Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը նախատեսում է ընթացիկ տարում թվայնացնել և վերականգնել «Պեպո» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը նախատեսում է 2020 թ-ին թվայնացնել և վերականգնել ռեժիսոր Համո Բեկնազարյանի՝ 1935 թ-ին  նկարահանված «Պեպո» ֆիլմը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը:
«1935 թ-ի «Պեպո»-ի հայերեն տարբերակը չի պահպանվել, այլ ընդամենը մի փոքր հատված: Ֆիլմի ռուսական տարբերակը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Մեզ համար այդ գործընթացը շատ կարևոր է, քանի որ այս տարի «Պեպո»-ի համար հոբելյանական է»,- նշեց Միրզախանյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի ազգային արխիվում գտնվել են ֆիլմի նիտրոպոզիտիվ ժապավեններ, որոնք վերականգնելու են և թվայնացնելու: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրենը համոզմունք հայտնեց, որ այս գործում իրենց կաջակցի ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի նախարարությունը:
Միրզախանյանը նաև շեշտեց, որ 2020 թ-ին իրենք պատրաստվում են վերանորոգել Տերյան 3Ա հասցեում գտնվող կինոկենտրոնի տարածքը:
«2019 թ-ին ԿԳՄՍ նախարարությունը աջակցեց, որպեսզի կարողանանք գծագրերը պատրասենք և հույս ունեմ, որ այս տարի գերատեսչությունը կհատկացնի գումարը և շինարարությունը կսկսենք»,- ասաց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրենը:

Национальный киноцентр Армении планирует в 2020 году оцифровать и восстановить фильм Амо Бекназаряна “Пепо”, снятый в 1935 году.
Об этом в беседе с Арменпресс сказала директор Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян
“Армянский вариант “Пепо” 1935 года не сохранился, есть лишь небольшой отрывок. Для нас этот процесс очень важен, поскольку этот год для “Пепо” – юбилейный”, - отметила Мирзаханян.
Она сказала, что в Национальном архиве Армении найдены нитропозитивные ленты фильма, которые будут восстановлены и оцифрованы. Директор Национального киноцентра Армении выразила уверенность, что в этом деле их поддержит Министерство образования, науки и культуры Армении.
Мирзаханян также подчеркнула, что в 2020 году они собираются отремонтировать территорию киноцентра по адресу Теряна 3А.
“В 2019 году Министерство НОКС поддержало нас, чтобы мы смогли подготовить чертежи и надеюсь, что в этом году ведомство выделит сумму и начнется строительство”, - сказала директор Национального киноцентра Армении.
Национальный киноцентр Армении на данный момент находится на территории “Арменфильма”, которая снимает в аренду.