Արտաշես Գեղամյան. Հայաստանի ճակատագրի համար անհատական պատասխանատվության գիտակցումն ավելի քան հրատապ է
Արտաշես Գեղամյան. Հայաստանի ճակատագրի համար անհատական
պատասխանատվության գիտակցումն ավելի քան հրատապ է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ VI գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանի հոդվածը։
Եվ այսպես, 2017թ. մայիսի 18-ին աշխատանքն սկսեց Հայաստանի Հանրապետության VI գումարման Ազգային ժողովը։ Չեմ թաքցնի, հինգերորդ անգամ անկախ Հայաստանի խորհրդարանում ընտրված լինելով՝ արդեն առաջին նստաշրջանի առաջին նիստին չէի կարող թաքցնել Հայրենիքիս համար ինձ պաշարած հպարտության, Հայաստանի ճակատագրի համար անձնական բարձր պատասխանատվության զգացումը։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել։ Չէ՞ որ իր սրտահույզ խոսքով, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին իր օրհնությամբ Վեհափառ տեր, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն առանձնակի նշանակալիություն հաղորդեց նորընտիր խորհրդարանի աշխատանքին։ Լուրջ մտորումների տեղիք տվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանի Ուղերձը (այսուհետ՝ Ուղերձ)։ Արդեն այժմ ակներև է, որ նախագահի Ուղերձում առաջադրված խնդիրների լուծումը պետք է դառնա իշխանության բոլոր ճյուղերի գործունեության գլխավոր գերակայությունը։ Ավելին, նրանց կանոնավոր աշխատանքը նպատակ ունի, ինչպես նշվել է Ուղերձում, «ի վերջո, հանգել միևնույն գաղափարին. մենք պետք է կառուցենք ուժեղ Հայաստան»։ Եվ միանգամայն օրինաչափ է, որ այս ազգային նպատակի ձեռքբերումը հիմնականում պայմանավորված է իրականացվող դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ, որը կոչված է ստեղծելու ոչ միայն տնտեսության կայուն, դինամիկ աճի նախադրյալներ, այլև դառնալու այդ աճի ապահովման վճռորոշ գործոնը։ Փոխլրացնող դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության վրա հիմնված միասնական պետական քաղաքականության մշակումը և իրագործումը, կարծում եմ, լինելու են ՀՀ նոր կառավարության գործունեության բովանդակությունը, որի գործունեության ծրագիրը պետք է դառնա քննարկման առարկա VI գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի ավարտվող նիստի ընթացքում։
Կառավարության ծրագրի քննարկման նախօրեին կուզենայի որոշ նկատառումներ և առաջարկություններ հայտնել, որոնց պատասխաններն, անշուշտ, կօգնեն ավելի ամբողջական պատկերացնել, թե ինչպիսին են մեր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները նախագահի Ուղերձում առաջադրված  խնդիրներն իրագործելու առումով։
Այս առնչությամբ կցանկանայի փոքր-ինչ ծավալել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի՝ ս.թ. մայիսի 19-ին Պետական գույքի կառավարման վարչության ղեկավարության հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ արած առաջարկությունը. «Մենք ամբողջ գույքը, որն այսօր չի աշխատում, պետք է ինտենսիվ ակտիվացնենք, որովհետև սա այն փողն է, որը բաշխված չէ, և դրանով մենք կարող ենք ներդրումներ իրականացնել ենթակառուցվածքներում»: Բնավ կասկածի տակ չդնելով վարչապետի առաջադրած խնդրի իրավաչափությունը՝ կարծում եմ, վաղուց հասունացել է Հայաստանի տնտեսության այսօրվա վիճակի վերլուծության անհրաժեշտությունը՝ շեշտը դնելով ընդհանուր առմամբ հետևյալ հարցերի վրա։ Օրինակ, հանրապետությունում առկա արտադրական հզորությունների պարագայում՝ ինչպիսի՞ն է դրանց բեռնվածության աստիճանը։ Ընդ որում՝ չէր խանգարի հանգամանալիորեն վերլուծել արդյունաբերության բոլոր ճյուղերը՝ նշելով յուրաքանչյուր ձեռնարկության արտադրահզորությունների բեռնվածությունն առանձին-առանձին։ Դա թույլ կտա պատասխանել ինչպիսի՞ն է արդեն առկա արտադրական հզորությունների արտադրանքի թողարկման հնարավոր անվանական աճը։ Շատ կարևոր է առկա հզորությունների բեռնվածության մակարդակը որոշելիս հասկանալ, թե ինչպիսին է թերբեռնվածության աստիճանը շրջանառու միջոցների անբավարարության պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտ է գույքագրել արտադրական հզորությունների մաշվածության աստիճանը, դրանց մաշվածքի և հետագա շահագործման համար պիտանիության աստիճանը։ Միաժամանակ, նպատակահարմար կլինի վերլուծել արտադրության շահութաբերության մակարդակը և այն համադրել վարկավորման հաշվեդրույքի հետ։ Դա թույլ կտա կողմնորոշվել ֆինանսավորման հնարավոր աղբյուրների հարցում։
