Հայկական կողմի արձագանքը Ադրբեջանի սադրիչ զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանում մայիսի 18-22-ը  կանցկացվեն լայնածավալ ռազմական զորավարժություններ՝ մինչև 10 հազար զինծառայողի մասնակցությամբ, շուրջ 120 միավոր հրետանու և զրահատեխնիկայի, 200 միավոր հրթիռահրետանային համալիրների, 30 միավոր ավիացիայի և տարբեր նշանակության անօդաչու թռչող սարքերի ներգրավմամբ։ Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ զորավարժությունների ընթացքում կմշակվեն տարբեր զորատեսակների մարտական պատրաստությունը, գործողությունների պլանավորումը և ապահովումը, փոխգործողությունը, կստուգվեն հարվածային խմբավորումների մանևրային և կրակային հնարավորությունները:
Ադրբեջանական կողմի այս քայլին ի պատասխան Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացրեց, որ զորավարժությունների ընթացքում Հայաստանի հետ պետական սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք և կունենա համապատասխան հետևանքներ։ Չնայած Ադրբեջանի կողմից նման լայնածավալ զորավարժություններ անցկացվել են նաև նախկինում, Հայկական կողմի արձագանքը բավական կոշտ էր, ինչը պայմանավորված էր մի շարք գործոններով։
Առաջին գործոնը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ստեղծված նոր իրավիճակն է։ Համավարակն իր ազդեցությունն է ունեցել նաև Ղարաղյան հիմնախնդրի խաղաղ գործընթացի վրա։ Մասնավորապես, մարտի 19-ին հայտարարվեց, որ «COVID-19»-ով և տարածաշրջանում առկա տեղաշարժի սահմանափակումներով պայմանավորված՝ ժամանակավորապես դադարեցվում են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիթորինգները, ինչն աննախադեպ է։  Նույն օրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ՝ կողմերին կոչ անելով հավատարիմ մնալ հրադադարը պահպանելու իրենց հանձնառությանը և ձեռնպահ մնալ սադրիչ գործողություններից, որոնք կարող են այս շրջանում էլ ավելի սրել իրավիճակը տարածաշրջանում: Մարտի 24-ին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես եկավ գլոբալ հրադադար հայտարարելու կոչով՝ ընդգծելով, որ «ժամանակն է զինված բախումները դնել մի կողմ և միասին կենտրոնանալ հանուն կյանքի իրական պայքարի վրա` Covid-19 համաճարակի դեմ»։ Նույն օրը Հայաստանի ԱԳՆ, իսկ մարտի 25-ին Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություններ տարածեցին՝ աջակցություն հայտնելով ՄԱԳ գլխավոր քարտողարի՝ գլոբալ հրադադարի կոչին: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն անարձագանք թողեց ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչը, այլ սկսեց ձեռնարկել տարաբնույթ սադրանքներ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի հետ սահմաններին: Մարտի 27-ին Տավուշի մարզի հայ-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական կողմի գնդակից վիրավորվել էր պայմանագրային զինծառայող: Մարտի 30-ին Նոյեմբերյանի շրջանի հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչպես նաև թիրախավորել էր Բաղանիս և Ոսկևան գյուղերը: Այս սադրանքի արդյունքում վիրավորվել էր ստացել երկու զինծառայող և Ոսկեվան համայնքի բնակիչ մեկ երեխա: Ապրիլի 21-ին Արցախի Պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումներն խոցել են Արցախի օդային տարածք մուտք գործած ադրբեջանական «ORBITER» տիպի անօդաչու թռչող սարք: Ապրիլի 29-ի Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ  ադրբեջանական կողմը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր (2019թ. հունիսից ի վեր ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է): Մայիսի 13-ին ադրբեջանական մարտական հենակետերից խոշոր տրամաչափի զենքերից կրակել են Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ:
Փաստացի Ադրբեջանն ամեն կերպ արհամարհում է COVID 19 համավարակի պայմաններում հրադադարի պահպանման մասին թե' ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, թե' ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի կոչերը, և գնում է սահմանային լարվածության մեծացման, ինչը, համարժեք արձագանքի կամ պատասխանի բացակայության դեպքում, կարող է հանգեցնել նոր էսկալացիայի:
