Փորձագետը գնահատել Է Չինաստանի տնտեսության կորուստները կորոնավիրուսի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի բռնկումն արդեն ազդել Է Չինաստանի տնտեսության վրա, աշխարհի երկրորդ տնտեսության կորուստները 2020 թվականի առաջին եռամսյակում կկազմեն գրեթե 1 տրիլիոն յուան (143,1 միլիարդ դոլար) կամ երկրի ՀՆԱ-ի շուրջ 1 տոկոսը: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է «Տայխե» վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող Չժան Ցզյաժույը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ մյուսներից ավելի շատ տուժել են հասարակական սննդի ոլորտը, զբոսաշրջությունը եւ մանրածախ վաճառքները:
«Կոպիտ հաշվարկներով՝ կարճաժամկետ հեռանկարում հիշատակված համաճարակի առաջին ալիքը Չինաստանի տնտեսության վրա ուղղակի ազդեցություն Է գործել 2020 թվականի առաջին եռամսյակում, ինչի արդյունքում կորուստները կկազմեն գրեթե 1 տրիլիոն յուան (143,1 միլիարդ դոլար)»,-ասել Է զրուցակիցը: Հաշվի առնելով, որ 2019 թվականի արդյունքներով Չինաստանի ՀՆԱ-ի ընդհանուր ծավալը կազմել Է 99,08 տրիլիոն յուան (14,4 տրիլիոն դոլար), ապա առաջին եռամսյակում այդ կորուստներն արդեն մոտենում են ՀՆԱ-ի 1 տոկոսին:

Эксперт рассказал, сколько теряет экономика Китая из-за коронавируса
Вспышка коронавируса уже повлияла на экономику Китая, потери второй экономики мира в первом квартале 2020 года составят почти 1 триллион юаней (143,1 миллиарда долларов) или около 1% от ВВП страны. Как передает Арменпресс, об этом заявил РИА Новости научный сотрудник аналитического центра "Тайхэ" Чжан Цзяжуй.
По его словам, сильнее других пострадали сфера общественного питания, туризм и розничные продажи.
"По грубым подсчетам, в краткосрочной перспективе, упомянутая первая волна эпидемии оказала прямое влияние на китайскую экономику в первом квартале 2020 года, в результате чего потери составят почти 1 триллион юаней (143,1 миллиарда долларов)", - сказал собеседник.
Учитывая, что по итогам 2019 года общий объем ВВП Китая составил 99,08 триллиона юаней (14,4 триллиона долларов), такие потери в первом квартале уже приближаются к 1% ВВП.