Կարծում եմ, որ որևէ մեկի մեջ կասկած չի առաջացնում այն, որ Հայաստանի տնտեսության համար խիստ հրատապ է բնական պաշարների օգտագործման արդյունավետության վերհանումը, հատկապես լեռնահանքային արդյունաբերությունում։ Հաշվի առնելով կատարված վերլուծությունը՝ հարկ է կոնկրետ առաջարկություններ ներկայացնել բնական պաշարների, հումքային բազայի օգտագործման արդյունավետության էական բարձրացման ուղղությամբ։ Միևնույն ժամանակ, բնավ հարկ չկա սահմանափակվել լոկ պղնձաձուլական արտադրության ստեղծման մասին առաջարկությամբ, որն, անշուշտ, շատ կարևոր է։
Կարծում եմ, որ հայրենական արտադրության մրցունակության բարձրացման և արտահանման աճի զգալի խթանման նպատակով, իսկ Ուղերձում խնդիր է դրված առաջիկա հինգ տարիներին ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը հասցնել մինչև ՀՆԱ 40-45%-ին, անհրաժեշտ է մանրամասն վերլուծել մեր արտադրության էներգատարությունը և նյութատարությունը, չէ՞ որ այդ ցուցանիշներից է մեծ մասամբ կախված նրանց մրցունակությունը։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է հատուկ անդրադառնալ այդ ցուցանիշների վերլուծությանը արտադրության արտահանական կողմնորոշում ունեցող ճյուղերում։ Այս սովորական ճշմարտությունների մասին ստիպված ենք կրկին խոսել այն պատճառով, որ, ավաղ, ոչ բոլոր ձեռնարկատերերն ու կառավարիչներն են միկրոտնտեսական վերլուծությունը դնում իրենց գործունեության հիմքում։ Այս աշխատանքի կարգավորման գործում նրանց օգնելն էլ հենց գործուն կատարումը կլինի ՀՀ նախագահի Ուղերձի հետևյալ դրույթի. «Պետությունը պետք է խրախուսի և խթանի հատկապես մրցունակ, արտահանման մեծ պոտենցիալ ունեցող և հիմնականում տեղական ռեսուրսների վրա հիմնված ոլորտները և, ինչու չէ, նաև կոնկրետ ծրագրերի զարգացումն ու իրականացումը: …Ուստի անհրաժեշտ է հստակ նպատակային աշխատանք տանել տնտեսության տարբեր ճյուղերում պետություն-մասնավոր գործակցության մատչելիության բարձրացման և կիրառման հնարավորությունների ընդլայնման համար…»։
Լուրջ մակրոտնտեսական վերլուծությունը ենթադրում է նաև Ուղերձում առաջադրված հետևյալ խնդրի իրագործումը. «Մասնավորապես, 1990-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2 միլիարդ 257 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է 10 միլիարդ 529 միլիոն ԱՄՆ դոլարի՝ աճելով մոտ 4.7 անգամ: 2016-2040 թվականների ընթացքում ևս մենք պետք է ապահովենք միջինը տարեկան մոտ 5 տոկոս ՀՆԱ աճ և հասնենք ավելի քան 57-60 միլիարդ դոլար ՀՆԱ ցուցանիշի՝ ապահովելով մոտ հինգ և կես անգամ աճ»: Կասկածից վեր է, որ նման արդյունքների կարելի է հասնել միայն ներդրումների լայն ներգրավմամբ, ինչպես նաև դրամավարկային այնպիսի քաղաքականության հիման վրա, որին ներհատուկ է երկարաժամկետ վարկերի գոյացումը։
Իմ «Արտաշես Գեղամյան. Հարկավոր է տնտեսական աճի նոր մոդել» («Արմենպրես», 30.05.2016թ.) և «Արտաշես Գեղամյան. Մտորումներ Հայաստանի տնտեսական աճի նոր մոդելի մասին» («Արմենպրես», 23.09.2016թ.) հոդվածներում արդեն խոսվել է փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը (այսուհետ՝ ՓՄՁ) պետական աջակցության ակտուալացման մասին։ Մասնավորապես, ներկայացվել է մի շարք երկրների փորձը, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Սլովակիայի, Սլովենիայի, Չիլիի և այլն, որոնցում կիրառվում է աջակցության ծավալների մեծացումը ՓՄՁ վարկերի երաշխիքների տեսքով։ Ներկայացվել է Ֆինլանդիայի, Նոր Զելանդիայի, Իսպանիայի օրինակը, որոնք լայնորեն կիրառում են պետական երաշխիքների ավելացումը արտահանման գործողությունների գծով։ Ներկայացվել են այն պետությունների օրինակները, որոնցում հաջող իրագործվում են ՓՄՁ ուղղակի ֆինանսավորման չափի մեծացման, փոքր ու միջին բիզնեսի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման պետական ծրագրերը, ինչպես նաև վերլուծվել է այն երկրների փորձը, որոնցում լայնորեն կիրառվում են հարկային արտոնությունները, վճարումների երկարաձգումը, կենտրոնական բանկերի կողմից ՓՄՁ-ին սպասարկող վարկային կազմակերպությունների թիրախային ֆինանսավորումը։ Ցավոք, չնայած ՓՄՁ-ն ոչ թե հատվածային որոշումների հիման վրա, այլ կառավարության և Կենտրոնական բանկի կողմից ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ամբողջական պետական քաղաքականության մշակման ճանապարհով մատչելի վարկերով ապահովելու հարցի ողջ հրատապությանը՝ էական առաջընթաց այս աշխատանքում, ավաղ, դեռևս չի նկատվում։
