Կանադայի խորհրդարանում Բաքվի և Սումգայիթի հայկական ջարդերը դատապարտող հայտարարություններ են հնչել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի խորհրդարանում պատգամավորները Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերը դատապարտող հայտարարություններ են հնչեցրել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` պատգամավորները նշել են, որ Կանադայի ողջ հայությունն այս օրերին հարգանքի տուրք է մատուցում Բաքվում և Սումգայիթում ոճրագործության զոհ դարձած հազարավոր հայերի հիշատակին:
Կանադայի Համայնքների պալատի Ազատական կուսակցության պատգամավոր Էմանուելա Լամբրոպուլոսը նշել է, որ Բաքվի և Սումգայիթի տարելիցներն իրենց հարկադրում են խոսել այդ թեմայի մասին, քանի որ իրենք ապրում են մի երկրում, որտեղ տարբեր ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունները կարող են մասնակցել երկրի քաղաքականությանը:
«30 տարի առաջ տեղի ունեցան Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերը: 7 օրվա ընթացքում հարյուրավոր հայեր ենթարկվեցին բռնությունների, սպանվեցին, արտաքսվեցին քաղաքից: Այդ հանցագործություններով երկրում ավարտին հասցվեցին հայերի նկատմամբ սկսված էթնիկ զտումները: Մոտ 500 հազար հայ տեղահան եղավ ու ցրվեց աշխարհով մեկ, այդ թվում եկան Կանադա: Հայերի կոտորածներ էին եղել նաև Սումգայիթում, ինչը ցնցել էր ամբողջ աշխարհը»,- նշել է Լամբրոպուլոսը:
Պատգամավոր Բոբ Սարոյան Կանադայի խորհրդարանից պահանջել է շարունակել հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդկության դեմ ոճիրների կանխման հանձնառությանը:
«Ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպեցին հայ բնակչության կոտորածներ ու էթնիկ զտումներ Սումգայիթում և մայրաքաղաք Բաքվում: Այս ջարդերը Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ քսենոֆոբիայի, ատելության և խտրականության վկայություն են, որը, ցավոք, շարունակվում է»,- ասել է պատգամավորը:
Կանադայի խորհրդարանի անդամ Ֆասյալ Էլ-Հուրին իր ելույթում Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերը մարդկության դեմ նողկալի հանցագործություն է անվանել:
«Լավալ Լեզ-իլ համայնքի և ողջ Կանադայի հայերը հիշատակում են Բաքվի և Սումգայիթի ցեղասպանության զոհ դարձած հայերին: Դա մարդկության դեմ հանցագործություն էր, որ շատ մարդու կյանք խլեց: Այդ ցավը դեռ թարմ է այն վերապրածների հիշողություններում: Այսօր եկեք մեկ պահ հարգանքի տուրք մատուցենք այս բարբարոսական բռնությունից ուղիղ կամ անուղղակի կերպով տուժածներին: Այս սարսափելի ողբերգությունը հիշատակելիս մենք հասկանում ենք, թե որքան հաջողակ ենք, որ ապրում ենք Կանադայի պես երկրում, որտեղ մարդու հիմնարար իրավունքները հարգվում են, և որտեղ բոլորս ունենք մարդկային նույն արժեքները` հանդուրժողականություն, հարգանք և արդարություն»,- նշել է Էլ-Հուրին:
2020 թ. լրանում է Բաքվի ջարդերի 30-րդ և Սումգայիթի ջարդերի 32-րդ տարելիցը:
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ն ընկած ժամանակահատվածում Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով կազմակերպվեցին քաղաքի հայ ազգաբնակչության ջարդերն ու զանգվածային տեղահանությունը։ Փետրվարի 29-ին խորհրդային զորքերը մտան Սումգայիթ, սակայն այդ օրը ևս շարունակվեցին բռնարարքներն ու սպանությունները։ Բանակը միայն երեկոյան էր դիմել վճռական գործողությունների և կանխել հետագա ջարդերը։ Չնայած միջազգային հանրությունը դեռևս Սումգայիթի ոճրագործությունը չի ճանաչել որպես ցեղասպանություն, բայց այն դատապարտել են Եվրոխորհրդարանը (1988 թ.), ԱՄՆ Սենատը (1989 թ.) և Արգենտինայի խորհրդարանը։

В парламенте Канады прозвучали заявления, осуждающие погромы армян в Баку и Сумгаите
В парламенте Канады депутаты выступили с заявлениями, осуждающими погромы в Баку и Сумгаите. Как передает «Арменпресс», депутаты отметили, что все армянство Канады в эти дни отдает дань уважения памяти тысяч армян, ставших жертвами злодеянии в Баку и Сумгаите.
Депутат от Либеральной партии Палаты общин Канады Эмануэла Ламбропулос отметила, что годовщина Сумгаита и Баку вынуждает их говорить об этом, поскольку они живут в стране, где различные национальные и религиозные меньшинства могут участвовать в политике страны.
“30 лет назад в столице Азербайджана Баку произошли погромы армян. В течение 7 дней сотни армян подвергались насилию, были убиты, и были депортированы из города. Этими преступлениями были доведены до конца начавшиеся в отношении армян этнические чистки. Около 500 тысяч армян были депортированы и рассеяны по всему миру, в том числе они приехали и в Канаду. Погромы армян были и в Сумгаите, что потрясло весь мир”, - отметила Ламбропулос.
Депутат Боб Сароян потребовал от парламента Канады продолжать придерживаться обязательства по защите прав человека и предотвращению преступлений против человечества.
“В ответ на требование населения Нагорного Карабаха о самоопределении, азербайджанские власти организовали погромы и этнические чистки армянского населения в Сумгаите и Баку. Эти погромы являются свидетельством ксенофобии, ненависти и дискриминации в отношении армян в Азербайджане, что, к сожалению, продолжается и до сих пор”, - сказал депутат.
Член парламента Канады Фасьял Эль-Хури в своем выступлении назвал погромы в Баку и Сумгаите отвратительным преступлением против человечества.
“Армяне общины Лаваль Лез-ил и всей Канады поминают армян, ставших жертвами геноцида в Баку и Сумгаите. Это было преступлением против человечества, которое унесло жизни многих людей. Эта боль еще свежа в воспоминаниях выживших. Сегодня мы почтим память жертв этого варварского насилия. Вспоминая эту ужасную трагедию, мы понимаем, как мы счастливы, что живем в такой стране, как Канада, где уважаются основополагающие права человека, и где у всех нас одни и те же человеческие ценности - толерантность, уважение и справедливость”, - отметил Эль-Хури.