Անհրաժեշտ է գիտակցել ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարեւորությունը. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 19-ին Տիրանայում հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Մոլդովայի պատվիրակության ղեկավար Վիոլետա Իվանովի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ ՄինասյանըԱյս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից:
Կողմերը կարեւորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, փոխայցերի աշխուժացումը:
Անդրադարձ է կատարվել սեւծովյան տարածաշրջանում առկա հակամարտություններին. զրուցակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն ու մտահոգություններ հայտնել որոշ խնդիրների առնչությամբ: Կարեւորվել է հակամարտությունների կարգավորումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խնդրի ռազմական լուծումն անթույլատրելի է: Խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չպետք է լինի: Անհրաժեշտ է գիտակցել ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարեւորությունը»:
Զրուցակիցները կարեւորել են փոխշահավետ համագործակցության խորացումը միջազգային խորհրդարանական տարբեր հարթակներում

Надо осознавать важность реализации права на самоопределение: Шармазанов
19 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Тиране с руководителем делегации Молдовы в ПАЧЭС В.Ивановой. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-молдавских межпарламентских отношений, оживления взаимных поездок.
Затронуты существующие в Черноморском регионе конфликты: собеседники представили свои точки зрения и озабоченности по определенным проблемам. Отмечена важность решения конфликтов исключительно мирным путем, на основе принципов международного права.
Обратившись к НК-конфликту, Э.Шармазанов отметил: “Военное решение проблемы недопустимо. Альтернативы мирному урегулированию не должно быть. Надо осознавать важность реализации права на самоопределение”.
Собеседники особо выделили углубление взаимовыгодного сотрудничества на различных международных парламентских площадках.