Մենք չունենք Սահմանադրությանը համապատասխան ՍԴ. Փաշինյանը՝ հանրաքվեի անհրաժեշտության մասին
ՄԵՂՐԻ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Հայաստանում չկա Սահմանադրությանը համապատասխան Սահմանադրական դատարան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մեղրի քաղաքում Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի «Այո»-ի քարոզարշավի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի տարբերություն նախկինի, երբ ՍԴ անդամը պաշտոնավարում էր ցմահ, հիմա ՍԴ դատավորների պաշտոնավարման ժամկետը դարձվել է 12 տարի։ Ի տարբերություն նախկինի՝ ՍԴ նախագահին ընտրում է ոչ թե ԱԺ-ն, այլ Սահմանադրական դատարանը՝ ՍԴ դատավորների մեջից։ ՍԴ նախագահի պաշտոնավարումը սահմանվում է 6 տարի, նախկին ցմահի փոխարեն։ Այս մոդելը ձևակերպվեց ՀՀ սահմանադրության մեջ, և այս Սահմանադրությունն այս պահին 100%-ով ուժի մեջ է։ Մենք ունենք Սահմանադրության մեջ նկարագրված Սահմանադրական դատարան, բայց չունենք այդ նկարագրությանը համապատասխան Սահմանադրական դատարան»,- ասաց Փաշինյանը։
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը նշեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի իրականացումն ունի մի քանի պատճառ, և յուրաքանչյուր քաղաքացու ապագայի հարցն է որոշվելու այդ հանրաքվեով։ «Նոր սահմանադրության կարգի համաձայն այժմ գործում են միայն Սահմանադրական դատարանի 2 դատավոր, մյուս 7 դատավորները պաշտոնավարում են ցմահ։ Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնեց սահմանադրական հանրաքվե՝ այս իրավիճակը իրավական առումով շտկելու համար։ Կան նաև կասկածներ, որ այդ 7 դատավորները անկախ ու անկաշկանդ չեն և գտնվում են անձերի ու խմբերի ազդեցության տակ։ Սա ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու ապագայի հարցն է, որովհետև յուրաքանչյուրս այս կամ այն կերպ առնչվում ենք դատարաններին»,- ասաց Մակունցը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիքի մարզում ընթացող քարոզարշավի ժամանակ ուղեկցում են վարչապետի տիկին Աննան Հակոբյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար, «Այո»-ի շտաբի պետ Սուրեն Պապիկյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պատգամավորներն և այլ պաշտոնյաներ։ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեով առաջարկվում է դադարեցնել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և դատարանի 6 անդամների պաշտոնավարումը: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա ապրիլի 5-ին: Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է փետրվարի 17-ին:

У нас нет Конституционного суда, соответствующего Конституции: Пашинян о необходимости референдума
По убеждению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, в Армении нет Конституционного суда, соответствующего Конституции. Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Мегри в ходе агиткампании по конституционному референдуму.
“В отличие от прежнего, когда член КС действовал пожизненно, сейчас срок полномочий судей КС составляет 12 лет. В отличие от прежнего, председателя КС избирает не НС, а Конституционный суд из судей КС. Срок полномочий председателя КС устанавливается на 6 лет, вместо прежнего пожизненного пребывания. Эта модель была сформулирована в Конституции, и на данный момент эта Конституция на 100% остается в силе. У нас есть Конституционный суд, описанный в Конституции, но у нас нет Конституционного суда соответствующего описанию”, - сказал Пашинян.
Руководитель парламентской фракции “Мой шаг” Лилит Макунц отметила, что проведение референдума по конституционным реформам имеет несколько причин, и вопрос будущего каждого гражданина будет решен этим референдумом. “Согласно новой конституции, сейчас действуют только 2 судьи Конституционного суда, остальные 7 судей остаются пожизненными. В связи с этим фракция “Мой шаг” инициировала конституционный референдум для исправления этой ситуации в правовом плане. Есть также и подозрения, что эти 7 судей не независимы и находятся под влиянием личностей и групп. Это вопрос будущего каждого гражданина Армении, поскольку каждый из нас тем или иным образом обращаемся в суды”, - сказала Макунц.
Премьер-министра Армении Никола Пашиняна сопровождают супруга премьер-министра Анна Акопян, министр территориального управления и инфраструктур, руководитель штаба “Да” Сурен Папикян, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, депутаты и другие должностные лица. Проведение референдума по конституционным реформам предполагает разрешение вопроса прекращения полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и 6 членов суда. Референдум по конституционным реформам состоится 5 апреля. Предвыборная кампания референдума по конституционным реформам стартовала 17 февраля.