Երկրորդ գործոնը հենց զորավարժությունների բնույթն է: Զորավարժությունն ունի բացառապես հարձակողական բնույթ, որի ընթացքում խաղարկվելու են հրթիռահրետանային, ավիացիոն, գերճշգրիտ սպառազինության զանգվածային հարվածներ հակառակորդի օպերատիվ խորությամբ: Ավելին, նախատեսված խոշորամասշտաբ զորավարժությունը տեղի է ունենում առանց նախնական ծանուցման, ինչը 2011թ. ԵԱՀԿ Վիեննայի փաստաթղթի անտեսման և կոպիտ խախտման հերթական դրսևորում է: Ներկայիս համավարակի պայմաններում նման լայնածավալ զորավարժության անցկացումը` միջազգային նորմերի խախտմամբ, բացահայտ սադրանք է Բաքվի կողմից, որն ուղղված է տարածաշրջանում լարվածության մեծացմանը և հետապնդում է հստակ նպատակներ: Այս առումով բավական կարևոր էր այն, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ կար նաև ուղերձ հասցեագրված միջազգային հանրության, մասնավորապես` ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի համար:
Երրորդ գործոնը, որը պատճառ է դարձել հայկական կողմի կոշտ արձագանքի համար, Ադրբեջանում նկատվող անկայունությունն է, ինչը կարող է ստեղծել ռիսկեր նաև սահմաններին: Վերջին ամիսներին նավթի գների աննախադեպ անկումը բավական լուրջ վնաս են պատճառում Ադրբեջանի տնտեսությանը, և երկրի բյուջեն փաստացի զրկվել է իր մուտքերի մի զգալի մասից: Բացի այդ, կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը, սահմանված արտակարգ դրությունն առաջ են բերել բավական լուրջ սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ` ստիպելով մեծացնել պետությանը կողմից սոցիալական բնույթի հատկացումները: Այս ամենը, ինչպես և կարելի էր կանխատեսել, Ադրբեջանում հանգեցրել են սոցիալական դժգոհության աճի և թերևս պատահական չէ, որ իշխանությունները լուրջ հետապնդումներ են սկսել ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ, ինչի վերաբերյալ ահազանգում են անգամ եվրոպական կառույցները: Թեև կորոնավիրուսի համավարակն ընդհանուր առմամբ նվազեցրել է հնարավոր նոր էսկալացիաների հավանականությունը, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանում սոցիալ-տնտեսական պայմանների հետագա վատթարացումը կարող է հանգեցնել մի իրավիճակի, երբ սահմանային լարվածության հրահրումը Ալիևը դիտարկի որպես հանրային ուշադրության շեղման, հանրության կոնսոլիդացման տարբերակ, ինչին նախկինում մի քանի անգամ ականատես ենք եղել: Առավել ևս վերջին շրջանում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հայտարարություններով, Ադրբեջանի ՊՆ` հայկական կողմից ուղղված մեղադրանքներում նկատելի է ադրբեջանական հնարավոր սադրանքների համար հիմքեր ստեղծելու միտումներ:
Այսպիսով, կարող ենք նշել, որ Ադրբեջանում նախատեսվող լայնածավալ զորավարժությունների վերաբերյալ ՀՀ ՊՆ կոշտ հայտարարությունն առավել քան հիմնավոր է և պարունակում է մի շարք կարևոր շեշտադրումներ, որոնք ունեն զսպող նշանակություն: Այն միևնույն ժամանակ վկայում է հայկական կողմի բարձր զգոնության, հնարավոր ռիսկերի ճիշտ հաշվարկի կարողության և դրանց չեզոքացման հնարավորության մասին:

Реакция армянской стороны на провокационные учения Азербайджана
На днях стало известно, что с 18 по 22 мая в Азербайджане пройдут широкомасштабные военные учения с участием до 10 000 военнослужащих, около 120 единиц артиллерии и бронетехники, 200 единиц ракетно-артиллерийских комплексов, 30 единиц авиации и беспилотных летательных аппаратов различного назначения. Согласно официальному сообщению, в ходе учений будут отработаны боевая подготовка различных видов войск, планирование и обеспечение действий, взаимодействие, будут проверены маневровые и огневые возможности ударных группировок.
В ответ на этот шаг азербайджанской стороны Министерство обороны Армении предупредило, что в ходе учений любые попытки приближения военной техники и живой силы к государственной границе с Арменией или к линии соприкосновения с Арцахом будут рассматриваться, как провокация и будут иметь соответствующие последствия. Несмотря на то, что подобные широкомасштабные военные учения со стороны Азербайджана проводились и ранее, реакция армянской стороны была довольно жесткой, что обусловлено рядом факторов.
