Իրանում երկրաշարժից տուժել է 75 մարդ, Թուրքիայում՝ տուժել է 37, զոհվել 9 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում երկրաշարժից տուժածների հասել է 75-ի հայտնել է Իրանի նորությունների YJC կայքը՝ հղում կատարելով տեղի պաշտանյայի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ-Նովոստի»-ն, ավելի վաղ տեղեկացվել էր Իրանում 25 տուժածների մասին։
«Երկրաշարժի հետևանքով տուժածների թիվը հասել է 75 մարդու»,- կայքին ասել է Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Խոյ քաղաքի արտակարգ բժշկական ծառայության ղեկավար Մոջթաբի Ղամարին։
Նույն երկրաշարժից Թուրքիայում զոհվել է 9 մարդ, 37-ը՝ վիրավորվել։
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցը փետրվարի 23-ին, տեղական ժամանակով ժամը 09:53-ին (Գրինվիչի ժամանակով ժամը` 05:53-ին) գրանցել է հյուսիսային լայնության 38.390և արևելյան երկայնության 44.600աշխարհագրական կոորդինատներով, Իրանի Սալմաս քաղաքից 25 կմ հարավ-արևմուտք, օջախի 10 կմ խորությամբ, 5.8 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 8 բալ:

При землетрясении В Иране пострадало 75, в Турции – пострадало 37, погибло 9 человек
Число пострадавших в Иране при землетрясении на границе с Турцией возросло до 75 человек, сообщил иранский новостной портал YJC со ссылкой на местного чиновника.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА-Новости, ранее сообщалось о 25 пострадавших в Иране.
"Число раненых в результате землетрясения достигло 75 человек", - приводит портал слова главы экстренной медицинской службы города Хой Моджтабы Камари на северо-западе Ирана, где произошло землетрясение.
В свою очередь, в Турции погибли девять человек, 37 пострадали.
Сейсмическая сеть региональной  сейсмослужбы Министерства по чрезвычайным ситуациям  РА 23 февраля в 09:53 по местному времени (05:53  часов по Гринвичу) зарегистрировала землетрясение с координатами: 38' 39" с. ш. и 44'60" в. д.,  25 км юго-западнее Салмаса, Иран. Глубин очага -10 км, магнитуда 5,8.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ МЧС РА, сила землетрясения в эпицентре составила 8 баллов.