Գործարկվել է iUniversity հայկական առաջին համալսարանական առցանց հարթակը
ԵՐԵՎԱն, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում գործարկվել է հայկական առաջին համալսարանական առցանց կրթական հարթակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարությունից, այն բրենդավորվել է iUniversity անվամբ, որը սպասարկում է Պոլիտեխնիկը՝ ներառյալ Գյումրիի, Կապանի և Վանաձորի մասնաճյուղերը, ինչպես նաև բուհի քոլեջը և ավագ դպրոցը:
Հարթակը հնարավորություն է տալիս գրանցել բոլոր շահառուներին, յուրաքանչյուր խմբի և դասարանի համար ստեղծել առարկաների ու տնային աշխատանքների ցանկ, ուսումնական նյութեր, էլեկտրոնային գրադարան, ներբեռնել տեսադասախոսություններ՝ հնարավորություն տալով ուսանողներին և աշակերտներին հարցեր ուղղել իրենց դասախոսներին և ուսուցիչներին, ինչպես նաև ունենալ առարկայի քննարկման միջավայր և գնահատվել իրենց կատարած առցանց աշխատանքի համար։
Հարթակը հնարավորություն է տալիս նաև յուրաքանչյուր պահի մոնիթորինգ անել և պարզել կոնկրետ կրթական ծրագրի համար ինչպիսի ծավալով է իրականացվել առցանց ուսուցումը, առաջացած բացթողումները և թերությունները, որի միջոցով հաստատության ուսումնական մասի պատասխանատուները կարող են վերահսկել այս կարևոր գործընթացը և առաջացած թերությունները շտկելու համար նախատեսեն նոր գործիքակազմեր։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել արտակարգ դրության ժամանակահատվածում հարթակի բոլոր հնարավորությունները և տեխնիկական սպասարկումը տրամադրել նաև այն ուսումնական հաստատություններին, որոնք դրա կարիքը ունեն։

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. iUniversity, the first Armenian online educational platform, has been launched in the National Polytechnic University of Armenia (NPUA), the government told Armenpress.
iUniversity serves the NPUA, including the Gyumri, Kapan and Vanadzor branches, as well as the university’s college and high school.
The online platform allows to register all beneficiaries, create a list of subjects and homework for each group and class, study materials, e-library, enables to download video lectures, as well as allows students and school-children to ask their questions to teachers and lecturers, etc.
It also allows to monitor the online study process to find shortcomings and gaps to control the process and propose new tools to improve the shortcomings.
The NPUA expressed readiness to provide all the opportunities and technical service of iUniversity to those educational facilities which need that.
Armenia has declared a state of emergency on March 16 to stop the spread of the novel coronavirus (COVID-19). All schools, universities, public places are currently shut down. The state of emergency is effective until April 14. According to the latest data, number of people infected with the new coronavirus in Armenia is 482.