Մակրոնը ստորագրել է ԵՄ-ՀՀ համաձայնագրի վավերացումը թույլատրող օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստորագրել է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը թույլատրող թիվ 2019-1447 օրենքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Այսպիսով, Ֆրանսիան ավարտեց Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացը»,-տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում: Այն վավերացրել և ԵՄ խորհրդին տեղեկացրել են Բուլղարիան, Չեխիան, Դանիան, Գերմանիան, Էստոնիան, Իռլանդիան, Կիպրոսը, Լատվիան, Լիտվան, Լյուքսեմբուրգը, Հունգարիան, Մալթան, Լեհաստանը, Ռումինիան, Սլովակիան, Ֆինլանդիան, Միացյալ Թագավորությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը:

Макрон подписал закон о ратификации соглашения Армения-ЕС
Президент Франции Эммануэль Макрон подписал закон номер 2019-1447, разрешающий ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении во Франции.
«Таким образом, Франция завершила процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС», - сказала пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским Союзом было подписано 24 ноября 2017 года в Брюсселе. Соглашение ратифицировано уже Болгарией, Чешской Республикой, Данией, Германией, Эстонией, Ирландией, Кипром, Латвией, Литвой, Люксембургом, Венгрией, Мальтой, Польшей, Румынией, Словакией, Республикой Армения, Великобританией, Финляндией и Великобританией.