Բնական է,  նման քաղաքականությունը կարելի է մշակել՝ ունենալով որոշ շատ կարևոր հարցերի պատասխանները, այն է. ինչո՞վ բացատրել, որ տարեցտարի առևտրային բանկերում մեր քաղաքացիների ավանդների (բավական համեստ տոկոսներով) ավելացման պայմաններում այդպես էլ չի նկատվում նրանց կողմից հատկացվող վարկերի համամասնական աճ։ Կամ՝ ինչո՞վ բացատրել, որ վերջին տարիներին առևտրային բանկերում պահպանվում է չաշխատող ակտիվների բարձր մակարդակը։ Այսպես, 31.12.2016թ. չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը կազմել է 5,96%, 31.03.2017թ.՝ 6,19%։ Հարկ է վերլուծել նաև, թե ինչպիսին են բավական վիճելի այն գործելակերպի վնասները, երբ սղաճի ցածր մակարդակի պայմաններում Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մնալ թերֆինանսավորված, ընդ որում՝ վարկավորման բարձր հաշվեդրույքների պայմաններում։
Այսպես, Հայաստանի տնտեսության դրամայնացումը, այսինքն՝ դրամական միջոցներով (լիկվիդային ակտիվներով) տնտեսության ապահովվածության աստիճանը, որոնք կարող են կատարել այնպիսի գործառույթներ, ինչպես շրջանառության և վճարման միջոցը, որը որոշվում է դրամայնացման գործակցի օգնությամբ, էապես ցածր է տնտեսությունում փողի իրական պահանջարկից։ Որպեսզի ասածս մերկապարանոց չհնչի, ներկայացնեմ Հայաստանի տնտեսության դրամայնացման գործակցի (М2 դրամական զանգվածի հարաբերությունը ՀՆԱ-ին) տվյալները վերջին տարիներին։
Աղյուսակ 1
Տնտեսության դրամայնացման գործակցի դինամիկան
Տարեթիվ
ՀՆԱ-ն ընթացիկ գներով,
մլն դրամ
Դրամական զանգված,
Տնտեսության դրամայնացման գործակիցը,
ՀՆԱ %
2013
4276200,9
1545372
36,1
2014
4528873,1
1689783
37,3
2015
5043633,2
1855676
36,8
2016
5079864,6
2180098
42,9
Աղյուսակ 2
Երկրների բաշխումն ըստ տնտեսությունների դրամայնացման մակարդակի
Տնտեսության դրամայնացում,
%
Տնտեսության զարգացում
Երկրների թիվը
Անցումային և զարգացող տնտեսություններ
>200
Հոնկոնգ
>150-200
Չինաստան, Մալթա
>100-150
Եվրագոտի, Մեծ Բրիտանիա, Ճապոնիա, Կիպրոս, Սինգապուր, Շվեյցարիա, Իսրայել
Հորդանան, Մալայզիա
>80-100
Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա
Թաիլանդ, Բահրեյն, Քուվեյթ, Եգիպտոս, Մարոկո, Սիրիա
>60-80
ԱՄՆ, Կանադա, Իսլանդիա, Կորեա, Չեխիա, Սլովակիա
Հնդկաստան, Վիետնամ, Խորվաթիա, Պանամա, Հարավային Աֆրիկա, Ալժիր
>40-60
Դանիա, Նորվեգիա, Շվեդիա, Սլովենիա
Բրազիլիա, Էստոնիա, Հունգարիա, Լեհաստան, Մակեդոնիա, Բոսնիա-Հերցեգովինա, Բուլղարիա, Թուրքիա, Կոստա Ռիկա, Նիկարագուա, Սալվադոր, Ուրուգվայ, Հոնդուրաս, Ինդոնեզիա, Պակիստան, Բանգլադեշ, Ֆիլիպիններ, Շրի Լանկա, Սաուդյան Արաբիա, Թունիս
>30-40
Ռուսաստան, Ուկրաինա, Լատվիա, Լիտվա, Արգենտինա, Բոլիվիա, Չիլի, Կոլումբիա, Դոմինիկյան Հանրապետություն, Գվատեմալա, Պարագվայ, Իրան, Քենիա, Օման, Բոթսվանա, Սենեգալ
16
>20-30
Մեքսիկա, Պերու, Էկվադոր, Վենեսուելա, Ռումինիա, Ղազախստան, Բենին, Բուրկինա Ֆասո, Բուրունդի, Կամբոջա, Գվինեա Բիսաու, Մավրիկիա, Մալի, Մոզամբիկ, Նիգերիա, Տանզանիա
>10-20
Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ղրղզստան, Բելառուս, ԿԱՀ, Չադ, Կոնգոյի Հանրապետություն, Կոտ դ'Իվուար, Ուգանդա, Լաոս
0-10
Ընդամենը երկրներ
19
79
