Ֆրանսիայի նորանշանակ ՆԳ նախարարը Հայ դատի ջատագով է և բազմիցս այցելել է Հայաստան ու Ղարաբաղ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հայ դատի պաշտպանության հանձնախումբը ողջունում է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում Ազգային ժողովի սոցիալիստական խմբի նախագահ Բրունո լը Ռուի նշանակումը: Հանձնախմբի նախագահ Մարդիրոսյանի` «Արմենպրես»-ին տրամադրված հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ լը Ռուն երկար տարիներ հավատարիմ կերպով եղել է հայկական խնդիրների բարձրաձայնման և ներկայացման ջատագով:
«Միասին բազմաթիվ այցեր ենք կատարել Հայաստան և Ղարաբաղ և ամեն անգամ վերահաստատել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև կապերի ամրապնդման մեր վճռականությունը: Նա մեր կողքին է եղել, երբ 2014թ-ին հիշատակում էինք Ժան Ժորեսի մահվան 100-ամյակը, ինչպես նաև 2015թ-ին, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների վերաբերյալ կոնֆերանս անցկացրեցինք` Մեծ Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի ներկայությամբ»,- նշել է Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Հարութ Մարդիրոսյանը: Նա նաև հիշեցրել է, որ Բրունո լը Ռուի անմիջական մասնակցությամբ և աջակցությամբ են քննարկվել ու քվեարկվել Հայոց ցեղասպանությունն ընդունող ու դատապարտող, ինչպես նաև դրա ժխտումը քրեականացնող օրինագծերը Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնում:
Բրունո լը Ռուն նշանակվել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար այն բանից հետո, երբ վարչապետ Մանուել Վալսի հրաժարականից հետո ՆԳ նախարար Բեռնար Կազնյոֆը նշանակվել է երկրի կառավարության ղեկավարը:

Newly appointed French Minister of Interior is an advocate of Armenian Cause and has visited both Armenia and NKR numerous times
Newly appointed French Minister of Interior is an advocate of Armenian Cause and has visited
both Armenia and NKR numerous times
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of France hails the appointment of senior Socialist lawmaker Bruno Le Roux as new Interior Minister of France. Chairman of the Committee Mardirosian issues a statement for “Armenpress”, stating that for years Bruno Le Roux has been a devoted advocate of raising issues of Armenian concern.
“Together we have paid numerous visits to Armenia and Karabakh and every time we reaffirmed our commitment to strengthen relations between Armenia and France. He was standing side by side with us in 2014 when commemorated the 100th anniversary of Jean Jaures’s death, as well as in 2015 when we held a conference at the French parliament over the reimbursements for the Armenian Genocide attended by the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I”, Chairman of the Armenian National Committee of France (CDCA) Harout Mardirosian. He also added that it was with the direct participation and support of Bruno Le Roux that the French parliament discussed, voted and adopted the resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide, as well as criminalizing its denial.
Former Interior Minister Bernard Cazeneuve has been appointed as Prime Minister, who in his turn replaced Manuel Valls who resigned on December 6 in order to run for presidency.