«Գազպրոմ»-ը էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը համընդհանուր ճգնաժամի, էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում՝ պատասխանելով «Իմ քայլը » խմբակցության պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի հարցին, թե գազի գնի հնարավոր տատանումների հետ կապված մտահոգություն կա՞, թե՞ ոչ:
Փաշինյանի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ այն մղումը, որ Ռուսաստանի «Գազպրոմ»-ի գործընկերներն ունեն՝ տնտեսապես ավելի մրցունակ դարձնել ընկերությունը, հասկանալի և ընդունելի է: «Գազը բաժանորդին հասնում է խողովակով, եթե այդ խողովակը չսպասարկվի, 1-2 տարուց դա շարքից դուրս կգա, գազը չի գնա հասնի տեղ: Որպեսզի այդ խողովակը լինի, ընկերությունը պետք է պատշաճ շահույթ ունենա, որպեսզի դրանով սպասարկի այդ ենթակառուցվածքը: Բայց կարծում ենք, որ մեր ռազմավարական գործընկեր երկրի կազմակերպությունն այս համընդհանուր ճգնաժամի պայմաններում և էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի: Եվ մենք կփորձենք մեր գործընկերների հետ խոսել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նկատեց՝ ԵԱՏՄ օրակարգում ամենակարևոր խնդիրներից մեկը էներգետիկ ընդհանուր շուկայի ձևավորումն է: «Եվ մենք կարծում ենք, որ այսօրվանից այդ տրամաբանությամբ պետք է շարժվենք առաջ»,-նշեց նա:

Pashinyan says Gazprom should change its approaches in the light of collapse of energy market
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thinks that Russian ''Gazprom'' company should change its approaches in the light of the global crisis and collapse of the energy market, ARMENPRESS reports Pashinyan said at the National Assembly, answering the question of an MP from ‘'My step'' faction if there are any worries over teh possible fluctuations of gas price.
According to Pashinyan, the aspiration of the partners from Russian Gazprom to make their company economically more competitive is normal and acceptable. ''Gas reaches to the consumer through pipes and if these pipes are not serviced, they will go wrong in 1-2 years and gas will not reach its destination.  The company has to have adequate income to be able to ensure the maintenance of this infrastructure. But we think that the company from our strategically partner country should change its approaches in the light of this global crisis and collapse of energy market. And we will try to talk with our partners about this'', he said.
Pashinyan noted that the establishment of a common energy market is one of the key issues on the agenda of the EAEU. ''And we think that starting from now we should move forward with that logic'', he said.