Արտակ Զեյնալյանն ԱՄՆ-ում մասնակցել է Կրոնական ազատությունների հարցերով նախարարական հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հուլիսի 24-27-ը ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում մասնակցել է Կրոնական ազատությունների հարցերով նախարարական անդրանիկ հանդիպմանը: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը ներկա են եղել շուրջ 70 երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հուլիսի 27-ի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել նաև ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը: Նախարարը, մասնավորապես, անդրադարձել է Հայաստանի նոր կառավարության տեսլականին` «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին, ինչպես նաև մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում հայկական մշակութային ու հոգևոր ժառանգության ոչնչացման և Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների իրավունքների ոտնահարման հարցերի վերաբերյալ:
Նախարար Զեյնալյանը անդրադարձել է նաև այս տարվա ապրիլ մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությանն ու նշել, որ դրա արդյունքում ստեղծված նոր Հայաստանում հանդուրժողականությունն ամենակարևոր արժեքն է: Նախարարի խոսքով, Հայաստանի Հանրապետությունը 27 տարվա անկախ պետականության պատմություն ունի դեռ, սակայն պետք է ասել, որ ՀՀ-ում որևէ ռադիկալ վերաբերմունք չկա կրոնական տարբեր ուղղությունների նկատմամբ. դրա մասին են վկայում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի, միջազգային տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների և հատկապես՝ ԱՄՆ ՊԵտքարտուղարության Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցները: Ելույթի ավարտին նախարար Զեյնալյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նոր Կառավարությունն անելու է առավելագույնը՝ Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր անձի իրավունքներն ու ազատությունները երաշխավորելու, ապահովելու և պաշտպանելու համար:
Վաշինգտոնում գումարված Կրոնական ազատությունների պաշտպանության հարցերով նախարարական հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել մի շարք կարևորագույն այլ խնդիրների, արվել են համատեղ հայտարարություններ:
ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում արդարադատության նախարարը հանդիպել է նաև ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի, Արդարադատության դեպարտամենտի, Ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների դեպարտամենտի, Միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչների հետ և քննարկել ոլորտում համագործակցությունը խորացնելուն ուղղված մի շարք հարցեր:

Armenian justice minister participates in Ministerial to Advance Religious Freedom in US
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. Justice minister of Armenia Artak Zeynalyan participated in the Ministerial to Advance Religious Freedom in Washington D.C. from July 24 to 27, the ministry told Armenpres.
The meeting has been organized by US Secretary of State Mike Pompeo and was attended by officials of nearly 70 countries and civil society representatives.
During the plenary session on July 27 the Armenian justice minister delivered remarks, in particular, touching upon the new Armenian government’s vision on making changes and amendments in the law on Freedom of Conscience and Religious Organizations, as well as expressed concern over the cases of elimination of Armenian cultural and spiritual heritage in Azerbaijan and violations of rights of Christians in the Middle East.
Minister Zeynalyan also touched upon the April-May velvet, peaceful revolution in Armenia and stated that the tolerance in Armenia created as a result of it is the most important value. The minister said Armenia has a history of independent statehood for yet 27 years, but noted that there is no radical attitude in Armenia towards various religious directions: the evidence of this are the reports of the Armenian Ombudsman, different human rights organizations and especially the State Department on Armenia. Summing up his remarks, the justice minister assured that the new Armenian government will do the utmost to guarantee, ensure and protect the rights and freedoms of each person living in Armenia.
Within the frames of his visit to the US, the justice minister met with a number of officials during which issues on deepening the cooperation in the justice field were discussed.