ՀՀ և Չեռնոգորիայի նախագահներն անդրադարձել են ԵՄ հետ համագործակցության երկու երկրների փորձին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի 25-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի հետ:
Նախագահ Սարգսյանն իր ողջույններն է փոխանցել Միլո Ջուկանովիչին, որի ծրագրված պաշտոնական այցը Հայաստան հետաձգվել է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանի և Չեռնոգորիայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի մասին, անդրադարձել դրա հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին ու դրանց հաղթահարմանն ուղղված երկու երկրների ու միջազգային հանրության ջանքերին:
Նախագահները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել Եվրամիության հետ համագործակցության Հայաստանի և Չեռնոգորիայի փորձին:
Նախագահ Սարգսյանն ու նախագահ Ջուկանովիչը կարևորել են նաև երկու բարեկամ երկրների միջև փոխհարաբերությունների խորացումը: Նշվել է, որ զարգացման մեծ ներուժ է առկա հատկապես ծառայությունների, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ սահմանելու հարցին:

Presidents of Armenia, Montenegro refer to their experience in cooperation with EU
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian held a telephone conversation with President of Montenegro Milo Đukanović on May 25.
President Sarkissian offered his warm greetings to Milo Đukanović, whose official visit to Armenia has been suspended due to the coronavirus pandemic.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the two Presidents exchanged information on the situation resulted by the coronavirus in their countries, referred to the challenges caused by it and the efforts of the two countries, as well as the international community to overcome those challenges.
The Presidents also exchanged views on regional and international issues. Particularly, the sides referred to their experience in cooperation with the EU.
President Sarkissian and President Đukanović also highlighted the deepening of relations between the two friendly countries. The sides noted that there is particularly great potential for cooperation in services, agriculture, IT and tourism. In this context, the sides referred to the issue of establishing visa free entry for the citizens of Armenia.