Մենք առավել քան պարզ արտահայտվել ենք՝ չենք հանդուրժելու սպառնալիքն ու ուժի կիրառումը. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը վստահեցնում է, որ հայկական կողմը բոլոր մակարդակներում առավել քան պարզ արտահայտվել է, որ չի հանդուրժելու հակառակորդի կողմից սպառնալիքը, ուժի կիրառումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մնացականյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի՝ Ադրբեջանի կողմից վերջին շրջանում ձեռնարկվող դիվերսիոն գործողություների մասին հարցին։
«Մենք առավել քան պարզ արտահայտվել ենք, որ սպառնալիքը, ուժի կիրառումը չի հանդուրժվելու»,-ասաց Մնացականյանը:
Նա վստահեցրեց, որ  հայկական կողմը մշտապես աշխատում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և համանախագահների հետ անմիջապես: «Վստահեցնում եմ, որ առավել քան հետևողական է Հայաստանի քաղաքականությունն այն մասով, ինչ վերաբերվում է սպառնալիքի և ուժի կիրառման մերժմանը` այն կոնտեքստում, որ մենք առավել քան պատրաստ ենք դրան արձագանքել»,-ասաց Մնացականյանը:
Նա շեշտեց՝ Հայաստանն ունի իր հետևողական քաղաքականությունը՝ բոլոր հարցերով, ինչ վերաբերվում է խաղաղ կարգավորման մոտեցումներին, այն հարցերին, որոնք վերաբերում են մասնակցությանը խաղաղ կարգավորման գործընթացում և այն հարցերին, որոնք վերաբերում են համապատասխան միջավայրի ստեղծմանը խաղաղ գործընթացի համար: «Սա ասված է, սա արտահայտված է, սա դիրքորոշում է և հետևողականորեն տարվում է առաջ՝ բոլոր մակարդակներով՝ լինի բուն բանակցային գործընթացը, թե մեր ներգրավումները բազմակողմ, երկկողմ մակարդակներով՝ մեր գործընկերների հետ: Կոպիտ ասած՝ մենք շատ հստակ գիտենք ինչ ենք ասում, շատ հստակ ասում ենք, և կարիք չունենք դրան լրացուցիչ անտեղի էմոցիոնալ գույներ տալու»,-վստահեցրեց ԱԳ նախարարը:

Мы более чем четко заявляли, что не потерпим угроз и применения силы: глава МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заверяет, что армянская сторона на всех уровнях более чем четко заявляла, что не потерпит угрозы и применения силы противником. Как сообщает Арменпресс, Мнацаканян сказал об этом в ответ на вопрос депутата фракции «Процветающая Армения» Сергея Багратяна о недавних диверсионных действиях, предпринятых Азербайджаном.
«Мы более чем четко заявляли, что не потерпим угроз и применения силы», - сказал Мнацаканян.
Он заверил, что армянская сторона всегда работает в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ и непосредственно с сопредседателями. «Уверяю вас, что политика Армении более чем последовательна по той части, которая касается недопустимости угрозы и применения силы в том контексте, что мы более чем готовы на нее ответить», - сказал Мнацаканян.
Он подчеркнул, что Армения имеет свою последовательную политику по всем вопросам, связанным с подходами к мирному урегулированию, по вопросам, касающимся участия в мирном процессе, и вопросам, связанным с созданием соответствующих условий для мирного процесса.
«Это сказано, это выражено, это позиция, и она последовательно проводится на всех уровнях, будь то сам переговорный процесс или наши обязательства на многосторонних, двусторонних уровнях с нашими партнерами. Грубо говоря, мы очень хорошо знаем, что мы говорим, мы говорим это очень четко, и не нужно придавать этому дополнительный неуместный эмоциональный оттенок», - заверил министр иностранных дел.