Կարծում եմ, որ Աղյուսակ 2-ում ներկայացված տվյալները (դրանք բնութագրում են երկրների դրամայնացման մակարդակը գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամից հետո, 2009թ. վերջի դրությամբ) ցույց են տալիս, որ զարգացած երկրները տնտեսության դրամայնացման գործակիցը պահում են ՀՆԱ 60%-ի մակարդակում։ Ընդհանուր առմամբ, զարգացած երկրների երեք քառորդն ունի ՀՆԱ 80%-ից բարձր դրամայնացման գործակից։ Այս ցուցանիշով Հայաստանի հարևանությունն այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին են Բուրկինա Ֆասոն, Կամերունը, Կոնգոյի Հանրապետությունը, Գաբոնը, Ուգանդան, Զամբիան և այլն, բնավ լավատեսություն չի ներշնչում։ Իսկ ինչ վերաբերում է հետխորհրդային պետություններին՝ Բելառուս, Ադրբեջան և Վրաստան, որոնք նույնպես տնտեսության դրամայնացման ցածր մակարդակ ունեն, ապա այդ փաստը ոչ մի կերպ չի կարող լավատեսություն ներշնչել, թեկուզև այն պատճառով, որ այդ հանրապետություններում բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն էապես բարձր է, քան Հայաստանում։ Այսպես, ԱՄՆ ԿՀՎ cia.gov (The World Factbook) կայքի տվյալներով՝ 2016թ. վերջին Վրաստանում բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում էր $10 հազ., Բելառուսում՝ $17 հազ. 500, Ադրբեջանում՝ $17 հազ. 700, Հայաստանում՝ $8 հազ. 900։ Այս առնչությամբ ընթերցողներին հիշեցնեմ, որ Ուղերձում խոսվում է Հայաստանի բնակչության մեկ շնչի հաշվով եկամուտների էական բարձրացման անհրաժեշտության մասին. «Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը 2015 թվականի մոտ 3500 ԱՄՆ դոլարից նախատեսվում է 2040 թվականին հասցնել մոտ 15000 ԱՄՆ դոլարի ՝ հաշվի առնելով ինչպես ՀՆԱ աճի տեմպերը, այնպես էլ ժողովրդագրական իրավիճակի ծրագրված բարելավումները»: Ինքնին հասկանալի է, որ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, եթե հաշվարկվի գնողունակության պարիտետով, ապա կլինի շատ ավելի բարձր և մեզ համար շահեկան:
Ուղերձում նշվում է, որ. «Հայաստանի անկախացումից անցել է ավելի քան 25 տարի: Այն բավարար ժամանակ է խոր վերլուծություններ կատարելու և հետևություններ անելու համար: Ժամանակն է, որ մեր ծրագրման, թիրախների ամրագրման հորիզոնը դառնա առնվազն 20-25 տարի»։ Այս խնդրի իրագործումը հնարավոր է միայն հանրապետության տնտեսության իրական վիճակի համակողմանի վերլուծությամբ։ Հենց սրանից ելնելով էլ նշվել են արտադրական ոլորտի գործունեության որոշ ասպեկտներ, որոնք պահանջում են համակողմանի մակրո- և միկրոտնտեսական վերլուծություն։
Որպեսզի պատկերն ամբողջական լինի, նշենք, որ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամից հետո վերջին 8 տարիներին առաջավոր երկրներն սկսել են կտրուկ մեծացնել դրամական զանգվածները։ Բոլորից շատ տնտեսությունում դրամի քանակի ավելացման գործում հաջողել է Չինաստանը՝ 4 անգամ, իսկ դոլարի քանակությունն աշխարհի տնտեսությունում այդ նույն շրջանում ավելացել է 5 անգամ, ճապոնական իենի քանակությունը՝ 3,5 անգամ, եվրոյինը՝ 1,5 անգամ։ Հայաստանի պարագայում մենք կարող ենք, ավաղ, պնդել, որ մեր տնտեսությունում դրամավարկային քաղաքականության ոլորտում սահմանափակումների միջոցով արհեստականորեն ստեղծվել է դրամական քաղցի վիճակ։ Գաղտնիք չէ, որ աշխարհի երկրների մեծ մասում փողը, որը ներդրվում է համաշխարհային տնտեսությունում, ոչնչով ապահովված չէ, այն, որպես կանոն, փակում է համապատասխան պետությունների պարտքը։
Կրկնում եմ, տնտեսության դինամիկ զարգացման հասնելու համար հարկ է, նախ, արդյունավետորեն օգտագործել առկա արտադրական հզորությունները, ավելի լիարժեք բեռնել դրանք։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի ֆինանսական իշխանությունները ստեղծեն վարկային էմիսիայի մեխանիզմ։ Այլ խոսքերով՝ որպեսզի տնտեսությունը դրամայնացվի՝ գոնե բնականոն վերարտադրության ապահովման նպատակով, հարկավոր է փող ստեղծել։ Ամենապարզ բանը, ինչը կարող է անել պետությունը, դա տնտեսությունը փողով հագեցնելն է։ Առավել ևս, սա անհրաժեշտ է՝ հաշվի առնելով, որ դա տեղի է ունենում երկրի պետական արտաքին պարտքի անշեղ աճի, տարեցտարի ավելացող բյուջետային ծախսերի (որոնք տրամադրվում են այդ պարտքի սպասարկմանն ու մարմանը) պայմաններում։ Այսպես, համաձայն 2013, 2014, 2015, 2016 և 2017թթ. պետական բյուջեի մասին օրենքի՝ պետական ծախսերը պետական արտաքին պարտքի սպասարկման համար ունեցել են հետևյալ տեսքը (տե՛ս Աղյուսակ 3).
Աղյուսակ 3
2013թ.
2014թ.
2015թ.
2016թ.
2017թ.
