Վախճանվել Է Բագզ Բաննի ճագարին ստեղծած մուլտիպլիկատորը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում 99 տարեկան հասակում վախճանվել Է նկարիչ, դիզայներ եւ մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Գիվենսը, որն ստեղծել Է Բագզ Բաննի ճագարի կերպարը: Ինչպես զանգվածային լրատվամիջոցներին հայտնել Է նրա դուստրը՝ Մարիանա Գիվենսը, նկարիչը կյանքից հեռացել Է ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի հիվանդանոցներից մեկում: Նրա մահվան պատճառ Է դարձել սուր շնչառական անբավարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիվենսը մուլտիպլիկատորի իր կարիերան սկսել Է 1937 թվականին Disney ստուդիայում: Այնտեղ նա, մասնավորապես, մասնակցել Է «Ձյունանուշիկը եւ յոթ թզուկները» մուլտֆիլմի եւ Դոնալդ Դաքի մասին կարճամետրաժ ֆիլմերի ստեղծմանը:
1940 թվականին Գիվենսն աշխատանքի Է անցել Warner Bros. ստուդիայում: Հենց այնտեղ Է նա ստեղծել Բագզ Բաննի ճագարի կերպարը, որը դարձել Է գլխավոր հերոսներից մեկը Warner Bros.-ի մի քանի անիմացիոն ծրագրերում, այդ թվում՝ Looney Tunes Show-ում:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ծնունդով Քենտուկիի նահանգից Գիվենսը մեկնել Է օվկիանոսից այն կողմ՝ ծառայելու ռազմաճակատում: Վերադառնալով տուն՝ նկարիչը շարունակել Է զբաղվել անիմացիայով: Նա, մասնավորապես, նկարել Է այնպիսի հայտնի գործող անձերի, ինչպիսիք են Դաֆֆի Դաք բադիկը, նավաստի Փոպայը, մասնակցել Է «Թոմը եւ Ջերին» սերիալի ստեղծմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Скончался мультипликатор, создавший кролика Багза Банни
Художник, дизайнер и мультипликатор Роберт Гивенс, создавший образ кролика Багза Банни, скончался в США в возрасте 99 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила СМИ его дочь Мариана Гивенс, художник ушел из жизни в одной из больниц в американском штате Калифорния. Причиной его смерти стала острая дыхательная недостаточность.
Гивенс начал свою карьеру мультипликатора в студии Disney в 1937 году. Там он, в частности, принимал участие в создании мультфильма "Белоснежка и семь гномов" и короткометражек про Дональда Дака.
В 1940 году Гивенс перешел на работу в студию Warner Bros. Именно там он придумал образ кролика Багза Банни, ставшего одним из главных героев нескольких анимационных проектов Warner Bros., в том числе Looney Tunes Show.
Во время Второй мировой войны уроженец штата Кентукки Гивенс отправился за океан служить на фронт. Вернувшись домой, художник продолжил заниматься анимацией. Он, в частности, рисовал таких известных персонажей, как утенок Даффи Дак, моряк Попай, участвовал в создании сериала "Том и Джерри".