Նախարարը վստահ է՝ չնայած դժվարություններին, տնտեսական ակտիվությունը արագ կվերականգնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական արդյունքի կրճատումը՝ տարեսկզբի կանխատեսումների համեմատ էական կլինի: Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, սակայն, վստահ է՝ տնտեսությունն ի վիճակի է արագ վերականգնել պոտենցիալը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարը նման տեսակետ հայտնեց ասուլիսում՝ անդրադառնալով Կենտրոնական բանկի կանխատեսմանը, թե կորնավիրուսը լուրջ բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսական աճի տեմպերի վրա:
Նախ նախարարը համաձայնեց ԿԲ-ի կանխատեսման հետ, սակայն նկատեց. «ԿԲ-ի գնահատման առանձահատկությունը կայանում է նրանում, որ դա  կոնկրետ իրավիճակի գնահատական է, այսինքն՝ այդ պահի դրությամբ տրված գնահատական: Մենք գտնում ենք, որ այս տարին այն տարին է, որ էական է լինելու տնտեսական արդյունքի կրճատումը տարվա սկզբին արված կանխատեսումների համեմատությամբ: Տարվա սկզբին այդ արդյուքնները բավականին լավատեսական էին, և երկու ամսվա ցուցանիշները ոչ ավելի վատ էին, քան 2019-ին արձանագրված շատ լավ ցուցանիշները: Սակայն սա ցույց է տալիս մի բան. որ մենք կարող եք արտադրել, կարող ենք ունենալ այնպիսի տնտեսություն, որը աճում է բարձր տեմպերով: Կանցնեն դժվար ժամանակները: Չնայած 2020-ի դժվարություններին՝ մենք արագ կվերականգնենք և´ պոտենցիալը, և´ տնտեսական ակտիվությունը»,-ասաց Խաչատրյանը:
Հայաստանում ապրիլի 3-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 736 է, արձանագրվել է մահվան 7 դեպք: Թեստերից 3258-ը բացասական արդյունք է տվել: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 686 պացիենտ: Հայաստանում ապրիլի 3-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսից ապաքինվել է 43 քաղաքացի:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ։ Արտակարգ դրության պայմաններում Հայաստանում արգելված են մի շարք տնտեսական գործունեության տեսակներ:

Armenian minister sure despite crisis economic activity will be restored quickly
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Decline in economic output in Armenia will be greater compared to the forecasts at the beginning of the year, Minister of Economy Tigran Khachatryan said at a press conference, however, expressing confidence that the economy will be able to restore its potential quickly.
Commenting on the forecasts by the Central Bank according to which the novel coronavirus (COVID-19) will have a negative impact on the economic growth rates, the minister shared this assessment, but noted: “The peculiarity of the CBA’s forecast is that it is an assessment of a concrete situation, in other words an assessment made as of this moment. We think that this year the decline in economic output will be greater compared to the forecasts made in the beginning of the year. At the beginning of the year these outcomes were quite optimistic and the figures of the first two months were no worse than the very good indicators recorded in 2019. But this shows one thing that we can produce, can have such an economy that is growing with high rates. This crisis will pass. Despite the difficulties of 2020 we will quickly restore both the potential and the economic activity”, the minister said.
According to the latest data, number of people infected with coronavirus in Armenia has reached 736. 43 patients have recovered, 7 died. At the moment, the active cases are 686.