52,552,606.5
63,385,898.6
73,760,839.1
100,615,578.4
120,321,805.6
հազ. հայկական դրամ
128292,9
152399,3
154337,2
209404,1
247687,8
հազ. ԱՄՆ դոլար
Կարծում եմ, որ Աղյուսակներ 1, 2, 3-ում բերված տվյալները թույլ են տալիս անել հետևյալ եզրահանգումը. կառավարության կողմից իրականացվող հարկաբյուջետային և Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող դրամավարկային քաղաքականությունները, ցավոք, այդպես էլ չդարձան տնտեսական աճի ֆինանսավորման կարևորագույն գործիք։ Իսկ թե ինչպես հասնել այս խնդրի լուծմանը, ըստ իս՝ սա էլ պետք է դառնա ՀՀ կառավարության նոր, հայտնի չափով հին կազմի ծրագրի կարևոր բաժիններից մեկը, որն առաջիկայում կդրվի ՀՀ VI գումարման Ազգային ժողովի քննարկմանը։ Այլապես մենք հերթական անգամ կդառնանք կառավարության՝ վերջին մի քանի տարիների հերթական ծրագրի հաստատման վկաները, որի իրագործման արդյունքները ներկայացված են Աղյուսակ 4-ում։
Աղյուսակ 4
Կառավարության 2012-2016թթ.ծրագրերի իրագործման արդյունքների որոշ ցուցանիշներ
ՀՆԱ ծավալ
պետական արտաքին պարտքի ծավալ, մլն ԱՄՆ դոլար
բնակչության մեկ շնչի ՀՆԱ-ն
մլն հայկական դրամ
մլն ԱՄՆ դոլար
2012
3997630,8
9950,3
4372,058
$ 3290
10439,2
4588,455
$ 3454
10888,8
4441,524
$ 3613
10553,3
5077,693
$ 3512
10572,3
5596,311
$ 3533
Կարելի է նաև տագնապեցնող այլ ցուցանիշներ էլ ներկայացնել, որոնք պահանջում են քննադատական մոտեցում Հայաստանի կառավարության և Կենտրոնական բանկի կողմից, որոնք դարձել են նրանց կողմից իրականացվող հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության հետևանքը։ Կարևոր է, որպեսզի արդյունքում կառավարության մշակած նոր ծրագիրն ուղղված լինի մեր երկրի համար բացառապես հրատապ բազմաթիվ խնդիրների լուծման գործնական ուղիների մատնանշմանը, որոնց թվում առաջնային նշանակություն ունի աղքատության էական կրճատման միջոցների ձեռնարկումը։ Եվ, ինչպես նշված է Ուղերձում, անհրաժեշտ է, որպեսզի. «Աղքատության կրճատման հիմնական նպատակային ցուցանիշը աղքատների տոկոսն է ընդհանուր բնակչության թվում, և այդ ցուցանիշը առաջիկա 5 տարում առավելագույնը պետք է կազմի 18 տոկոս, իսկ 2040 թվականին՝ 7-8 տոկոս»: Նշեմ, որ սույն հոդվածում տեղ է գտել լուծում պահանջող առավել հրատապ խնդիրների ոչ մեծ մասը, ինչից էլ հիմնականում կախված կլինի Ուղերձում նշված նպատակների իրագործումը։
Որպես հետգրություն նշեմ, որ թանկ փողերի քաղաքականությունը (չնայած վերջին տարիներին նկատվում է ինչպես ԿԲ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի, այնպես էլ առևտրային բանկերի կողմից տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման մակարդակի որոշ իջեցում) սպանում է տնտեսության իրական սեկտորը, նորարարություններն ու ներդրումները, թանկ փողերը շահավետ են միայն բանկիրներին և ֆինանսական կապիտալին։ Հենց նրանք են բարձրացված տոկոսադրույքներից այսօր տնտեսության իրական սեկտորի շահութաբերության հետ անչափելի մեծ շահ ստանում։ Այս անհամապատասխանության կարգավորումը, զուտ տնտեսական անհրաժեշտությունից զատ, ունի նաև բարոյական մեծ նշանակություն։ Խոսքն այն մասին է, որ դրամական իշխանությունների և կառավարության նման քաղաքականությունը տանում է դեպի մեր հասարակության հետագա գույքային շերտատում, մեր բնակչության լայն շերտերում անարդարության զգացողության առաջացում։ Կարծում եմ, որ Ուղերձի տողերն այն մասին, թե. «Մենք այսօր պայքարի երկու ճակատ ունենք՝ մեկն արտաքին թշնամին է, մյուսը՝ ներքին... Արտաքին թշնամուց ոչ պակաս վտանգավոր է ներքին թշնամին: Ներքին թշնամին որոշակի մտածողությունն ու որոշակի երևույթներ են: Այդ երևույթներից ամենավտանգավորը, թերևս, անարդարությունն է: Անարդարությունը ցանկացած պետության համար չարիք է, հիվանդություն, որը հյուծում ու թուլացնում է պետությունը, որը վերացնում է ապագայի նկատմամբ հավատը, թուլացնում է պետության նկատմամբ սերը, պետությունից վանում է իր հազարավոր զավակներին»: Կարծում եմ, որ ՀՀ կառավարության ծրագիրը պետք է լրիվ չափով հաշվի առնի Ուղերձում դրված խնդիրների հրատապությունը։ Ավելին, անհրաժեշտ է նպատակային յուրաքանչյուր խնդրի իրագործման համար մշակել դրանց իրականացման ճանապարհային քարտեզներ։ Իսկ ՀՀ VI գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորները պետք է գիտակցեն իրենց անձնական, անհատական պատասխանատվությունը Հայաստանի Հանրապետության և ինը միլիոնանոց Հայկական սփյուռքի ճակատագրի համար։
ՀՀ VI գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր
Լուսանկարում. ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ` Կորյուն Նահապետյանը, Կարինե Աճեմյանը, Անդրանիկ Հարությունյանը, Հարություն Կարապողոսյանը, ԱԺ Նախագահ Արա Բաբլոյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Գագիկ Մինասյանը, Սամվել Ֆարմանյանը (Երևան, 20.05.2017 թ.)

