Գործարկվել է iUniversity հայկական առաջին համալսարանական առցանց հարթակը
ԵՐԵՎԱն, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում գործարկվել է հայկական առաջին համալսարանական առցանց կրթական հարթակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից, այն բրենդավորվել է iUniversity անվամբ, որը սպասարկում է Պոլիտեխնիկը՝ ներառյալ Գյումրիի, Կապանի և Վանաձորի մասնաճյուղերը, ինչպես նաև բուհի քոլեջը և ավագ դպրոցը:
Հարթակը հնարավորություն է տալիս գրանցել բոլոր շահառուներին, յուրաքանչյուր խմբի և դասարանի համար ստեղծել առարկաների ու տնային աշխատանքների ցանկ, ուսումնական նյութեր, էլեկտրոնային գրադարան, ներբեռնել տեսադասախոսություններ՝ հնարավորություն տալով ուսանողներին և աշակերտներին հարցեր ուղղել իրենց դասախոսներին և ուսուցիչներին, ինչպես նաև ունենալ առարկայի քննարկման միջավայր և գնահատվել իրենց կատարած առցանց աշխատանքի համար։
Հարթակը հնարավորություն է տալիս նաև յուրաքանչյուր պահի մոնիթորինգ անել և պարզել կոնկրետ կրթական ծրագրի համար ինչպիսի ծավալով է իրականացվել առցանց ուսուցումը, առաջացած բացթողումները և թերությունները, որի միջոցով հաստատության ուսումնական մասի պատասխանատուները կարող են վերահսկել այս կարևոր գործընթացը և առաջացած թերությունները շտկելու համար նախատեսեն նոր գործիքակազմեր։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել արտակարգ դրության ժամանակահատվածում հարթակի բոլոր հնարավորությունները և տեխնիկական սպասարկումը տրամադրել նաև այն ուսումնական հաստատություններին, որոնք դրա կարիքը ունեն։

Запущена первая армянская университетская онлайн-платформа iUniversity
В Национальном политехническом университете Армении запущена первая армянская университетская онлайн-образовательная платформа.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, он был брендирован под названием “iUniversity”, будет использоваться политехническим университетом, включая филиалы Гюмри, Капана и Ванадзора, а также колледж и старшую школу вуза.
Платформа позволяет регистрировать всех бенефициаров, создавать для каждой группы и каждого класса список предметов и домашних работ, учебные материалы, электронную библиотеку, загружать видеоуроки, давая возможность студентам и ученикам задавать вопросы своим преподавателям и учителям, а также иметь среду для обсуждения предмета и оценивать его онлайн-работу.
Платформа позволяет также в любой момент провести мониторинг и выяснить, в каком объеме осуществлено онлайн-обучение для конкретной образовательной программы, возникшие упущения и недостатки, посредством которых ответственные за учебную часть учреждения смогут контролировать этот важный процесс и предусматривать новые инструменты для исправления возникших недостатков.
Национальный политехнический университет Армении выразил готовность в период чрезвычайного положения предоставить все возможности платформы и техническое обслуживание тем учебным заведениям, которые в этом будут нуждаться.