Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի տեսակոնֆերանսին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսակապի միջոցով մասնակցում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի տեսակոնֆերանսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ապրիլի 10-ին ընթացող տեսակոնֆերանսի ընթացքում վարչապետը կարևորեց նման ձևաչափով քննարկումների անցկացումը, նշելով, որ կազմակերպության աշխատանքը չպետք է ընդհատվի համավարակի պատճառով։
«Շատ ուրախ եմ տեսակոնֆերանսի միջոցով բոլորիդ տեսնելու հնարավորության համար։ Չնայած նրան, որ մենք ապրում ենք ոչ հեշտ ժամանակներ, ես կարծում եմ, որ մենք պարտավոր ենք անել ամեն հնարավորը, որ մեր կազմակերպությունը ոչ մի վայրկյան չընդհատի իր աշխատանքների սովորական ռիթմը։ Մենք ողջունում ենք բոլոր մակարդակներում այս ձևաչափով հանդիպումների անցկացումը»,– նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը  տեսակոնֆերանսի մասնակիցներին ներկայացրեց Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման վերջին տվյալներն ու դրա դեմ պայքարում իրականացվող միջոցառումները։
«Այս առնչությամբ երկրում իրավիճակը գտնվում է վերահսկողության տակ։ Մարտի 16-ից մեզ մոտ գործում է արտակարգ դրության ռեժիմ, իսկ մարտի 24-ից` խիստ կարանտին։ Ինչպես համավարակի հետ բախված գրեթե բոլոր պետությունները, մենք խիստ սահմանափակումներ մտցրեցինք օդային և ցամաքային կապի ոլորտում։ Երեկվա դրությամբ` մենք ունեինք 937 հաստատված դեպք, 149 ապաքինված, և, ցավոք, 11 մահ։ Վարակվածների գերակշռող մեծամասնության մոտ հիվանդությունն ընթանում է շատ թեթև ձևով, նույնիսկ՝ առանց ախտանշանների։ Բայց մենք չենք թուլացնում զգոնությունը, մենք մտադիր ենք առավել արդյունավետ դարձնել համավարակի դեմ պայքարը, մասնավորապես, թեստավորման քանակի մեծացման ճանապարհով»,– ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի կառավարության կողմից ընդունվել է 10 ծրագրային փաթեթ, որոնք նպատակ ունեն ժողովրդի և երկրի բիզնեսի համար թեթևացնել կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալական և տնտեսական բեռը։
«Հայաստանի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում նաև տնտեսության կարգավորման և ծանր ճգնաժամային երևույթներին դիմակայելու ուղղությամբ,  որոնց լինելիությունն արդեն որևէ մեկը կասկածի տակ չի դնում։ Ցավոք, մենք կանգնած ենք ճգնաժամի եզրին։ Որևէ մեկը չի կարող ասել, թե ինչպիսին կլինի այդ ճգնաժամի սցենարը, որքան կշարունակվի համավարակը։ Որքան խորը կլինի ճգնաժամը և ինչպիսին կլինի այդ իրավիճակում համաշխարհային տնտեսության վարքագիծը»,- նշեց Փաշինյանը։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, որը պետք է կայանար Մինսկում, անցկացվում է տեսակոնֆերանսի միջոցով` աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պատճառով։
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի տեսակոնֆերանսին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Սերգեյ Ռումասը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Մուհամեդկալի Աբիլգազիևը, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ասքար Մամինը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Աշխարհում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվն անցել է 1 մլն 608 հազարը։ Համավարակից ապաքինվել է 358 հազար 15 մարդ, մահացել` 95 հազար 837–ը։

Никол Пашинян принимает участие в видеоконференции Евразийского межправительственного совета
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принимает участие в видеоконференции Евразийского межправительственного совета. Как передает «Арменпресс», в ходе видеоконференции 10 апреля премьер–министр отметил важность проведения обсуждений в подобном формате, отметив, что работа организации не должна прерываться из-за эпидемии.
“Я очень рад возможности видеть всех Вас на этой видеоконференции. Несмотря на то, что мы переживаем непростые времена, я думаю, что мы обязаны делать все возможное, чтобы наша организация ни на секунду не прерывала привычный ритм своей работы. Мы приветствуем проведение встреч на всех уровнях в подобном формате”, - отметил Пашинян.
Премьер-министр представил участникам видеоконференции последние данные по распространению эпидемии коронавируса в Армении и осуществляемые против нее мероприятия.
“Ситуация в стране находится под контролем. С 16 марта у нас действует режим чрезвычайного положения, а с 24 марта - строгий карантин. Как и почти все государства, столкнувшиеся с эпидемией, мы ввели жесткие ограничения в сфере воздушной и наземной коммуникации. По состоянию на вчерашний день у нас было 937 подтвержденных случаев инфицирования, 149 выздоповевших и, к сожалению, 11 смертей. У подавляющего большинства инфицированных болезнь протекает в очень легкой форме, даже без симптомов. Но мы не ослабляем бдительность, мы намерены сделать борьбу с эпидемией более эффективной, в частности, путем увеличения количества тестирования”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что правительство Армении приняло 10 программных пакетов, которые направлены на облегчение социального и экономического бремени, возникшего вследствие эпидемии коронавируса.
“Правительство Армении предпринимает шаги также и в направлении урегулирования экономики и противостояния тяжелым кризисным явлениям, существование которых уже никто не ставит под сомнение. К сожалению, мы стоим на грани кризиса. Никто не может сказать, каким будет сценарий этой пандемии, и сколько она будет длиться. Насколько глубоким будет кризис и как поведет себя мировая экономика в этой ситуации”, - отметил Пашинян.
Заседание Евразийского межправительственного совета вследствие распространения пандемии коронавируса проводится посредством видеоконференции. Число подтвержденных случаев коронавируса в мире превысило 1 млн 608 тысяч. От коронавирусной болезни выздоровели 358  015 человек, погибли 95 837 человек.