Օդերևութաբանները նախազգուշացրել են Մոսկվայում 30 աստիճան տապի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայի տարածաշրջանում սպասվում է հուլիսյան տապ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Российская газета-ի հետ զրույցում ասել է Մոսկվայի և Մերձմոսկովյան օդերևութաբանական ծառայության գլխավոր մասնագետ Տատյանա Պոզդնյակովան:
Նրա խոսքով՝ ջերմացումները կսկսվեն արդեն այս շաբաթ:
«Գիշերը նվազագույն ջերմաստիճանը կլինի շուրջ +10 աստիճան, շաբաթ օրը ցերեկը՝ +21 աստիճան, իսկ կիրակի կլինի ավելի տաք՝ +24 աստիճան: Օրական օդի միջին ջերմաստիճանը առաջին անգամ հունիսի սկզբից կլինի ոչ թե նորմայից ցածր, այլ բարձր»,- նշել է Պոզդնյակովան:
Հաջորդ շաբաթ կմեկնարկեն ամառվա առաջին շոգ օրերը: Սպասվում է, որ հունիսի 8-ին և 9-ին ցերեկը օդը կտաքանա մինչև +28 աստիճան, իսկ հունիսի 10-ի ջեմաստիճանը կբարձրանա ևս 4 աստիճանով: Գիշերը կլինի մոտ 14 աստիճան տաքություն:
Ջերմաստիճանի բարձրացումը կբերի անտիցիկլոն: Օդերևութաբանը հավելել է, որ դրա ազդեցության տակ կկարգավորվի մթնոլորտային ճնշումը:

Синоптики предупредили о тридцатиградусной жаре в Москве
В столичном регионе ожидается июльская жара, заявила главный специалист метеобюро Москвы и Подмосковья Татьяна Позднякова.
По ее словам, потепление начнется уже на этой неделе.
"Минимальная температура ночью — около плюс десяти градусов, днем в субботу — плюс 21 градус, а в воскресенье еще теплее — плюс 24 градуса. Среднесуточная температура воздуха впервые с начала июня будет не ниже, а выше нормы", — отметила Позднякова в интервью "Российской газете".
На следующей неделе наступят первые жаркие дни лета. Ожидается, что днем в понедельник и вторник воздух прогреется до плюс 28 градусов, а к среде температура увеличится еще на четыре градуса. Ночью — около 14 градусов тепла.
Потепление принесет антициклон. Под его влиянием нормализуется атмосферное давление, добавила синоптик.