Լիբանանի կառավարությունում հայ կին նախարար է նշանակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի նոր կառավարությունը ձևավորված է, կազմում ընդգրկված է հայ կին նախարար: «Արմենպրես»-ին Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը տեղեկացրեց, որ հայուհի Վարդինե Օհանյանը զբաղեցնում է Երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով նախարարի պաշտոնը։
«Առաջին դեպքն է, որ հայ կին նախարար կա Լիբանանի կառավարության կազմում: Ասեմ, որ այս անգամ Լիբանանի կառավարությունում կին նախարարներն ավելի շատ են: Ունենք 6 կին նախարար»,-ասաց Շահան Գանտահարյանը:
Ավելի վաղ Վարդինե Օհանյանը զբաղեցնում էր «Զվարթնոցի հատուկ կարիքների կենտրոնի» տնօրենի պաշտոնը: Նախորդ կառավարությունում կառավարության կազմում ընդգրկված էր Ավետիս Կիտանյանը, որը զբաղեցնում էր Զբոսաշրջության նախարարի պաշտոնը:Սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնում էլ եղել է Ռիչարդ Կույումջյանը:
Լիբանանում 2019 թվականի աշնանը սկսեցին բողոքի ցույցեր: Դրանք ուղղված էին երկրի քաղաքական ինստիտուտների դեմ: Լիբանանի բնակիչները մեղադրում էին քաղաքական գործիչներին իշխանության չարաշահման և պետության ռեսուրսները սեփական հարստացմանը ծառայեցնելու մեջ: Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին հայտարարել էր հրաժարական տալու որոշման մասին: Նոր վարչապետ է նշանակվել Հեսան Դիաբը: Թեպետ կառավարության նոր կազմը ձևավորվել է, գործադրի շենքի մոտ կրկին ցուցարարներ են հավաքվել:

В правительстве Ливана на должность министра назначена армянка
Новое правительство Ливана сформировано. В его составе министр – армянка. Как сообщил Арменпресс главный редактор ливанской газеты “Аздак” Шаан Гантаарян, армянка Вардине Оганян заняла пост министра по делам молодежи и спорта.
“Впервые в составе правительства Ливана есть министр – армянка. На этот раз в правительстве Ливана женщин-министров больше. У нас 6 женщин-министров”, - сказал Шаан Гантаарян.
Ранее Вардине Оганян занимала должность директора Центра особых нужд “Звартноц”. В прошлом правительстве в состав правительства входил Аветис Китанян, занимавший пост министра туризма.
В Ливане осенью 2019 года начались акции протеста. Они были направлены против политических институтов страны. Жители Ливана обвиняли политиков в злоупотреблении властью и в использовании государственных ресурсов для собственного обогащения. Премьер-министр Ливана Саад Харири заявил о решении уйти в отставку. Новым премьер-министром назначен Гессан Диаб. Несмотря на то, что уже сформирован новый состав правительства, у здания правительства вновь собрались демонстранты.