Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության քաղաքականությունը Շուշիի ջարդերի օրինակով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1918-1920 թթ․ Արցախի թեմը, գտնվելով երկրամասում տեղի ունեցող գործընթացների կենտրոնում, մեծ ներդրում ուներ Արցախի կրթական, մշակութային և քաղաքական կյանքում:
Մինչ Առաջին աշխարհամարտը թեմի նախաձեռնությամբ Արցախում գործում էր 68 ծխական դպրոց, որոնցից 8-ը՝ Շուշի քաղաքում, 60-ը՝ գյուղերում, ինչպես նաև 27 պետական տարրական դպրոց։ Պատերազմի և հաջորդող ծանր տարիներին դպոցներից շատերը փակվեցին։ Թեմի ջանքերով 1918 թվին Շուշիում վերաբացվել էին Արցախի Թեմական, Մարիամ Ղուկասյան օրիորդաց դպրոցները և շարունակում էին գործել գյուղերի որոշ ծխական դպրոցներ։ Արցախի թեմի հովանավորությամբ միայն Շուշիում գործում էին Ղազանչեցոց սուրբ Ամենափրկիչ, Կանաչ-ժամ, Ագուլեցոց, Մեղրեցոց և Կուսանաց եկեղեցիները (Շ. Մկրտչյան, Արցախի գանձերը):
Ղարաբաղի թեմի առաջնորդը Վահան եպիսկոպոսն էր, որը Եղիշե Իշխանյանի (1917 թ.-ի վերջից մինչև 1919 թ. հուլիս Ղարաբաղի վարչական ինքնակառավարման մարմնի ղեկավարներից) բնորոշմամբ համեստ մարդ էր, վայելում էր ժողովրդի հարգանքը և չկար որևէ բանագավառ, որտեղ նրա կարիքը չզգացվեր (Ե. Իշխանեան, Լեռնային Ղարաբաղ 1917-1920):
Արցախի թեմը, հատկապես Վահան Եպիսկոպոսը, մեծ ջանքեր էր գործադրել հայերի կոտորածները կանխելու և նրանց անվտանգությունն ապահովելու համար։ Վահան եպիսկոպոսի գլխավորությամբ Առաջնորդարանը մասնակցել էր Ազգային խորհրդի համագումարներին և պատվիրակությունների կազմում մեկնել էր բանակցությունների ու հանդես եկել խաղաղության կոչերով։ Սակայն Ղարաբաղի թեմի ջանքերը հաջողություն չունեցան։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը խնդիրը խաղաղ ճանապարով կարգավորելու մտադրություն ի սկզբանե չէր ունեցել։ Ադրբեջանա-թուրքական ուժերը մարտի 23-ին հարձակվում են Շուշիի հայկական քաղաքամասի վրա, հրդեհում այն և կոտորում տեղի բնակչությանը։ Կոտորածների արդյունքում մեծ կորուստ կրեցին նաև Շուշիի առաջնորդարանը և կրթական համալիրները:
Մարտի 23-26-ը տեղի ունեցած ջարդերի մասին բազում վկայությունների շարքում ուշագրավ է 1920 թ․ մայիսի 15-ին Շուշիի առաջնորդարանի անդամ քահանա Կարապետ Վարդապետյանցի և ատենադպիր Միրզա Տեր-Սարգսյանի՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գևորգ 5-ին ուղված զեկույցը, որից տեղեկանում ենք, որ քաղաքի 12-13 հազար հայերից վեց հազարը փախել են գյուղերը, 4000 հոգին՝ մեծ մասը տղամարդիկ՝ սրի քաշվել, գնդակահարվել ու հրկիզվել և մոտ 3000 հոգի գերի մնացել թուրքերի ձեռքում, որոնց մի մասը՝ 400 երիտասարդներ սպանվել են տներում և բանտերում, 700 հոգի կին, երեխա և ծերեր ազատ էին արձակվել և հասել գյուղերը, իսկ մնացած գեղեցիկ կանայք և աղջիկներ տարվել էին թուրքերի տները, պահվել նահագապետ Սուլթանովի մոտ և բանտերում։ Մոտ 400 գեղեցկուհիներից կազմվել էր առանձին կանանոց, որտեղից «բաժին էին հանել սպաներին և զինվորներին»։
