«Հայաստան Հանրապետություն» օրաթերթ․ Քրդական խաղաքարտի գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սիրիայի ճգնաժամի ծավալմանը զուգընթաց կտրուկ աճեց քրդական գործոնի դերը։ Դա պայմանավորված էր այն ակնհայտ հանգամանքով, որ քրդերը սկսեցին հետաքրքրել թե՛ սիրիական իշխանություններին եւ ընդդիմությանը, թե՛ տարածաշրջանային եւ տարածաշրջանից դուրս եղած այն ուժերին, որոնք փորձում էին քրդական համայնքի հնարավորություններն օգտագործել ի նպաստ իրենց քաղաքական շահի։
Քրդական հարցի լուծումն առնչվում է նաեւ մեր ազգային շահերին եւ հետաքրքրություն է ներկայացնում հայ գիտական շրջանակների համար։ ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի եւ «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության համատեղ նախագծի՝ «Փորձագիտական միջավայր» շարքի հերթական հանդիպումը նվիրված էր քրդական թնջուկին։ Ինստիտուտի գիտաշխատող Տաթեւիկ Մանուկյանը ներկայացրեց քրդական հարցի շուրջ ծավալվող վերջին զարգացումները՝ տարածաշրջանային եւ ԱՄՆ-Ռուսաստան ուժային վերադասավորումների համատեքստում։
Քրդերի հետ կապված Հայաստանում կան շատ հակասական եւ ինչ-որ տեղ մեր շահերից չբխող տեսակետներ։ Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես պետք է դիրքավորվեն Հայաստանի գիտական, փորձագիտական հանրույթը եւ երկրի արտաքին քաղաքականությունն իրականացնողները քրդական հարցի հետ կապված, Տ. Մանուկյանը նախեւառաջ հորդորեց զերծ մնալ քրդական հարցի հետ կապված հայտնի տերմինաբանությունից, մասնավորապես «Արեւմտյան Քրդստան»՝ Ռոժավա, հյուսիսային կամ հարավային Քրդստան ձեւակերպումներից, որովհետեւ դրանք անմիջականորեն հակասում են մեր անվտանգային ու աշխարհաքաղաքական հետաքրքրություններին, եւ ամենակարեւորը՝ մեր պատմական հիշողությանը»։

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Цена разыгрываемой курдской карты
Параллельно с развитием кризиса в Сирии резко возросла и роль курдского фактора. Это обусловлено тем очевидным обстоятельством, что курды начали интересовать как сирийские власти, так и оппозицию, региональные и внешние силы, которые пытаются использовать возможности курдской общины в своих политических интересах.
Решение курдского вопроса касается и наших национальных интересов и представляет интерес и для армянских научных кругов. Очередная встреча в рамках совместного проекта “Экспертная среда” Института востоковедения НАН Армении и Государственного информационного агентства «Арменпресс» была посвящена именно курдскому клубку. Научный сотрудник института Татевик Манукян представила последние развития вокруг курдского вопроса в контексте региональных и силовых перестановок США - Россия.
Относительно курдов в Армении есть очень противоречивые и, в какой-то мере, не исходящие из наших интересов точки зрения. Отвечая на вопрос о том, как должны позиционировать научные, экспертные сообщества Армении и ведущие внешнюю политику страны в связи с курдским вопросом, Т. Манукян прежде всего призвала воздержаться от известной терминологии, связанной с курдским вопросом, в частности, формулировок “Западный Курдистан” - Рожава, Северный или Южный Курдистан, потому что они непосредственно противоречат вопросам нашей безопасносности и геополитическим интересам, и, самое главное, нашей исторической памяти”.