ՀԱԳՄ առաջարկները տեղ են գտել ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահության որոշումներում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահության 13-րդ հեռավար նիստում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը ներկայացրել է փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունից, Ներսես Կարամանուկյանը մայիսի 26-ին կայացած ՀԱԳՄ նախագահության նիստում ամփոփելով կատարված աշխատանքները նշել է, որ հայկական կողմը բարձրացրել էր խնդիրներ, որոնք խոչընդոտում են բնականոն ապրանքաշրջանառությանը։ «Մասնավորապես ներկայացվել են ավելացված արժեքի հարկի վերադարձին առնչվող այն տարաբնույթ խնդիրները, որոնք առաջանում են ներկրողների ու արտահանողների մոտ,տարանցիկ փոխադրումների գործընթացի հետ կապված բարդությունները։ Խնդիրներ են առկա նաևառաքումների ժամանակ ապրանքագրերի լրացման գործընթացներում։
Քննարկված բազմաթիվ հարցերի առնչությամբ նախագահությունը մի շարք որոշումներ է կայացրել, որտեղ տեղ են գտել նաև հայկական կողմի առաջարկները։ Քննարկվել են նաև կազմակերպչական հարցեր։ Մասնակիցներն արդյունաբերողների և գործարարների ազգային միություններին կոչ են արել ժամանակին ու առավել գործուն մասնակցություն ունենալ ԵԱՏՄ տնտեսական խորհրդում քննարկվող նախագծերի և կարգավորումների ձևավորման գործընթացներին։
ՀԱԳՄ պատվիրակը մասնակցել է նաև ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախգահության նիստին նախորդած «Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիոն գործակցությունը որպես զարգացման կարևոր գործոն» թեմայով համաժողվին։ Ռուսաստանի արդյունաբերողների և գործարարներիմիության կազմակերպած համաժողովում քննարկված հարցերի թվում եղել է նաև Եվրասիական տնտեսական միության հնգամյա ծրագրի նախագիծը, որին հայկական կողմը դրական գնահատական է տվել։ Ներկայացվել է նաև թագավարակի դեմ պայքարի ռուսատանյան փորձը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Предложения СППА нашли место в решениях Президиума Делового совета ЕАЭС
На 13-м дистанционном заседании Президиума Делового совета ЕАЭС Союз промышленников и предпринимателей Армении представлял его вице-президент Нерсес Караманукян.
Как сообщили «Арменпресс» в Союзе промышленников и предпринимателей Армении, на состоявшемся 26 мая заседании президиума Нерсес Караманукян, подводя итоги проделанной работы СППА, отметил, что армянская сторона подняла проблемы, препятствующие нормальному товарообороту. “В частности, были представлены различные проблемы, связанные с возвращением налога на добавленную стоимость, которые возникают у импортеров и экспортеров, связанные с процессом транзитных перевозок. Существуют также проблемы в процессе заполнения счетов.
В связи с обсужденными многочисленными вопросами председательство приняло ряд решений, в которых нашли место также и предложения армянской стороны. Были обсуждены также и организационные вопросы. Участники заседания призвали национальные союзы промышленников и предпринимателей своевременно и более активно участвовать в процессах формирования проектов и регулирований, обсуждаемых в Экономическом совете ЕАЭС.
Вице-президент СППА принял участие и в форуме “Евразийское экономическое интеграционное взаимодействие как важный фактор развития”, предшествовавшем заседанию Делового совета ЕАЭС. Среди обсужденных на форуме промышленников и предпринимателей России вопросов был также и проект пятилетней программы Евразийского экономического союза, которому армянская сторона дала положительную оценку. Также был представлен российский опыт борьбы с коронавирусом”, - говорится в сообщении СППА.