Թեմի առաջնորդ Վահան եպիսկոպոսի մասին նույն զեկույցում հաղորդվում է, որ նա սպանվել է առաջնորդարանում, չցանկանալով լքել այն և ցանկանալով մինչև վերջ մնալ ժողովրդի կողքին։ Առաջնորդարանը, թեմական դպրոցը, եկեղեցիները թալանվել էին և այրվել: Հնարավորություն չեր եղել կոնսիստորիայից և եկեղեցուց որևէ փաստաթուղթ, գործ ու գանձ ազատելու:
Նամակում նշվում է, որ Առաջնորդարանի կազմից սպանվել են Խորեն քահանա Իսկանդարյանը, կարգապահ Անանիա Տեր-Դանիելյանը և դիվանապահ Հովհաննես Ղալաբեկյանը: Քահանաներից սպանվել է Հարություն քահանա Վարդապետյանը, իսկ Գարեգին քահանա Հովհաննիսյանն ազատվել է բանտից կիսամեռ դրության մեջ և միանգամայն մերկ: Սպանվել են նաև Թեմական դպրոցի տեսուչ Ալեքսանդր Ծատուրյանը, ուսուցիչ Գաբրիել Ղուլիքևխայանը, հոգաբարձու Անդրեաս բեկ Տեր-Հարությունյանը, Ղուկասյան ուսումնարանի տեսուչ բժիշկ Նիկողայոս Յարամիշյանը և այլն (ՀՀ Ազգային արխիվի ֆոնդից):
Ջարդարարները ներխուժել էին Առաջնորդարան, գլխատել Ղարաբաղի թեմի առաջնորդին, այնուհետև գլուխը հանել ցցի և շրջել քաղաքի թուքական թաղամասում՝ ի ցույց բոլորին՝ այդ քայլով ցանկանալով բորբոքել և «ոգևորել» նրանց (Зарэ Мелик-Шахназаров, Записки карабахского солдата):
Մուսավաթական Ադրբեջանի ձեռքով կործանվեց Շուշի քաղաքի մեծ մասը: Ավերվեցին, մոխրակույտերի վերածվեցին մոտ չորս հազար բարեկարգ, երկհարկանի տուն, տասնյակ մշակութային, վարչական շենքեր, այրվեցին ու թալանի ենթարկվեցին առաջնորդարանը և մյուս եկեղեցիները, հարուստ գրադարանները, տպարանները, ուսումնական հաստատությունները, ինչպես նաև հարյուրավոր խանութներ ու պահեստներ (Շ․ Մկրտչյան, Շուշիի պատմական հուշարձանները):
Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության ուղեգիծը սկզբնավորվել էր պետության ստեղծման առաջին իսկ օրերից՝ Բաքվում, երբ թուրք-թաթարական զորքերի կողմից կոտորվեց շուրջ 23 հազար հայ բնակիչ։ Այստեղ մեկնարկած ծրագիրը, շարունակվելով երկրի սահմաններից դուրս, կործանարար եղավ նաև Շուշիի հայ բնակչության և նրա ստեղծած արժեքների համար։
Խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո հայերի ֆիզիկական ոչնչացման թուրք-թաթարական ծրագիրը ժամանակավորապես դադարեցվեց, սակայն այն շարունակվեց դրսևորվել հայերի մշակութային ժառանգության հետքերի վերացման տեսքով:
Այսպես, 1960-1970-ականներին Արցախում «հողօգտագործման նպատակներով» ավերվել և հողին են հավասարեցվել 13 պատմահնագիտական հուշարձաններ: Շուշիում Ադրբեջանի ղեկավարության թողտվությամբ հիմնահատակ ոչնչացվեցին Մեղրեցոց, Ագուլեցոց, Կուսանաց վանք եկեղեցիները, ավելի ուշ նաև Ռուս-հունական եկեղեցին։ Պայթեցվել են Մեծ Թաղլարի Ծծախաչ և Ազոխի քարանձավները, Ամարասի և Կաղանկատույքի բնակավայրերի տարածքները: Մի քանի կամուրջներ, մատուռներ և բազմաթիվ խաչքարեր ոչնչացվել են Սարսանգի ջրամբարի կառուցման ժամանակ: Հայկական վանքերի ու եկեղեցիների սրբատաշ քարերն օգտագործվել են գյուղերում տների և նույնիսկ գոմերի պատերի կառուցման համար:
