Աննա Հակոբյանը մեկնաբանել է մոսկովյան իր ելույթի ոչ միանշանակ ընկալված հատվածները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը մեկնաբանել է Մոսկվայում հնչեցրած իր ելույթի այն հատվածները, որոնք ոչ միանշանակ էին ընկալվել հայաստանյան հասարակության մի հատվածի կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Աննա Հակոբյանը մի դեպքում ասել էր՝ «Իրականում ես կարծում եմ, որ կարևոր չէ, թե ինչպես է ծագել այս հակամարտությունը», մեկ այլ դեպքում՝ «Պատերազմի օրերին, լինելով լրատվամիջոցի ղեկավար՝ 24 ժամ հետևել եմ հայկական և ադրբեջանական լրահոսին, դիտել եմ բոլոր ռեպորտաժները։ Հավատացեք՝ նայելով ադրբեջանական զինվորներին, նրանց հայացքներին՝ ես արձանագրում էի, որ այդ երեխաները ոչնչով չեն տարբերվում մեր զինվորներից, նրանց աչքերի արտահայտությունը նույնն էր՝ վախվորած և անհանգիստ։ Այսինքն՝ եթե իրար կողքի կանգնեցնեինք հայ և ադրբեջանցի 18-ամյա զինվորներին և ուղղակի նայեինք նրանք հայացքներին...»:
«Առաջինի հետ կապված՝ ես արդեն առիթ ունեցել եմ հարցազրույցի ժամանակ մեկնաբանել դա, բայց նորից կկրկնեմ: Իհարկե, շատ կարևոր է, թե ինչից է ծագել Ղարաբաղյան հակամարտությունը, բայց կարևոր է նաև տարբերել՝ որտեղ է դա կարևոր, որտեղ կարևոր չէ: Այն լսարանում, որի առջև ես խոսում էի ու այն նպատակը, որի համար ես խոսում էի, բոլորովին չէր ենթադրում քննարկել հակամարտության ծագման մանրամասները: Դա ընդամենը կանանց լսարան էր, ովքեր պետք է «ոչ» ասեն պատերազմին: Պատերազմին ոչ ասելու համար պետք չէ ուսումնասիրություններ կատարել պատերազմի ծագման աղբյուրների հետ կապված, այլ պետք է ասել «ոչ», որ ուսումնասիրություն կատարողներն ու բանակցություններ վարողները խաղաղ պայմաններում, առանց երկու կողմերից զոհերի, նստեն սեղանի շուրջ և գտնեն լուծումներ»,- ասաց վարչապետի տիկինը:
Ինչ վերաբերում է երկու կողմերի 18-ամյա երիտասարդների հայացքներին, ապա, ըստ Հակոբյանի, խոսքը քաջության և ոչ էլ դրան նախորդած վախի, այլ այն մասին է, որ պետք չէ փորձության ենթարկել այդ երիտասարդներին: «Ասում են՝ մեր զինվորները քաջ են, իհարկե, քաջ են, բայց յուրաքանչյուր քաջությունից առաջ նախ վախն է: Եթե 18-ամյա երեխան կանգնած է մահվան սպառնալիքի առաջ, նա հայացքում վախ չունենալ չի կարող, դա հայտնի բան է: Հարց է, թե այդ վախին հաջորդող վայրկյաններն ինչպիսին կլինեն՝ փախուստի՞, թե՞ հերոսության: Բայց կրկին՝ իմ ելույթը դրա մասին չէր, իմ ելույթը նրա մասին էր, որ չփորձարկենք մեր երեխաներին՝ ոչ նրանց փախուստը, ոչ նրանց հերոսությունը»,- եզրափակեց Աննա Հակոբյանը:
Ելույթն Աննա Հակոբյանն ունեցել է Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում, որտեղ խոսել է Ղարաբաղյան հակամարտության մասին և առաջարկել ներկաներին միանալ իր՝ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավին:

Анна Акопян прокомментировала некоторые неоднозначно воспринятые выдержки ее московского выступления
Анна Акопян прокомментировала некоторые неоднозначно воспринятые выдержки ее
московского выступления
Анна Акопян прокомментировала некоторые выдержки своего  московского выступления, которые были  неоднозначно восприняты частью армянского общества. Как  передает Арменпресс, в  одном случае  Анна Акопян сказала:
«На самом деле, думаю,  не столь важно, как возник  этот конфликт», а вдругом – «В дни войны, будучи руководителем СМИ, я 24 часа следила  за армянской и азербайджанской новостной  лентой,  смотрела  все  репортажи. Поверьте, глядя  на азербайджанских солдат, видя  их взгляды, я отмечала, то эти  парни ничем не  отличаются  от наших солдат, у них одинаковое  выражение  глаз – чуть испуганное  и  тревожное. Как если бы  поставили рядом 18-летнего армянского и азербайджанского солдата и просто посмотрели им в глаза…»
«Относительно первого  я уже имела повод прокомментировать в ходе  интервью, но могу  повторить. Конечно, очень важно, как возник карабахский  конфликт, но столь же  важно и дифференцировать – где  это действительно важно, а где – нет. Та   аудитория, перед которой  я говорила, и та цель, ради которой  я говорила, совершенно не  предполагали обсуждения деталей возникновения  конфликта. Эта  была просто аудитория  женщин, которые  должны сказать войне «Нет!», чтобы  люди, проводящие  мониторинг и   переговоры, могли в  мирных условиях, без жертв  с обеих сторон, сесть за стол и вместе  найти решение», - сказала супруга премьер-министра.
Что касается взглядов  18-летних парней с той  и другой  стороны, то, по словам госпожи Акопян, речь шла  не  о храбрости и предшествующем ей  чувству страха, а  о том, что не  следует подвергать их испытаниям. «Говорят – наши солдаты  храбрецы, конечно храбрецы, но перед каждым актом храбрости возникает чувство страха. Если 18-летний мальчик  стоит  лицом к  лицу со смертью, то в его взгляде не  может не  быть страха, это же  известно. Вопрос в том, что будет в следующую секунду – геройство или дезертирство?  Но повторю: мое  выступление было не об этом, а о том, чтобы  мы  не  испытывали наших ребят – ни на дезертирство, ни на героизм», - сказала она.
Анна Акопян выступила в Третьяковской галерее, где  говорила  о карабахском конфликте и предложила  присутствующим присоединиться к ее акции «Женщины – во имя мира».