Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ վճռի հրապարակումն ակնկալվում է մարտին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունն ու դրան հաջորդող գործողություններն ապացուցում են Ադրբեջանի ռասիստական բնույթը: Ադրբեջանը, հանցագործին ներում շնորհելով, ապահովել է անպատժելիությունը, իսկ ոճրագործին արդարացվածին հավասար արտոնություններ տալը պայմանավորված է եղել ազգային հիմքով սպանությամբ: Այս հարցերը շեշտադրված են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ներկայացված հայցում:
Թեմայի շուրջ փետրվարի 19-ին՝ հայ սպայի սպանության տարելիցին «Արմենպրես»-ը զրուցել է ադրբեջանագետ, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթև Հայրապետյանի և Եվրադատարանում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանի հետ:
«Գուրգեն Մարգարյանի սպանության ողբերգական դեպքերն ու դրան հաջորդող գործողությունները պարզ ցույց են տալիս, թե մենք ինչպիսի պետության հետ գործ ունենք: Ադրբեջանի բոլոր գործողությունները հերթական անգամ ապացուցում են իր ռազմատենչ, քսենոֆոբիկ, ռասիստական բնույթը»,-ասաց ադրբեջանագետը: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը առիթը բաց չի թողնում և բոլոր միջազգային հարթակներում բարձրացնում է այս հարցը: Դա արվում է թե երկրի ղեկավարների, թե խորհրդարանական, թե հասարակական կազմակերպությունների մակարդակով: Օրերս Բեռլինում «Ֆրիդրիխ էբերտ» հիմնադրամում կազմակերպված հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետը կրկին անդրադարձավ այդ թեմային:
«Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը հեռավոր անցյալում չէր: Այն կատարվեց Եվրոպայի կենտրոնում, մի քանի տարի առաջ: Մենք պետք է շարունակենք խոսել ոչ միայն այս ողբերգական, այլև մյուս դեպքերի մասին՝ ցույց տալու Ադրբեջանի բնույթը: Թե կեղծված ընտրությունները, թե Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, թե վայրագ գործողությունները խոսում են այն մասին, որ անցյալին վերադարձ չի լինելու»,-ասաց Տաթև Հայրապետյանը: Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ ներկայում աչքի է ընկնում իր ռասիստական գործելաոճով, ընդգծված հակահայկական քաղաքականությամբ: «Եթե մի օր ձեռք բերվի խաղաղություն, ապա դա կարող է լինել նման մտածելակերպի փոփոխության պարագայում, ինչն այս փուլում չենք տեսնում»,-եզրափակեց ադրբեջանագետը՝ ընդգծելով, որ հայատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականություն:
Եվրադատարանում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ներկայացրեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի գործի մանրամասները՝ նշելով, որ այն եզրափակիչ փուլում է: Ըստ նրա, կանխատեսվում է, որ մարտին կհրապարակվի վճիռը: ՄԻԵԴ-ում գործն ընդդեմ Հունգարիայի և Ադրբեջանի է:
«Ադրբեջանի մասով խնդրել ենք, որ դատարանն արձանագրի կյանքի իրավունքի խախտում: Շեշտադրվում է այն, որ Ադրբեջանը, հանցագործին ներում շնորհելով, ապահովել է անպատժելիությունը: Նաև հարցեր ենք դրել այն մասին, որ ներում շնորհելը և ոճրագործին արդարացվածին հավասար արտոնություններ տալը պայմանավորված է եղել ազգային հիմքով սպանությամբ: Դա շատ կարևոր նշանակություն ունեցող հարցադրում է: Դրա արդյունքում պետք է հասնենք միջազգային դատական ատյանի կողմից հակահայկական խտրականության արձանագրմանը, ցույց տալով, որ դրա պատասխանատուն Ադրբեջանն է որպես պետություն»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ հետևողական են լինելու Հունգարիայի դատարանի վճռի կատարմանը, այսինքն՝ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը հետ ուղարկվի պատիժը կրելու:
Ադրբեջանցի ոճրագործ Սաֆարովը 2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի անգլերեն եռամսյա դասընթացներին մասնակցության ժամանակ գիշերը կացնի 16 հարվածով դաժանաբար սպանել է քնած հայ սպային` Գուրգեն Մարգարյանին: Հունգարական դատարանը Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ բանտարկության` պատիժը 30 տարի չվերանայելու պայմանով, սակայն 2012-ի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջանին, որտեղ պետք է շարունակեր կրել պատիժը: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը նրան ներում է շնորհել և ազատ արձակել՝ բարձրացնելով զինվորական կոչումն ու վճարելով 8 տարվա կուտակված աշխատավարձը: Ոճրագործին ներում շնորհելու Ադրբեջանի քայլը խիստ քննադատության է արժանացել միջազգային հանրության կողմից:

ECHR verdict on Gurgen Margaryan’s murder case expected to be released in March
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. The murder of Armenian officer Gurgen Margaryan in Budapest and the subsequent actions prove the racist nature of Azerbaijan. By pardoning the perpetrator of this murder Azerbaijan has ensured impunity, and giving privileges to the criminal has been conditioned by the murder based on ethnicity. All these issues are stated in the appeal submitted to the European Court of Human Rights (ECHR).
The ruling My Step faction MP of the Armenian Parliament, expert on Azerbaijani studies Tatev Hayrapetyan and attorney Siranuysh Sahakyan gave an interview to Armenpress today, the anniversary of the murder of the Armenian officer, talking about the topic.
“The tragic murder of Gurgen Margaryan and the subsequent actions clearly show what country we are dealing with. Azerbaijan’s all actions once again prove its militaristic, xenophobic and racist nature”, Hayrapetyan said. She said Armenia doesn’t miss any opportunity and raises this issue at all international platforms, and this is being done both at the leaders, parliamentary and NGO level. Recently, the Prime Minister of Armenia again touched upon this topic at a meeting in Berlin.
“The murder of Gurgen Margaryan was carried out in the center of Europe several years ago. We must continue talking not only about this tragedy, but also the other cases to show Azerbaijan’s real character. Both the election frauds and Azerbaijan’s militaristic rhetoric and hostilities speak about the fact that there will be no return to the past”, Tatev Hayrapetyan said, adding that like in the past, now as well Azerbaijan is distinguished with its open anti-Armenian policy. “If one day peace is achieved, it can happen only in case of change of this thinking, but we do not see this at this stage yet”, the MP said, adding that Armenophobia has become a state policy in Azerbaijan.
Siranusyh Sahakyan introduced the details of Gurgen Margaryan’s case in the ECHR, stating that it is at the final stage. According to her, the ECHR is expected to release the verdict in March. The ECHR case is against Hungary and Azerbaijan.
“For Azerbaijan’s part we asked the Court to record that a violation of right to life has taken place. The appeal says that Azerbaijan has ensured impunity by pardoning the criminal. We have also put inquiries that giving the pardon and privileges to the criminal has been conditioned by the murder based on ethnicity. This is a very important point because as a result of it we should reach the recording of anti-Armenian discrimination by the international court, showing that Azerbaijan is responsible for that as a state”, she said, adding that they will be consistent in the implementation of the verdict of the Hungarian court, meaning that murderer Ramil Safarov should be sent back to Hungary to serve his sentence.
On January 11, 2004, Gurgen Margaryan left for Budapest, Hungary, to participate in a three-month English language course which was part of NATO's Partnership for Peace program. On February 19 he was axed, while asleep, by his fellow Azerbaijani participant, Lieutenant Ramil Safarov. The murder took place at 5 am, while the victim was asleep.