Հուշարձանների ավերումը մեծ չափերի է հասել նաև Արցախյան պատերազմի ժամանակ, երբ առիթը բաց չթողելով՝ եկեղեցիներն ու վանքերը դիտավորյալ պայթեցվել են, հրետակոծվել և ռմբակոծվել։
Հավատարիմ մնալով որդեգրած նպատակներին՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը Խորհրդային միույթան փլուզման տարիներին նոր թափով վերսկսեց հայերի կոտորածները։ Ջարդերն այս անգամ հայերի ջարդեր իրականցվեցին Սումգայիթում և Կիրովաբադում՝ 1988-ին, Բաքվում՝ 1990-ին, որոնց արդյունքում հայերը վերջնականապես լքեցին ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը՝ բնակություն հաստատելով Հայաստանում, Արցախում և աշխարհի տարբեր երկրներում։ 1992-ին ադրբեջանական զորքերը կոտորեցին նաև Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի շուրջ հինգ տասնյակ բնակչի։ Մարաղան այժմ բռնազավթված է:
Մշակութային ցեղասպանության քաղաքականությունը նորանկախ Ադրբեջանը նույնպես շարունակեց, որի դրսևորման վառ օրինակն է Նախիջևանի տարածքում եկեղեցիների, խաչքարերի և հատկապես Ջուղայում հայկական հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը։

Политика культурного геноцида Азербайджана на примере погромов в Шуши
В 1918 - 1920 гг. арцахская епархия, находясь в центре процессов, происходящих в этом крае, внесла большой вклад в образовательную, культурную и политическую жизнь Арцаха.
До Первой мировой войны по инициативе епархии в Арцахе действовало 68 приходских школ, 8 из которых - в городе Шуши, 60 - в селах, а также 27 государственных начальных школ. В годы войны и в последующие тяжелые годы много школ пришлось закрыть. Усилиями епархии в 1918 году в Шуши были вновь открыты епархиальные школы Арцаха, женская гимназия Мариам Гукасян и некоторые приходские школы в селах продолжили свое функционирование. Под патронатом Арцахской епархии только в Шуши действовали церкви Сурб Аменапркич, Канач-жам, Агулецоц, Мегрецоц и Кусанац (Ш. Мкртчян, “Сокровища Арцаха”).
Предстоятелем карабахской епархии был епископ Ваан, который по свидетельству епископа Егише Ишханяна был скромным человеком, пользовался уважением народа и не было ни одной сферы жизни Арцаха, которая не нуждалась бы в нем (Е. Ишханян, “Нагорный Карабах 1917-1920”).
Арцахская епархия, особенно епископ Ваан, приложила большие усилия для предотвращения резни армян и обеспечения их безопасности. Епархия в лице епископа Ваана участвовала в съездах Национального совета и в составе делегаций была и на переговорах и выступала с призывами к миру. Однако усилия Карабахской епархии не увенчались успехом. У руководства Азербайджана изначально не было намерения урегулировать проблему мирным путем. 23 марта азербайджано-турецкие силы атакуют армянский город Шуши, сжигают его и уничтожают местное население. В результате погромов большие потери понесли также и предстоятельство Шуши и образовательные учреждения.
