Երևանի ավագանու արտահերթ նիստին քվորում չկար, հայտարարվեց 30 րոպե ընդմիջում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 16-ին նախատեսված Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում քվորում չապահովվեց: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Երևանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը նշեց, որ ներկա է ավագանու 5 անդամ:
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքի համաձայն ավագանու նիստն իրավազոր է, եթե ներկա են ավագանու անդամների օրենքով սահմանված թվի կեսից ավելին: Այս պահի դրությամբ ներկա են ավագանու 5 անդամ: Քվորում չունենք, հետևաբար, նիստն իրավազոր չէ»,-ասաց Կամո Արեյան:
Հայտարարվեց 30 րոպե ընդմիջում:
Հուլիսի 15-ին Երևանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարեց, որ հուլիսի 16-ին կայանալիք Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին չի առաջադրելու թեկնածու և չի մասնակցելու Երևանի ավագանու համապատասխան նիստին։
«Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված նոր իրողությունը, Երևանի ավագանու «Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցությունը հուլիսի 16-ին կայանալիք Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին չի առաջադրելու թեկնածու և չի մասնակցելու Երևանի ավագանու համապատասխան նիստին։
Խորապես համոզված ենք, որ, ստեղծված իրավիճակում Երևան քաղաքի հետագա բնականոն և շարունակական զարգացումը ապահովելու նպատակով, նոր քաղաքապետին և ավագանու անդամներին պետք է ընտրեն մայրաքաղաքի բնակիչները»,- ասված էր խմբակցության հայտարարությունում։
Հուլիսի 14-ին ավագանու ԵԼՔ խմբակցությունը ևս հայտարարել էր, որ չի մասնակցելու ավագանու հուլիսի 16-ի նիստին։

Заседание Совета старейшин Еревана отложено из-за отсутствия кворума: Объявлен 30- минутный перерыв
Заседание Совета старейшин Еревана, на котором в понедельник должны были избрать мэра города, отложено из-за отсутствия кворума. Объявлен 30-минутный перерыв. Как передает «Арменпресс», вице-мэр Камо Ареян сообщил, что присутствуют лишь 5 членов Совета старейшин Еревана.
"На заседании присутствуют пять членов Совета старейшин. Заседание  правомочно, если на нем присутствуют больше половины утвержденных законом членов Совета старейшин», сказал вице-мэр Еревана Камо Ареян.
Руководствуясь регламентом Совета старейшин он объявил тридцатиминутный перерыв.
Бывший мэр Еревана Тарон Маргарян подал в отставку 9 июля, в связи с чем эта должность оказалась вакантной. Маргарян ушел с поста мэра на фоне акций протеста с требованием его отставки. Протестующие обвиняли его в неэффективном управлении. Выборы нового мэра должны были пройти 16-го июля на внеочередном заседании Совета старейшин.
В Совет старейшин Еревана в составе 65 членов входят три фракции. Бывшей правящей Республиканской партии Армении (РПА) принадлежат 46 мандатов горсовета, фракциям "Елк" (Исход) и "Еркир цирани" (Страна абрикоса), соответственно, 14 и 3 мандата.
Единственным кандидатом в мэры является лидер оппозиционной фракции «Еркир цирани» Заруи Постанджян.
Фракция "Елк" выступила в субботу с заявлением о том, что не представит своего кандидата на выборах мэра Еревана и не собирается участвовать во внеочередном заседании Совета старейшин. С аналогичным заявлением в воскресенье выступила также фракция РПА.
Если членам Совета старейшин не удастся избрать мэра, то, в соответствии с законом "О местном самоуправлении в Ереване", он будет распущен и правительство назначит выборы совета.