Պետությունը ընդերքաբանական փորձաքննությամբ կբացառի իրական պաշարները թաքցնելը
ԵՐԵՎԱՆ,  9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը մշակում է կարևոր փաստաթուղթ, որը կպատասխանի հարցին, թե հաստատվող բնական ռեսուրսներն իրո՞ք այդ ծավալներով են առկա, թե ոչ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը Մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց կողմից ընդունված ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունը ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում:
Նա նշեց՝ պատրաստվող փաստաթուղթը վերաբերում է ընդերքաբանական փորձաքննությանը: «Դա օրենքով նախատեսված էր, բայց չէր արվում: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը մշակում է շատ կարևոր փաստաթուղթ: Դա կպատասխանի հարցին, թե այն ռեսուրսները, որոնք հաստատվում են, իրո՞ք կան, թե ոչ»,-ասաց Գրիգորյանն ու օրինակ բերեց:
Նա նշեց՝ Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի հետ կապված, 2004-ին Էներգետիկայի նախարարությունը հաստատել է, որ այնտեղ կա 8 տոննա ոսկի, իսկ 2009-ին հաստատվել է, որ կա 35.6 տոննա ոսկի: Նախարարը նկատեց՝ կազմակերպությունը գումարներ է ներգրավել,  սակայն չի աշխատել, որովհետև ոսկու պաշարները հստակ չեն եղել, հիմա էլ կան լքված պոչամբարներ, միլիոնավոր դոլարների վնասներ, կազմակերպությունը սնանկացել և թողել է:
«Եվ ՀՀ-ի տեսակետից էլ սա հեղինակության հետ կապված հարց է, որ պետական կառավարման մարմինը հաստատել է մի ծավալ, որ իրականում չի եղել»,-ասաց նա:

Государство экспертизой недр исключит сокрытие реальных запасов
Министерство территориального управления и инфраструктур Армении разрабатывает важный документ, который ответит на вопрос, соответствуют ли утверждаемые объемы природных ресурсов действительности.
Как сообщает «Арменпресс», об этом сказал министр окружающей среды Армении Эрик Григорян на заседании следственной комиссии НС по изучению законности, обоснованности и достоверности финансовых и других отчетов, представленных органам исполнительной власти в рамках инвестиционных программ в сфере металлообрабатывающей промышленности.
Он отметил, что готовящийся документ касается экспертизы по изучению недр. “Это было предусмотрено законом, но не проводилось. Министерство территориального управления и инфраструктур разрабатывает очень важный документ. Он ответит на вопрос, существуют ли утверждаемые ресурсы”, - сказал Григорян и привел пример.
Он отметил, что Министерство энергетики в 2004 году подтвердило, что на Тухманукском золотом месторождениии есть 8 тонн золота, а в 2009 году оказалось, что там 35,6 тонн золота. Министр отметил, что организация привлекла деньги, однако не работала, поскольку запасы золота не были уточнены, и сейчас есть заброшенные хранилища отходов, ущерб в миллионы долларов, организация обанкротилась и оставила все работы.
“Это вопрос, связанный с авторитетом Армении, орган государственного управления подтверждал объем, который на самом деле не было”, - сказал он.