Կորոնավիրուսի նոր դեպքերի թիվն ավելացել է 20-ով, առողջացել է ևս 25 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐԵՄՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առաջին անգամ կորոնավիրուսից մեկ օրում առողջացած պացինտների թիվն ավելի է, քան արձանագրված նոր դեպքերի թիվը. դեպքերն ավելացել են 20-ով, առողջացել է 25 պացիենտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երեկվա դեպքերը, նոր դեպքերը 20-նն են: Նախորդ օրվա հետ համեմատած ավելի շատ են (նախորդ օրը 11 էր-խմբ:): Իհարկե թեստերը մի քիչ ավելի քիչ են, թեստերի քանակը 211 է, բայց առողջապահության նախարարութունը և պարետատունը կարծում են, որ երեկվա մեր գնահատականը շարունակում է պահպանվել»,-ասաց Փաշինյանը: Նախորդ օրը վարչապետը լավատեսական գնահատական էր հնչեցրել, որ եթե ամբողջ շաբաթ հնարավոր լինի պահպանել դրական միտումները, երկուշաբթի օրվանից կարելի է մտածել սահմանափակումների մեղմման մասին:
Փաշինյանը նշեց՝ ապրիլի 6-ը, ըստ էության, բացառիկ օր է եղել նրանով, որ փաստորեն առողջացումով դուրս գրված պացիենտներն ավելի շատ են եղել առաջին անգամ, քան նոր ախտորոշումները: Փաշինյանը նաև նշեց, որ խորհրդակցություն են ունեցել, և թե Առողջապահության նախարարությունը, թե պարետը պահպանում են զգուշավոր լավատեսությունը:
Հայաստանում ապրիլի 6-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 833 էր, արձանագրվել էր մահվան 8 դեպք: Ապաքինվածների թիվը 62 էր: Այսինքն կորոնավիրուսի ընդհանուր դեպքերի թիվը Հայաստանում այս պահին 853 է: Ապաքինվածների թիվը ՝87:

YEREVAN, APRIL 7, ARMENPRESS. For the first time since the coronavirus outbreak in Armenia, the number of recovered patients in 24 hours is more than the number of new cases, Prime Minister Nikol Pashinyan announced on social media.
He said that there have been 20 new cases of the coronavirus in the past one day, and 25 patients have recovered.
As of April 7, 11:00 GMT+4, the total cumulative number of coronavirus cases in Armenia is 853. With 8 fatalities and 87 recoveries, the number of active cases is 758.
Earlier on April 6, the number of new cases was 11, which prompted the authorities to voice optimistic assessments. The PM had urged the population to continue strictly adhering to the lockdown rules to keep the numbers down so that the government will start considering lifting the restrictions gradually.
Pashinyan said that the healthcare ministry and the government’s coronavirus response task force are both maintaining “cautious optimism”.