Арташес Гегамян: осознание персональной ответственности за судьбу Армении актуально, как никогда.
“Арменпресс”представляет вниманию читателей статью Арташеса Гегамяна, Депутата Национального собрания РА VI созыва от Республиканской партии Армении, председателя партии «Национальное Единение».
Итак, 18 мая 2017 года начало свою работу Национальное Собрание Республики Армения VI созыва. Не скрою, что, будучи избранны­м в парламент Независимой Армении в пятый раз, уже на первом заседании первой сессии я не мог скрыть переполнившие меня чувства гордости за свое Отечество, высокой личной ответственности за судьбу Армении. Иначе и быть не могло. Ведь своим проникновенным словом, своим благословением депутатов НС РА Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II придал особую значимость работе новоизбранного парламента. На серьезные раздумья навело Послание Президента РА Сержа Азатовича Саргсяна (далее Послание). Уже сейчас очевидно, что решение задач, выдвинутых в Послании Президента, должно стать главным приоритетом в деятельности всех ветвей власти. Более того, их слаженная работа имеет своей целью, как было отмечено в Послании, «в конце концов, сводится к одной и той же идее: мы должны строить сильную Армению». И вполне закономерно, что достижение этой национальной цели во многом обусловлено проводимой денежно-кредитной и налогово-бюджетной политикой, которая призвана не только создать предпосылки для устойчивого динамичного роста экономики, но должна стать решающим фактором обеспечения этого роста. Разработка и реализация единой государственной политики, основанной на взаимодополняемой денежно-кредитной и налогово-бюджетной политикой, думается, будет сутью деятельности нового Правительства РА, программа деятельности которой должна стать предметом обсуждения в ходе завершающегося заседания первой сессии Национального Собрания VI Созыва.
Накануне обсуждения Программы Правительства хотелось бы поделиться некоторыми соображениями и предложениями, ответы на которые, бесспорно, помогут полнее представить, а каковы наши ресурсы и возможности для реализации задач, выдвинутых в Послании Президента.
В этой связи хотелось бы несколько развить предложение Премьер-министра РА Карена Карапетяна, сделанное 19 мая т.г. во время рабочей встречи с руководством Управления по управлению государственным имуществом: «Мы должны  интенсивно активизировать все имущество, которое сегодня не работает, потому что это те финансы, которые не распределены и этими финансами мы можем реализовать инвестиции в инфраструктуру». Вовсе не ставя под сомнение правомерность поставленного Премьер-министром задачи, думается, давно созрела необходимость анализа сегодняшнего состояния экономики Армении в целом с акцентом на следующие вопросы. К примеру, при имеющихся в республике производственных мощностях, какова степень их загруженности? Причем не помешало бы дать детальный анализ по всем отраслям промышленности с указанием загрузки производственных мощностей отдельно по каждому предприятию. Это позволит ответить на вопрос: каков возможный номинальный рост выпуска продукции на уже имеющихся производственных мощностях? Очень важно при определении уровня загрузки имеющихся мощностей разобраться, а какова степень недозагрузки из-за недостатка оборотных средств. При этом необходимо инвентаризировать степень износа производственных мощностей, степень их изношенности и пригодности к дальнейшей эксплуатации. При этом будет целесообразно дать анализ уровня рентабельности производства и сопоставить его с учетной ставкой кредитования. Это позволит определиться с возможными источниками финансирования.
Думается, что ни у кого не вызывает сомнения, что для экономики Армении очень актуальной является определение эффективности использования природных ресурсов, особенно в горно-добывающей промышленности. С учетом проведенного анализа следует представить конкретные предложения по существенному повышению эффективности использования природных ресурсов,  сырьевой базы. При этом вовсе не следует ограничиваться лишь предложением о создании медеплавильного прозводства, которое, бесспорно, очень важно.
Думается, что с целью стимулирования значительного роста экспорта и повышения конкурентоспособности отечественного производства, а в Послании поставлена задача в ближайшие пять лет довести экспорт товаров и услуг до 40-45 процентов ВВП, необходимо дать подробный анализ энергоемкости и материалоемкости нашего производства, ведь от этих показателей во многом зависит их конкурентоспособность. При этом особый упор следует сделать на анализе этих показателей в экспортно ориентированных отраслях производства. Об этих банальных истинах приходится говорить вновь, потому что, увы, не все собственники производств  и управленцы ставят микроэкономический анализ в основу своей деятельности. Помочь им в налаживании этой работы – как раз и будет деятельным исполнением той установки Президента РА, содержащейся в Послании, где отмечается: «Государство должно стимулировать и поощрять, в особенности, конкурентоспособные, имеющие большой экспортный потенциал и в основном базирующиеся на местных ресурсах сферы и, почему бы и нет, также развитие и реализацию конкретных программ. ... Следовательно, необходимо вести четкую целеустремленную работу в различных ветвях экономики для повышения доступности частно-государственного взаимодействия...».
