ԱԺ-ն հավանություն տվեց հանրային պաշտպանի ծառայություններից օգտվողների շրջանակն ընդլայնող նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի և Շաքե Իսայանի նոր օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է, որ զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապով զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամները ևս կարողանան օգտվել հանրային պաշտպանի գրասենյակի անվճար ծառայություններից:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ստացավ 86 «կողմ», 2 «դեմ», 4 «ձեռնպահ» ձայներ:
Նախագծով առաջարկվում է «Փաստաբանության մասին» 2004 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՀՕ-29-Ն օրենքի 41-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետը` շարադրել նոր խմբագրությամբ:  Օրենքով սահմանված կարգով հաստատված` զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապով զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամները ևս պետք է կարողանան օգտվել հանրային ծառայողի ինստիտուտից:
Փաստաբանության մասին գործող օրենքով սահմանված է, որ Հայաստանը երաշխավորում է անվճար իրավաբանական օգնություն՝ մասնավորապես ՀՀ-ի սահմանների պաշտպանության ժամանակ զոհված, մահացած զինծառայողների ընտանիքներին: Զոհրաբյանը նախագիծը ներկայացնելիս հիշեցրել էր, որ հանրային պաշտպանի ինստիտուտից օգտվում են 16 կատեգորիաներ:

Парламент Армении одобрил проект, расширяющий круг пользователей услуг общественного защитника
Национальное собрание Армении приняло в первом чтении проект нового закона, представленный депутатами фракции “Процветающая Армения” Наиры Зограбян и Шаке Исаян, которым предлагается, чтобы члены семьи погибшего (умершего) военнослужащего также могли пользоваться бесплатными услугами офиса общественного защитника. Как передает «Арменпресс», законопроект О внесении изменений в Закон Республики Армения “Об адвокатуре” получил 86 голосов “за”, 2 “против” и 4 воздержавшихся.
Проектом предлагается пункт 1 части 5 статьи 41 Закона Республики Армения “Об адвокатуре” от 14 декабря 2004 года, ЗР-29-Н изложить в новой редакции. Члены семьи военнослужащего, погибшего (умершего) по причинной связи с военной службой, также должны иметь возможность пользоваться институтом общественного защитника.
Согласно действующему Закону “Об адвокатуре”, Армения гарантирует бесплатную юридическую помощь, в частности семьям погибших и умерших военнослужащих при защите границ Армении. При представлении проекта Зограбян напомнила, что Институтом общественного защитника пользуются 16 категорий граждан.