ՊՊԾ գնդի գրավման գործով 6 ամբաստանյալ բերման կենթարկվեն դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՊՊԾ գնդի գրավման գործով խմբի 10 անդամների գործով դատական նիստը հետաձգվեց՝ 6 ամբաստանյալի բացակայության պատճառով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, բացակայող ամբաստանյալների պաշտպանները միջնորդություն էին ուղարկել դատարանին, խնդրելով հետաձգել դատական նիստը, քանի որ իրենց պաշտպանյալները համաճարակային պայմաններում գտնվում են խոցելի խմբում։ Դատական նիստին ներկա էին միայն Պավել Մանուկյանը, Արմեն Բիլյանը և Սմբատ Բարսեղյանը։
Դատավոր Մեսրոպ Մակյանը առարկայազուրկ որակեց միջնորդությունները և նշեց, որ դատարանի դահլիճում առկա են բոլոր պայմանները անվտանգ դատական նիստը անցկացնելու համար։ Բացի այդ, ըստ դատավորի, խախտվում է քննությունը ողջամիտ ժամկետում անցկացնելու պահանջը։
«Դատարանը արձանագրում է, որ բոլոր ամբաստանյալները եղել են պատշաճ ծանուցված։ Նրանց բացակայությունը անհարգելի է և ղեկավարելով Քրեական դատավարության օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով դատարանը որոշում է կայացնում ամբաստանյալներ Վարուժան Ավետիսյանին, Մխիթար Ավետիսյանին, Էդուարդ Գրիգորյանին, Գագիկ Եղիազարյանին, Արայիկ Կյուրեղյանին և Սեդրակ Նազարյանին ոստիկանության միջոցով  բերման ենթարկել հաջորդ դատական նիստին»,- նշեց Մակյանը։
Հաջորդ դատական նիստը կկայանա մայիսի 27-ին՝ 11։00-ին։
ՊՊԾ գնդի գրավման գործով խմբի 10 անդամների գործով ներկայումս կալանքի տակ են ամբաստանյալներից Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը, ովքեր մեղադրվում են սպանության մեջ։ 7 ամբաստանյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխվել է (մեղադրյալ Արայիկ Խանդոյանը մահացել է ազատության մեջ)՝ պատգամավորների անձնական երաշխավորությամբ, իսկ Պավել Մանուկյանն ազատ է արձակվել 1 մլն դրամ գրավի դիմաց:
Դատարաններում քննվում են 2016 թ. հուլիսի 17-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու նախապատրաստության, ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանությունների, շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի միջոցներ զավթելու, պատանդ վերցնելու եւ պահելու, ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու, զենք, ռազմամթերք հափշտակելու, ուրիշի գույքը գաղտնի հափշտակելու եւ դիտավորությամբ ոչնչացնելու փաստի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերը: ՊՊԾ գնդի գրավման գործով մեղադրվում է 32 անձ։

6 подсудимых по делу о захвате полка ППС будут подвергнуты приводу в суд
Судебное заседание по делу 10 членов группы по делу о захвате полка ППС в Ереване отложено из-за отсутствия 6 подсудимых. Как сообщает Арменпресс, защитники отсутствующих подсудимых направили ходатайство в суд с просьбой отложить судебное заседание, так как их подзащитные в условиях эпидемии находятся в уязвимой группе. На судебном заседании присутствовали только Павел Манукян, Армен Билян и Смбат Барсегян.
Судья Месроп Макян посчитал ходатайства безосновательными и отметил, что в зале суда есть все условия для проведения безопасного судебного заседания. Кроме того, по мнению судьи, нарушается требование о проведении расследования в разумные сроки.
“Суд констатирует, что все подсудимые были извещены надлежащим образом. Их отсутствие неуважительно и, руководствуясь статьей 153 Уголовно-процессуального кодекса, суд выносит решение о приводе на следующем судебном заседании обвиняемых Варужана Аветисяна, Мхитара Аветисяна, Эдуарда Григоряна, Гагика Егиазаряна, Араика Кюрегяна и Седрака Назаряна посредством полиции”, - отметил Макян.
Следующее судебное заседание состоится 27 мая, в 11:00.
По делу 10 членов группы по делу о захвате полка ППС в настоящее время под арестом находятся подсудимые Армен Билян и Смбат Барсегян, которые обвиняются в убийстве. Мера пресечения в отношении 7 подсудимых изменена (обвиняемый Араик Хандоян скончался на свободе) под личное поручительство депутатов, а Павел Манукян освобожден под залог в 1 млн драмов.
Суды рассматривают уголовные дела, возбужденные по факту организации массовых беспорядков 17 июля 2016 года, убийств при отягчающих обстоятельствах, захвата зданий, строений, транспортных средств, захвата и содержания в заложниках, незаконного приобретения, хранения, перевозки огнестрельного оружия, боеприпасов, хищения оружия, боеприпасов, тайного хищения чужого имущества и умышленного уничтожения.