, ее бюджет в 2019 году составил 3,6 млрд драмов, фактически использовано 3 млрд 116 млн драмов. Она включала субсидирование кредитов, предоставляемых в сфере сельского хозяйства, было 8 841 заемщиков.
В 2019 году госбюджетом было предусмотрено финансирование в размере 21,7 млрд драмов, из которых 12,8 млрд драмов были частью программ в сфере сельского хозяйства. Фактически использованное финансирование для реализации программ составило 8,2 млрд. драмов, что составляет всего 63,6% планового показателя.