Սիրիայում առնվազն 33 թուրք զինվորական է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Իդլիբի նահանգում ավիահարվածի հետեւանքով առնվազն 33 թուրք զինծառայող Է զոհվել: Այդ մասին հայտնել Է Թուրքիայի Հաթայի նահանգի նահանգապետ Ռահիմ Դողանը, նահանգ, որը սահմանակից Է Սիրիային: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել Է Դողանը, ավիահարվածը հասցրել են «սիրիական ռեժիմի» ռազմաօդային ուժերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմին կից հաղորդակցությունների դեպարտամենտի ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը հայտնել Է, որ ի պատասխան Իդլիբում հասցված հարվածի, թուրքական զորքերը, ինչպես օդուժն, այնպես Էլ ցամաքային ուժերը, կրակ են բացել սիրիական ռեժիմի «բոլոր հայտնի» թիրախների վրա:
Այն բանից հետո, երբ հայտնի Է դարձել Սիրիայում կենդանի ուժի կորուստների մասին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անցկացրել Է անվտանգության հարցերին նվիրված արտակարգ խորհրդակցություն: Ինչպես հաղորդել Է BBC-ի թուրքական ծառայությունը, այն շարունակվել Է շուրջ վեց ժամ: Փետրվարի 27-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը Թուրքիային մեղադրել Է Իդլիբի իրադրության ապաԷսկալացիայի վերաբերյալ համաձայնության խախտման մեջ: Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման կենտրոնի ղեկավար Օլեգ Ժուռավլյովի խոսքով՝ Անկարան «շարունակում Է ապօրինի զինված կազմավորումների գործողությունների օժանդակումը հրետանու կրակով եւ հետախուզական-հարվածային անօդաչու օդուժի կիրառմամբ»:
Ինչպես հաղորդել Է Ֆրանս Պրես գործակալությունը, Իդլիբում հարձակումն արդեն դատապարտել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը, որի հետ հեռախոսով խոսել Է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն: ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել Է. «Մենք պաշտպանում ենք Թուրքիային՝ ՆԱՏՕ-ի գծով մեր դաշնակցին, եւ շարունակում ենք կոչ անել, որ անհապաղ դադարեցվի Ասադի ռեժիմի, Ռուսաստանի եւ այն կազմավորումների անվայել հարձակումը, որոնց աջակցում Է Իրանը»:

At least 33 Turkish troops killed in Syria air raid
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. At least 33 Turkish soldiers were killed in Syria's Idlib province on Thursday in an aerial attack by Syrian “regime forces”, according to Governor Rahmi Dogan of Turkey's Hatay province, BBC reported.
Another 35 troops have been wounded.
A security meeting is being held at the presidential palace after the "nefarious attack against heroic soldiers in Idlib who were there to ensure our national security," according to a statement from Turkish director of communications Fahrettin Altun, CNN reported.
Turkey said it has carried out retaliatory attacks.
Nato Secretary General Jens Stoltenberg spoke by phone to Foreign Minister Mevlut Cavusoglu of Turkey, a key member of the military alliance.
Stoltenberg "condemned the continued indiscriminate air strikes by the Syrian regime and its backer Russia in Idlib province", his spokesperson was quoted as saying by the AFP news agency.
A spokesman for the US state department said in a statement: "We stand by our Nato ally Turkey and continue to call for an immediate end to this despicable offensive by the Assad regime, Russia and Iranian-backed forces.
Meanwhile, UN Secretary General António Guterres expressed "grave concern" over the latest escalation, calling for an immediate ceasefire.
On February 27, Russia accused Turkey of violating the 2018 ceasefire by backing rebels with artillery fire.