Первым фактором является ситуация, сложившаяся вследствие пандемии коронавируса. Пандемия оказала свое влияние также и на мирный процесс карабахского конфликта. В частности, 19 марта было заявлено, что в связи с ограничениями передвижения из-за COVID-19  в регионе временно прекращаются мониторинги Офиса личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, что беспрецедентно. В тот же день сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, призвав стороны придерживаться своей приверженности сохранению режима прекращения огня и воздерживаться от провокационных действий, которые могут еще более обострить ситуацию в регионе.
24 марта генеральный секретарь ООН Антонио Гутерреш выступил с призывом объявить глобальное перемирие, подчеркнув, что “Пришло время отложить вооруженные столкновения в сторону и вместе сконцентрироваться на реальной борьбе за жизнь против эпидемии Covid-19”. В тот же день МИД Армении, а 25 марта МИД Арцаха распространили заявления, выразив свою поддержку призыву главного секретаря ООН о глобальном прекращении огня. Что касается Азербайджана, то официальный Баку не только оставил без ответа призыв генерального секретаря ООН, но и начал предпринимать различные провокации на границах как с Арменией, так и с Арцахом. 27 марта на армяно-азербайджанской границе Тавушской области от пули с азербайджанской стороны получил ранение военнослужащий-контрактник. 30 марта в была произведена стрельба направлении армянских позиций Ноемберянского района, а также сел Баганис и Воскеван. В результате этой провокации получили ранения двое военнослужащих и один подросток - житель общины Воскеван. 21 апреля подразделения противовоздушной обороны Армии обороны Арцаха сбили азербайджанский беспилотник “ORBITER”, проникший в воздушное пространство Арцаха. В направлении армянских передовых позиций, расположенных на восточном (Мартуни) участке линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск 29 апреля азербайджанская сторона применила 60-миллиметровые минометы (с июня 2019 г. - первый случай применения минометного оружия).
13 мая с азербайджанских боевых позиций из крупнокалиберного оружия стреляли в направлении села Беркабер Тавушской области, в результате чего были повреждены жилые дома.
Фактически, Азербайджан всячески игнорирует призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ и генерального секретаря ООН о соблюдении режима прекращения огня в условиях пандемии COVID 19, и идет на эскалацию напряженности на границе, что, в случае отсутствия адекватной реакции или ответа, может привести к новой эскалации.
Вторым фактором является именно природа учений. Учения носят исключительно наступательный характер, в ходе которых будут разыграны массовые удары ракетно-артиллерийских, авиационных, сверхточных вооружений по оперативной глубине противника. Более того, запланированные крупномасштабные военные учения проходят без предварительного уведомления, что очередное проявление пренебрежения и грубого нарушения Венского  документа 2011 г.
Проведение подобных широкомасштабных военных учений в условиях нынешнего режима является откровенной провокацией со стороны Баку, направленной на эскалацию напряженности в регионе и преследующей четкие цели. В этом плане весьма важным было то, что в заявлении Министерства обороны Армении было также послание, адресованное международному сообществу, в частности, ОБСЕ, сопредседателям МГ ОБСЕ, личному представителю Действующего председателя ОБСЕ.
Третий фактор, который стал причиной жесткой реакции армянской стороны, - наблюдаемая в Азербайджане нестабильность, что может создать риски и на границах. В последние месяцы беспрецедентное падение цен на нефть наносит довольно серьезный ущерб экономике Азербайджана, и бюджет страны фактически лишился значительной части своих поступлений. Кроме того, обусловленная коронавирусом ситуация, установленное чрезвычайное положение привели к довольно серьезным социально-экономическим проблемам, вынуждая государство увеличить ассигнования социального характера. Все это, как и можно было предвидеть, привело к росту социального недовольства в Азербайджане и, пожалуй, не случайно, что власти начали серьезные преследования оппозиционных деятелей, о чем сигнализируют даже европейские структуры. Хотя пандемия коронавируса в целом снизила вероятность возможных новых эскалаций, тем не менее, дальнейшее ухудшение социально-экономических условий в Азербайджане может привести к ситуации, что спровоцирование напряженности на границе Алиев будет рассматривать как отвлечение общественного внимания, вариант консолидации общества, чему мы уже раз становились свидетелями. Тем более, в последнее время посредством заявлений военно-политического руководства Азербайджана, обвинений МО Азербайджана в адрес армянской стороны прослеживаются тенденции создания основ для возможных азербайджанских провокаций.
Таким образом, можно отметить, что жесткое заявление Министерства обороны Армении о планируемых в Азербайджане широкомасштабных военных учениях более чем обосновано и содержит ряд важных акцентов, имеющих сдерживающее значение. В то же время оно свидетельствует о повышенной бдительности армянской стороны, способности правильного расчета возможных рисков и возможности их нейтрализации.