Серьезный макроэкономический анализ предполагает и реализация задачи, выдвинутой в Послании, а именно: «В частности, в течение 1990-2015 годов ВВП Армении с 2 миллиардов 257 миллионов долларов США достиг до 10 миллиардов 529 миллионов долларов США, увеличившись приблизительно в 4,7 раз. В течение 2016-2040 годов также мы должны обеспечить примерно пятипро­центный среднегодовой прирост ВВП и достигнуть показателя более чем 57-60 миллиардов долларов». Вне всякого сомнения, что таких результатов можно достичь лишь на основе широкого привлечения инвестиций, а также проведения такой денежно-кредитной политики, которой имманентно присуще образование долгосрочных кредитов.
В моих статьях «Арташес Гегамян: Нужна новая модель экономического роста» («Арменпресс», 30.05.2016) и «Арташес Гегамян: Размышления о новой модели экономического роста Армении» («Арменпресс», 23.09.2016 г.) уже говорилось об актуальности государственной поддержки малого и среднего бизнеса (далее МСБ). В частности, приводился опыт ряда стран, к примеру, США, Великобритании, Словакии, Словении, Чили и др., где практикуется увеличение объемов поддержки в виде гарантий по кредитам МСБ. Приводился пример Финляндии, Новой Зеландии, Испании, которые широко применяют практику увеличения государственных гарантий по экспортным операциям. Приводились примеры государств, где успешно реализуются государственные программы увеличения доли прямого финансирования МСБ, субсидирования процентных ставок малого и среднего бизнеса, а также, где есть опыт широкого применения налоговых льгот, отсрочек платежей, целевого финансирования центральными банками кредитных организаций, обслуживающих МСБ. Увы, к сожалению, несмотря на всю актуальность вопроса обеспечения  МСБ доступными кредитами на основе не фрагментарных решений, а путем выработки Правительством и Центральным банком РА целостной  государственной политики финансирования МСБ, существенного прогресса в этой работе, к сожалению, все еще не наблюдается.
Естественно, такую политику можно разработать лишь имея ответы на некоторые очень важные вопросы, как-то: чем объяснить, что из года в год в условиях увеличения вкладов наших граждан в коммерческие банки (по весьма скромным процентам), так и не наблюдается пропорциональный рост выдаваемых ими кредитов? Или же, чем объяснить, что в последние годы в коммерческих банках сохраняется высокий уровень неработающих активов. Так, на 31.12.2016 г. удельный вес неработающих активов составил 5,96%, на 31.03.2017 г. – 6,19%. Следует также проанализировать, каковы издержки от весьма спорной практики, когда в условиях низкого уровня инфляции экономика Армении продолжает оставаться недофинансированной, причем в условиях высоких учетных ставок кредитования.
Так, монетизация экономики Армении, то есть степень обеспеченности экономики денежными средствами (ликвидными активами), способными выполнять такие функции, как средство обращения и платежа, которая определяется с помощью коэффициента монетизации, существенно ниже реального спроса на деньги в экономике. Чтобы не быть голословным, приведу данные коэффициента монетизации (отношения денежной массы М2 к ВВП) экономики Армении за последние годы.
Таблица 1
Динамика коэффициента монетизации экономики
Годы
ВВП в текущих ценах, млн. драм
Денежная масса, млн.драм
Коэффициент монетизации экономики,
% ВВП
2013
4276200,9
1545372
36,1
2014
4528873,1
1689783
37,3
2015
5043633,2
1855676
36,8
2016
5079864,6
2180098
42,9
Распределение стран по уровню монетизации экономик
Думается, что данные, приведенные в Таблице 2 (они характеризуют уровень монетизации экономик стран после глобального финансового кризиса, на конец 2009 г.), наглядно демонстрируют, что развитые страны поддерживают коэффициент монетизации экономики на уровне выше 60% ВВП. В целом три четверти развитых стран имеют коэффициент монетизации выше 80% ВВП. Соседство Армении по этому показателю с такими странами,  как Буркина-Фасо, Камерун, Республика Конго, Габон, Уганда, Замбия и др. вовсе не вселяет оптимизм. Что же касается постсоветских государств – Беларуси, Азербайджана и Грузии, которые также имеют низкий уровень монетизации экономики, то этот факт никоим образом не может вселять оптимизм, хотя бы потому, что в этих республиках ВВП на душу населения существенно выше, чем в Армении. Так, по данным сайта ЦРУ США cia.gov (The World Factbook) на конец 2016 г. ВВП на душу населения в Грузии составил 10000 долл. США, Беларуси – 17500 долларов, Азербайджана – 17700 долларов, Армении - 8900 долларов США. В этой связи напомню читателям, что в Послании было сказано о необходимости существенного повышения доходов на душу населения Армении: «Показатель ВВП на душу населения 2015 года от примерно 3500 долларов США намечается к 2040 году довести до примерно 15000 долларов США, учитывая как темпы роста ВВП, так и планируемое улучшение демографической ситуации». Понятно, что в случае расчета ВВП на душу населения по паритету покупательной способности, этот показатель в Армении будет значительно выше и выгоднее для нас.
