«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ․ Մի հերոսամարտի պատմություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Այսօր գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանի՝ Կոմանդոսի ծննդյան օրն է։ Շուշիի ազատագրում եւ Կոմանդոս․ այլեւս ժողովրդի ընկալումներում միասնական են այս հասկացությունները։ Շնորհավորենք գեներալին ծննդյան օրվա առթիվ եւ նրա հետ միասին վերհիշենք Շուշիի ազատագրման դրվագները եւս մեկ անգամ։
«Շուշիի ժամանակ,- հիշեց գեներալը,- վա-բանկ գնալ չէր կարելի: Կարող էինք շատ վատ վիճակում հայտնվել: Այդ ժամանակ հստակ գիտակցում կար` կամ պետք է պարտվենք, կամ հաղթենք: Չէիր կարող ասել, որ հաղթելը հեշտ է լինելու: Բայց գիտեիր, որ իրավունք չունես պարտվել: Մտածում էինք, որ Շուշիի ազատագրումը կտեւի 3-4 օր: Ու եթե 3-4 օրից չվերցնեինք, ապա պետք է շրջապատեինք, օղակի մեջ առնեինք քաղաքը: Ես եկա Հայաստան` ղեկավարության հետ գործողությունը համաձայնեցնելու: Ղեկավարությունը համաձայնեց, բայց հարցրեց՝ որքա՞ն զինվոր ունեմ, ադրբեջանցինե՞րը քանիսն են (այդ օրերին Կոմանդոսը ԼՂ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարն էր․- խմբ.)։ Այն ժամանակ Ղարաբաղում ընդհանուր առմամբ կար 6700 զինվոր, Շուշիի ազատագրման համար նախատեսել էինք 2500-ին։ Թեպետ, հետո բժիշկներ եւ այլք միացան ու թիվը հասավ 3000-ի: Իսկ ռազմական օրենքներով այդ տեղանքը ազատագրելու համար հարկավոր էր 7500-10 000 զինվոր: Զենքն էլ էր քիչ։ Բայց սպասել չէինք կարող: Շուշիից ամեն օր գնդակոծվում էին Ստեփանակերտն ու հարակից գյուղերը: Մայիսի 8-ի գիշերը ժամը 2.30-ին սկսեցինք ռմբակոծել թշնամու դիրքերը` «Գրադով», գնդացիրներով, ինչով, որ ունեինք: 26,5 ժամ հետո մտանք Շուշի...»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: История одного героического сражения
“Сегодня День рождения Командоса - генерал-майора Аркадия Тер-Тадевосяна. Освобождение Шуши и Командос: эти понятия уже едины в восприятии народа. Поздравим генерала с Днем рождения и вместе с ним еще раз вспомним эпизоды освобождения Шуши.
“При взятии Шуши, - вспоминает генерал, - нельзя было идти ва-банк. В то время было четкое осознание того, что мы либо проиграем, либо победим. Нельзя было сказать, что победа будет легкой, но все знали, что не имели права проигрывать. Мы думали, что освобождение Шуши займет 3 - 4 дня. И если бы мы не взяли его через 3 - 4 дня, то должны были бы окружить город. Я приехал в Армению для согласования действий с руководством. Руководство согласилось, но спросили, сколько у меня солдат и сколько азербайджанцев? (в те дни Командос был главнокомандующим Вооруженными силами Нагорного Карабаха - ред.). В то время в Карабахе в общей сложности было 6700 солдат, для освобождения Шуши мы планировали участие 2500. Хотя, потом к ним присоединились врачи и другие, число достигло 3000 человек. А по военным законам для освобождения такой местности понадобилось бы 7500-10 000 солдат. И оружия было мало. Из Шуши каждый день обстреливались Степанакерт и близлежащие села. В ночь на 8 мая в 2: 30 мы начали бомбить позиции противника “градом, пулеметами, всем что у нас было. Через 26,5 часов мы вошли в Шуши...”.