Կորոնավիրուսի ներթափանցումը ՀՀ ԶՈՒ կանխելու նպատակով իրականացվում են հակահամաճարակային միջոցառումներ
Կորոնավիրուսի ներթափանցումը ՀՀ ԶՈՒ կանխելու նպատակով իրականացվում են
հակահամաճարակային միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային վարակի ներթափանցումը ՀՀ ԶՈՒ կանխելու նպատակով իրականացվում են կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներ, այդ թվում՝ արգելված են բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատարձակումները, սահմանափակված են քաղաքացիների այցելությունները ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակա կառույցներ՝ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիր, զորամասեր, ռազմաուսումնական և ռազմաբժշկական հաստատություններ (հոսպիտալներ):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում գրառում է կատարել ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը:
Նա նշել է, որ մի շարք փոփոխություններ են կատարվել նախապես մշակված ծրագրերում։ Ըստ այդմ` մարտական խնդիրներին չառնչվող պլանային, ոչ հրատապ դահլիճային միջոցառումները չեղարկվել են։
«Զինծառայողներին վարակից զերծ պահելու համար ՀՀ ՊՆ-ն ակտիվորեն համագործակցում է առողջապահության նախարարության և այլ պատկան մարմինների հետ, իրավիճակը լիովին վերահսկվում է:
Զինծառայողների հարազատներին հորդորում ենք իրենց զավակներին կապոցներ չուղարկել, պահպանել անվտանգության կանոնները, ըմբռնումով մոտենալ կիրառվող սահմանափակումներին:
ՀՀ զինված ուժերն ամբողջապես ապահովված են անհրաժեշտ ծավալի պարենով, հիգենիայի պարագաներով և այլ միջոցներով»,-ասված է գրառման մեջ:
Ստեփանյանը հավելել է, որ զինծառայողները շարունակում են անշեղորեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 30-ի, մեկուսացված է ավելի քան 300 քաղաքացի: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Կորոնավիրուսով վարակվածների թվում գերակշռում են Էջմիածնի բնակիչները, քանի որ Իտալիայից վերադարձած և վարակված մի կին մասնակցություն էր ունեցել նշանադրության արարողության ու սերտ շփում ունեցել մեծ թվով մարդկանց հետ։

С целью предотвращения проникновения коронавируса в ВС Армении проводится ряд мероприятий
С целью предотвращения проникновения коронавирусной инфекции в ВС Армении осуществляются профилактические и противоэпидемические мероприятия. Запрещены все виды отпусков, ограничены посещения гражданами структур, подведомственных Министерству обороны Армении: административный комплекс МО Республики Армения, воинские части, военно-учебные и военно-медицинские учреждения (госпитали).
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь МО Армении Шушан Степанян.
Она отметила, что внесен ряд изменений в заранее разработанные программы.
В соответствии с этим, плановые, не неотложные мероприятия, проводимые в зале, не связанные с боевыми задачами, отменены.
“Для того, чтобы уберечь военнослужащих от заражения, МО Республики Армения активно сотрудничает с Министерством здравоохранения и другими компетентными органами, ситуация полностью контролируется.
Родственников военнослужащих призываем не посылать посылки, соблюдать правила безопасности, с пониманием относиться к применяемым ограничениям.
Вооруженные силы Армении полностью обеспечены необходимым объемом продовольствия, предметов гигиены и другими средствами”, - говорится в сообщении Шушан Степанян.
Степанян добавила, что военнослужащие продолжают неуклонно выполнять свои обязанности. Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 30, изолированы более 300 граждан. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Среди инфицированных коронавирусом преобладают жители Эчмиадзина, поскольку вернувшаяся и зараженная из Италии женщина участвовала в помолвке и тесно общалась с большим количеством людей.