Covid-19 Armenia-ով օնլայն թեստ անցած անձանցից 12-ը թեստավորվել է, 4-ի պատասխանը եղել է դրական
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Covid-19 Armenia հավելվածով առողջական վիճակի գնահատման օնլայն թեստ  անցած անձանցից 1500-ը հայտնվել է կարմիր գոտում, թեստավորվել է 12 անձ, 4-ի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց պարետ,  փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի խորհրդական Բագրատ Բադալյանը:
«Covid-19 Armenia հավելվածը ունեցել է արդեն շուրջ 40 հազար բեռնում, որի շրջանակում 240 հազար անգամ մարդիկ օնլայն թեստ են կատարել։ Մոտ 1500 մարդ հայտնվել է կարմիր գոտում, հարցազրույցի միջոցով առանձնացվել է 31-ը: 31-ից արդեն թեստավորվել են 12-ը, որոնցից 8-ի մոտ եղել է բացասական, 4-ի մոտ՝ դրական, մնացածի արդյունքներին սպասում ենք», -ասաց Բադալյանը:
Հավելվածը ներբեռնելը պարտադիր չէ բոլորի համար, այն կամավորական սկզբունքով է:
Covid-19 Armenia հավելվածը ստեղծվել է Հայաստանում և ամբողջությամբ հայ մասնագետների աշխատանքի արդյունքն է: Հավելվածի ամենակարևոր կետը օգտատիրոջ բժշկական թեստավորումն է: Մի շարք հարցերի պատասխանների արդյունքում համակարգը գնահատում է մարդու առողջական վիճակը և անհրաժեշտության դեպքում խորհուրդ տալիս թե ինչ քայլեր ձեռնարկել: Բացի այդ, ռիսկի գոտում հայտնված օգտատերերի հետ կապ են հաստատում պարետատան համաճարակաբանները և անցկացնում հարցազրույց, որի արդյունքում որոշում, թե արդյոք անձը կարիք ունի հետագա բժշկական ուշադրության: Covid-19 Armenia-ն բազմաֆունկցիոնալ է ու ներառում է նաև վերջին նորությունները կորոնավիրուսի դեմ պայքարի մեր գործողությունների վերաբերյալ, առողջապահական խորհուրդներ տարբեր իրավիճակներում վարակից զերծ մնալու մասին, կորոնավիրուսի հետ կապված վերջին վիճակագրությունը և այլն:
Հայաստանում ապրիլի 8-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 881 է, արձանագրվել է մահվան 9 դեպք: Թեստերից 4571-ը բացասական արդյունք է տվել: Հայաստանում ապրիլի 8-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսից ապաքինված պացիենտների թիվն ավելացել է 27-ով և գումարային բուժվածների թիվը դարձել է 114: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 758 պացիենտ:

YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. 1,500 people, who have passed testing via the Covid-19 Armenia online testing app, appeared in the red zone, 12 people have been tested, 4 have been diagnosed with the novel coronavirus, Bagrat Badalyan, advisor to Deputy Prime Minister, Commandant of the State of Emergency, Tigran Avinyan, said at a press conference.
“The Covid-19 Armenia app has already had nearly 40 downloads, within the frames of which people have carried out an online testing for 240,000 times. Nearly 1,500 persons have appeared in the red zone, 31 have been selected through an interview. 12 out of these 31 have already been tested, 8 tested negative and 4 positive. We are waiting for the results of the rest”, Badalyan said.
Not everyone needs to download the app as it is on voluntary basis.
Covid-19 Armenia app has been created by Armenian specialists. The most important part of the app is the medical testing of users. Based on the results of answers to some questions the app evaluates the person’s health condition and if necessary gives advice what steps should be taken. In addition, the epidemiologists of the Commandant’s Office contact the suspected users, conduct an interview during which they decide whether the person needs further medical care or not.
According to the latest data, the number of confirmed cases of the novel coronavirus in Armenia has reached 881. 9 death cases have been registered so far. The total number of recovered people has reached 114. 4,571 people tested negative for coronavirus. Currently the active cases are 758.