«Կենսունակ ժառանգություն». անդրադարձ հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործողՀարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանՍոֆիայիտարածաշրջանայինկենտրոնի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մասնակցությամբ լույս է տեսել «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրի հերթական համարը, որը նվիրված է «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում կենտրոնին անդամակցող պետությունների ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Ամսագիրն անդրադարձել է հայկական մշակույթին,մասնավորապես՝հայկական գորգագործությանը և Հ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության թանգարանում ժառանգության պահպանման խնդիրներին։ Գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանի «Անատոլիական գորգերի ծագման մասին» խորագրով արժեքավոր հոդվածն անդրադառնում է հայկական գորգի ավանդույթների ձևավորմանը՝ արժևորելով դրա տեղն ու դերը մշակույթի պատմության հոլովույթում։
Հայաստանը Սոֆիայի կենտրոնին անդամակցում է 2013 թվականից ևգործունմասնակցություն ու ներդրում ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այս կենտրոնի հետ տարվող աշխատանքներում, որոնք ուղղված են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը, փոխանցմանը, տարածմանը, միջմշակութային երկխոսությանն ու միջազգային հանրահռչակմանը։
Անդամակցության շրջանակում Հայաստանի շնորհալի փոքրիկ նկարիչները մասնակցել են նկարչական մրցույթի:Երիտասարդ լուսանկարիչների աշխատանքները ցուցադրվել են Սոֆիայում կազմակերպված լուսանկարչական ցուցահանդեսներին, ոլորտի մասնագետները պարբերաբար մասնակցել են ժառանգությանը նվիրված խորհրդաժողովներին և քննարկումներին, ինչպես նաև«Կենսունակժառանգություն» ամսագրի ամենամյա հրատարակությունների աշխատանքներին։

“Жизнеспособное наследие”: обращение к армянскому нематериальному культурному наследию
По инициативе Софийского регионального центра нематериального культурного наследия Юго-Восточной Европы под эгидой ЮНЕСКО и при участии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА вышел в свет очередной номер журнала “Жизнеспособное наследие”, посвященный нематериальному культурному наследию государств-членов центра в рамках Конвенции “О защите нематериального культурного наследия”. Об этом Арменпресс  сообщили в Министерстве НОКС.
Этот номер журнал посвящен армянской культуре, в частности, армянскому ковроделию и проблемам сохранения этого наследия в Музее народного творчества им. Шарамбеяна. Статья специалиста ковроделия Ашхундж Погосян “О происхождении анатолийских ковров” затрагивает формирование традиций армянского ковра, его место и роль в истории культуры.
Армения является членом Софийского центра с 2013 года и активно участвует и вносит свой вклад в работу с этим центром ЮНЕСКО, направленную на сохранение, передачу, распространение нематериального культурного наследия, межкультурный диалог и международную популяризацию культурного наследия.
В рамках членства одаренные юные художники Армении принимали участие в конкурсе рисования. Работы молодых фотографов демонстрировались на фотовыставках, организованных в Софии. Специалисты сферы периодически участвовали в конференциях и обсуждениях, посвященных наследию, а также в работах ежегодных изданий журнала “Жизнеспособное наследие”.