В Послании отмечалось, что: «Со времени обретения Арменией Независимости прошло более чем 25 лет. Это достаточное время, чтобы глубоко проанализировать и сделать выводы. Пора, чтобы в наших программах горизонт установки целей стал, как минимум, 20-25 лет». Реализация этой установки возможна лишь при всестороннем анализе реального состояния экономики республики. Именно, исходя из этого и были отмечены некоторые аспекты функционирования производственной сферы, требующие всестороннего макро и микроэкономического анализа.
Для полноты картины отметим, что за последние 8 лет после глобального финансового кризиса передовые страны стали резко наращивать денежные массы. Больше всех в увеличении количества денег в экономике преуспел Китай – в 4 раза, а количество долларов в экономике мира за этот же период увеличилось в 5 раз, количество японской йены – в 3,5 раза, евро – в 1,5 раза. В случае Армении мы можем, увы, утверждать, что в нашей экономике путем ограничений в области денежно-кредитной политики искусственно создано состояние денежного голода. Не секрет, что в большинстве стран мира деньги, которые вливаются в мировую экономику, ничем не обеспеченные, они, как правило, восполняют долги соответствующих государств.
Повторюсь, для того чтобы добиться динамичного развития экономики следует, во-первых, эффективно использовать имеющиеся производственные мощности, полнее их загрузить. А для этого необходимо, чтобы финансовые власти Армении создали механизм кредитной эмиссии. Иными словами, для того чтобы монетизировать экономику с целью обеспечения хотя бы нормального воспроизводства, необходимо создать деньги. Самое простое, что может сделать государство – это насытить экономику деньгами. Это тем более актуально, что происходит в условиях неуклонного роста государственного внешнего долга страны, из года в год растущих бюджетных расходов, идущих на погашение и обслуживание этого долга.
Так, согласно Закона о государственном  бюджете за 2013, 2014, 2015, 2016 и 2017 годы, государственные расходы на обслуживание государственного внешнего долга выглядели следующим образом (см.Таблицу 3).
Таблица 3
2013 г.
2014 г.
2015 г.
2016 г.
2017 г.
52,552,606.5
63,385,898.6
73,760,839.1
100,615,578.4
120,321,805.6
тыс.арм. драмов
128292,9
152399,3
154337,2
209404,1
247687,8
тыс.долл. США
Думается, что данные, приведенные в таблицах 1,2,3, позволяют сделать вывод: проводимая Правительством налогово-бюджетная политика и денежно-кредитная политика Центрального банка, к сожалению, так и не стали важнейшим инструментом финансирования экономического роста. А как добиться решения этой задачи, на мой взгляд, должно стать одной из важнейших разделов программы нового, в известной мере старого, состава Правительства РА, которая будет вынесена в ближайшие дни на обсуждение Национального Собрания РА VI созыва. Иначе мы в очередной раз станем свидетелями утверждения очередной за последние несколько лет программы Правительства, результаты реализации которой отражены в Таблице 4.
Можно привести и другие тревожные показатели, требующие критического осмысления со стороны Правительства и ЦБ Армении, которые стали следствием проводимой ими налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики. Важно, чтобы в итоге разработанная новая программа Правительства была нацелена на указание практических путей решения многих исключительно актуальных для нашей страны задач, в числе которых первостепенное значение имеет реализация мер по существенному сокращению бедности. И, как отмеченно в Послании, необходимо, чтобы «Основной целевой показатель сокращения бедности – процент бедных в общем числе населения и этот показатель в ближайшие пять лет должен составить максимально 18 процентов, а в 2040 году – 7-8 процентов». Отмечу, что в данной статье нашла место небольшая часть, наиболее актуальных задач, требующих разрешения, от чего во многом будет зависеть реализация целей, изложенных в Послании.
В качестве послесловия отметим, что политика дорогих денег (несмотря на то, что в последние годы наблюдается некоторое снижение как ставки рефинансирования ЦБ, так и уровня кредитования реального сектора экономики со стороны коммерческих банков) убивает реальный сектор экономики, убивает инновации и инвестиции, дорогие деньги выгодны лишь банкирам и финансовому капиталу. Именно они от завышенных процентных ставок получают сегодня большую выгоду несоизмеримую с прибильностью реального сектора экономики. Урегулирование этого несоответствия, помимо чисто экономической необходимости, имеет и большое моральное значение. Речь о том, что подобная политика денежных властей и Правительства ведет к дальнейшему имущественному расслоению нашего общества, к порождению у широких слоев нашего населения чувства несправедливости. Думается, что строки из Послания о том, что: «У нас сегодня есть два фронта борьбы. Один – внешний враг, другой – внутренний. ... Не менее опасен, чем внешний враг, – внутренний враг. Внутренний враг – это определенное мышление и определенные явления. Самое опасное из этих явлений, наверное, – несправедливость. Несправедливость – зло для любового  государства, которое уничтожает веру в будущее, ослабляет любовь к государству, отторгает от государства его многотысячных сынов». Думается, что программа Правительства РА должна в полной мере учесть актуальность задач, поставленных в Послании. Более того, необходимо под реализацию каждой из целевых задач разработать дорожные карты по их реализации.  А депутаты Национального собрания РА VI созыва должны осознать свою личную, персональную ответственность за судьбу Республики Армения и девятимиллионной Армянской Диаспоры.