«Գազպրոմ»-ը էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությունը համընդհանուր ճգնաժամի, էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում՝ պատասխանելով «Իմ քայլը » խմբակցության պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի հարցին, թե գազի գնի հնարավոր տատանումների հետ կապված մտահոգություն կա՞, թե՞ ոչ:
Փաշինյանի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ այն մղումը, որ Ռուսաստանի «Գազպրոմ»-ի գործընկերներն ունեն՝ տնտեսապես ավելի մրցունակ դարձնել ընկերությունը, հասկանալի և ընդունելի է: «Գազը բաժանորդին հասնում է խողովակով, եթե այդ խողովակը չսպասարկվի, 1-2 տարուց դա շարքից դուրս կգա, գազը չի գնա հասնի տեղ: Որպեսզի այդ խողովակը լինի, ընկերությունը պետք է պատշաճ շահույթ ունենա, որպեսզի դրանով սպասարկի այդ ենթակառուցվածքը: Բայց կարծում ենք, որ մեր ռազմավարական գործընկեր երկրի կազմակերպությունն այս համընդհանուր ճգնաժամի պայմաններում և էներգակիրների շուկայի փլուզման պարագայում պետք է այլ մոտեցում ցուցաբերի: Եվ մենք կփորձենք մեր գործընկերների հետ խոսել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նկատեց՝ ԵԱՏՄ օրակարգում ամենակարևոր խնդիրներից մեկը էներգետիկ ընդհանուր շուկայի ձևավորումն է: «Եվ մենք կարծում ենք, որ այսօրվանից այդ տրամաբանությամբ պետք է շարժվենք առաջ»,-նշեց նա:

«Газпром» должен придерживаться иного подхода в условиях обвала энергетического рынка: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что российский «Газпром» должен придерживаться иного подхода в условиях глобального кризиса и обвала энергетического рынка. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата от фракции «Мой шаг» Гора Геворгяна о том, есть ли опасения по поводу возможных колебаний цены на газ.
По словам Пашиняна, в целом стремление российских партнеров по «Газпрому» сделать компанию более конкурентоспособной с экономической точки зрения понятно и приемлемо. «Газ доходит до потребителя через трубу, если эта труба не будет обслуживаться, она выйдет из строя через 1-2 года, газ никуда не будет доставлен. Чтобы эта труба работала, компания должна получать надлежащую прибыль для обслуживания этой инфраструктуры. Однако мы считаем, что организация нашей стратегической страны-партнера должна придерживаться иного подхода в условиях этого глобального кризиса и обвала энергетического рынка. И мы постараемся поговорить с нашими партнерами», - сказал премьер.
Пашинян отметил, что одним из важнейших вопросов повестки дня ЕАЭС является формирование общего энергетического рынка. «И мы считаем, что отныне мы должны двигаться вперед в рамках этой логики», - сказал он.