Среди многочисленных свидетельств о погромах, имевших место с 23 по 26 марта, примечателен доклад, направленный Католикосу Всех Армян Геворгоу V 15 мая 1920 года членом предстоятельства Шуши иереем Карапетом Вардапетянцем и Мирзой Тер-Саркисяном, из которого мы узнаем, что из 12 - 13 тысяч армян города шесть тысяч бежали в села, 4000 - были убиты, расстреляны и сожжены, большинство мужчины и около 3000 человек остались в плену у турок, часть которых 400 молодых людей были из деревень, а остальные - красивые женщины и девушки были доставлены в дома турок, содержались у губернатора Султанова и в тюрьмах.
В том же докладе о предводителе епархии епископе Ваане сообщается, что он был убит в своей резиденции, не пожелав покинуть ее и до конца оставаться рядом с народом. Предстоятельство, епархиальная школа, церкви были разграблены и сожжены. Не было возможности сохранить  какие-либо документы, записи и сокровища консистории и церкви.
В письме отмечается, что были убиты иерей Хорен Искандарян,  Анания Тер-Даниелян и Ованнес Галабекян, Арутюн Вардапетян, иерей Гарегин Ованнисян был освобожден из тюрьмы в полумертвом состоянии и совершенно голый. Были убиты также инспектор епархиальной школы Александр Цатурян, учитель Габриел Гуликевхаян, попечитель Андреас Бек Тер-Арутюнян, инспектор Гукасского училища врач Никогайос Ярамишян и другие (из Фонда национального архива Республики Армения).
Погромщики ворвались в резиденцию, обезглавили предводителя Карабахской епархии, затем водрузив голову на пику, обошли весь турецкий квартал города, чтобы показать ее всем, этим шагом желая разжечь и “воодушевить” их (Зарэ Мелик-Шахназаров, “Записки карабахского солдата”).
От руки мусаватистов Азербайджана погибла большая часть города Шуши. Были разрушены, превращены в пепелища около четырех тысяч благоустроенных, двухэтажных домов, десятки культурных, административных зданий, сожжены и разграблены предстоятельство и другие церкви, богатые библиотеки, типографии, учебные заведения, а также сотни магазинов и складов (Ш. Мкртчян, “Исторические памятники Шуши”).
Курс армяноненавистнической политики Азербайджана начался с первых же дней создания этого государства, когда в Баку турецко-татарскими войсками было убито около 23 тысяч армян. Начавшаяся здесь программа, продолжалась и за пределами страны, стала губительной и для армянского населения Шуши и и для созданных им ценностей.
После установления советской власти турецко-татарская программа физического уничтожения армян была временно приостановлена, однако она продолжалась в виде ликвидации следов культурного наследия армян.
Так, в 1960 – 1970 гг. в Арцахе, в целях землепользования были разрушены и приравнены к земле 13 историко-археологических памятников. При попустительстве руководства Азербайджана в Шуши были полностью уничтожены церкви Мегрецоц, Агулецоц, монастырь Кусанац, а позднее и русско-греческая церковь. Взорваны  Мец Таглара Сецахач и Азох, сожжены территории населенных пунктов Амараса и Каханкатуйка. Несколько мостов, часовен и множество хачкаров были уничтожены во время строительства водохранилища Сарсанг. Священные камни армянских храмов и церквей использовались для строительства домов и даже хлевов в селах.
Разрушение памятников достигло больших масштабов и во время Арцахской войны, когда, не упуская случая, церкви и монастыри преднамеренно взрывались, подвергались артобстрелам и бомбежкам.
Оставаясь верным своей цели, руководство Азербайджана в годы распада Советского Союза с новым размахом возобновило резню армян. Погромы армян на этот раз были осуществлены в Сумгаите и Кировабаде в 1988 году, в Баку в 1990 году, в результате которых армяне окончательно покинули территорию нынешней Азербайджанской Республики, обосновавшись в Армении, Арцахе и в других странах мира. В 1992 году азербайджанские войска перебили также и около 50 жителей села Марага Мартакертского района Арцаха. Марага сейчас захвачена ими.
Политика культурного геноцида обретший независимость Азербайджан продолжил и в наши дни, ярким примером проявления которой является уничтожение церквей, хачкаров на территории Нахичевана и, в частности, тысяч армянских хачкаров в Джуге.