Մեկնարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Հունաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Հունաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության 2016թ. ծրագրի համաձայն` դեկտեմբերի 19-ին մեկնարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Հունաստանի Հանրապետություն:
Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարությունում կայացած դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել հայկական և հունական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին հաջորդել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Պանայոտիս Կամենոսի առանձնազրույցը: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական բնագավառում հայ-հունական երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Բարձր գնահատելով համագործակցության ներկայիս մակարդակը` կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել երկկողմ համագործակցության խորացման և ընդլայնման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակման վերաբերյալ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Բանակցությունների ավարտին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Պանայոտիս Կամենոսը հանդիպել են լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, պատասխանել են լրագրողներին հետաքրքրող հարցերին, ներկայացրել են երկկողմ բանակցությունների արդյունքները:

Official visit of Armenian Defense Ministry delegation to Greece kicks off
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. In line with the Action Plan 2016 on bilateral cooperation between Armenia and Greece, the official visit of the delegation led by Armenian Defense Minister Vigen Sargsyan to Greece kicked off on December 19.
As “Armenpress” was informed from the press service of MoD Armenia, following the official welcoming ceremony held at the MinistryofNational Defenseof Greece, an extended-format meeting between the Armenian and Greek delegations took place, followed by the private conversation between the Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan and his Greek counterpart Panos Kammenos. Issues related to Armenian-Greece bilateral defense cooperation were discussed.
Highly assessing the current cooperation level, the sides reached an agreement on deepening and expanding the bilateral cooperation, as well as exchanging experience in a number of spheres.
Issues of regional and international security were also discussed at the meeting.
After the talks were over, Vigen Sargsyan and Panos Kammenos met with media representatives and briefed on the results of the talks.