ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դերասանուհի, ՌԽՖՍՀ ժողովրդական արտիստուհի Վալենտինա Տալիզինային շնորհավորել Է հոբելյանի առթիվ: Հեռագիրը հունվարի 22-ին հրապարակված Է Կրեմլի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թատրոնի եւ կինոյի ռուսաստանցի դերասանուհի Վալենտինա Տալիզինան հունվարի 22-ին նշում Է իր 85-ամյակը: «Դուք բազմաթիվ փայլուն, տաղանդավոր տողեր եք գրել հայրենական թատրոնի ու կինեմատոգրաֆի պատմության մեջ: Արվեստը գնահատողներին նվիրել եք խորը, յուրօրինակ դերասանական աշխատանքների հարուստ պատկերասրահ»,-ընդգծել Է նախագահը:
Վալենտինա Տալիզինան ծնվել Է 1935 թվականի հունվարի 22-ին Օմսկում: Ավարտվել Է Թատերական արվեստի պետական ինստիտուտը, Նիկոլայ Պետրովի արվեստանոցը: Տալիզինան գրեթե հիսուն դեր Է խաղացել ըստ համաշխարհային դասականների եւ ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործությունների բեմադրված ներկայացումներում՝: Դերասանուհու «ամենաթարմ» աշխատանքը դարձել Է գլխավոր դերը «Վասսա» ներկայացման մեջ, որը 2018 թվականին բեմադրվել Է գրող Մաքսիմ Գորկու ծննդյան 150-ամյակի կապակցությամբ:
Բացի այդ, Տալիզինայի հաշվին կա ավելի քան հարյուր կինո- եւ հեռուստաֆիլմ, որոնց թվում են ժողովրդականություն վայելող այնպիսի կինոնկարներ, ինչպիսիք են՝ «Ճակատագրի հեգնանքը կամ բաղնիքդ անուշը», «Հաջողության զիգզագը», «Աֆոնյա»-ն, «Ծերունի ավազակները», «Հետաքննությունը վարում են գիտակները», «Բարեխոսեք խեղճ հուսարի մասին», ինչպես նաեւ «Պետերբուրգի գաղտնիքները», «Ճակատագրի գծերը», «Դոստոեւսկի», «Եկատերինա» ժապավենները եւ շատ ուրիշներ: Դերասանուհին նաեւ մի քանի գրական նախագծերի հեղինակ Է հեռուստատեսությունում: Նա մասնակցում Է ռադիոնախագծերի, հանդես Է գալիս գրական-երաժշտական կոմպոզիցիաներով:

Путин поздравил Валентину Талызину с юбилеем
Президент России Владимир Путин поздравил российскую актрису, народную артистку РСФСР Валентину Талызину сюбилеем. Телеграмма опубликована в среду насайтеКремля, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Российская актриса театра и кино Валентина Талызина отмечает в среду 85-летие.
"Вы вписали немало ярких, талантливых строк в историю отечественного театра и кинематографа. Подарили ценителям искусства богатую галерею глубоких, самобытных актерских работ", - подчеркнул президент.
Валентина Талызина родилась 22 января 1935 года в Омске. Окончила ГИТИС, мастерскую Николая Петрова.
Талызина сыграла почти полсотни ролей в спектаклях по произведениям мировой классики и современных авторов. Самой "свежей" работой актрисы стала заглавная роль в спектакле "Васса", который был поставлен в 2018 году к 150-летию со дня рождения писателя Максима Горького. Кроме того, на счету Талызиной более ста кино- и телефильмов, среди которых такие популярные, как "Ирония судьбы, или С легким паром!", "Зигзаг удачи", "Афоня", "Старики-разбойники", "Следствие ведут знатоки", "О бедном гусаре замолвите слово", "Старые клячи", а также сериалы "Петербургские тайны", "Линии судьбы", "Достоевский", "Екатерина" и многие другие.
Актриса также является автором нескольких литературных программ на телевидении. Она участвует в проектах на радио, выступает с поэтическими концертами.