Հայաստանը H3N2 գրիպի համար ունի պատվաստանյութեր. մանրամասներ հոնկոնգյան վիրուսի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները չեն բացառում H3N2 գրիպի (հոնկոնգյան վիրուս) ներթափանցման հնարավորությունը, սակայն կոչ են անում խուճապի չմատնվել, քանի որ երկիրը H3N2 գրիպի համար ունի համապատասխան պատվաստանյութեր: «Վիրուսների հարուցիչները շրջանառվում են օդի մեջ, պայմաններից, եղանակից կախված՝ սկսում են ակտիվանալ: Մի տարի մի վիրուսն է ակտիվանում, մյուս տարի՝ մյուսը: 2014-2015 թվականներին գերակշռում էր B տեսակի վիրուսը, 2015-2016-ին՝ H1N1-ը, այս անգամ կարող է լինել H3N2-ը»,- ասաց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի հատուկ վտանգավոր և օդակաթիլային վարակների համաճարակաբանության բաժնի պետ Լիանա Թորոսյանը:
Հոնկոնգյան գրիպի ախտանշանները ոչնչով չեն տարբերվում մյուս գրիպի ախտանշաններից՝ խիստ գլխացավեր, մկանացավեր, ջարդվածության զգացողություն, ընդհուպ փսխումներ, քթից արյունահոսություն: Բուժման մեթոդները ևս նույնն են: Այս վիրուսը կենդանուց մարդուն չի անցնում, հետևաբար, սննդի, մսամթերքի հետ կապված խնդիրներ չեն լինի:
Համաճարակաբանի խոսքերով՝ H3N2 գրիպի հարուցիչը հայտնի է դեռևս 50-60-ական թվականներից: «Մենք այս հարուցիչի նկատմամբ նաև ունենք կոտորակային իմունիտետ, փոքր մասնաբաժիններով մեր օրգանիզմը շփվել է այդ հարուցիչի հետ և հիշում է նրան, ունի այդ հակամարմինները: Պետք է պարզապես լինել գրագետ, չզբաղվել ինքնաբուժությամբ, հագնվել եղանակին համապատասխան, ձեռքերը հաճախակի լվանալ, շատ հեղուկներ օգտագործել, օդափոխել փակ տարածքները»,-ասաց Թորոսյանը:
Նրա խոսքերով՝ կապ չունի, թե մարդը գրիպի որ տեսակով է վարակվում, բոլոր գրիպները տարածվում են օդակաթիլային ճանապարհով և ախտահարում են նույն օրգան համակարգերը: Թե H1N1-ը, թե H3N2-ը, թե B տեսակի գրիպը կարող են նույն աստիճանի բարդություն առաջացնել. կախված է մարդու օրգանիզմի դիմադրողականությունից, խոցելի լինելուց, տարիքից և հետևողականությունից: 2-րդ, 3-րդը օրը վիճակի բարելավման բացակայությունը, շնչառության ծանրացումը, ծակոցները, թուլությունը, ջերմությունն արդեն ահազանգ են՝ բժշկին դիմելու, հատկապես, երբ մարդը խոցելի խմբի ներկայացուցիչ է:
Լիանա Թորոսյանի հավաստիացմամբ՝ Հայաստանում գրիպի հարուցիչներ դեռ չկան, կան պարագրիպ և այլ վիրուսներ, բայց դրանք գրիպներ չեն. գրիպը բնորոշվում է ավելի ծանր, ձգձգվող ընթացքով: Տարածված սխալ կա՝ քթահոսությունը համարել գրիպ: Քթահոսությունը բնորոշ է ոչ թե գրիպին, այլ շնչառական վարակներին, հարբուխին: Գրիպն առանց անկողնային ռեժիմի չի բուժվում, կարող է և թեթև ընթացք ունենալ, բայց դրա բարդություններ առաջացնելու հավանականության տոկոսը բավականին բարձր է, հնարավոր են նաև մահացության դեպքեր:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության առաջարկությունների` խոցելի խմբերի շրջանակներում (խրոնիկ հիվանդներ, տարեցներ, մանկատան սաներ, ծերեր, բուժանձնակազմ) կիրականցվեն պատվաստումներ, որպեսզի նրանց մոտ բարդությունների դեպքերը կրճատվեն, երբ այս խմբերի պատվաստումները վերջանան, յուրաքանչյուր անհատ, ըստ ցանկության, կարող է պատվաստվել: Պատվաստումները, ըստ երևույթին, կիրականցվեն մինչև նոյեմբերի կես:
Ռուսաստանը վերջերս տարածել էր պաշտոնական տեղեկատվություն՝ համաձայն որի ՝ ձմռանը Ռուսաստանին, այդ թվում` հյուսիսային ողջ կիսագնդին սպառնում է հոնկոնգյան գրիպը:
Հոնկոնգյան վիրուսն առաջին անգամ բռնկվել է 1968-1969 թթ.՝ խլելով մոտ 1 միլիոն մարդու կյանք: Գրիպը սկսել է Հոնկոնգում, մինչև 1968-ի վերջը գրիպի տարածման դեպքեր գրանցվել են նաև Վիետնամում և Սինգապուրում, հետո հասել է Հնդկաստան, Ֆիլիպիններ, Եվրոպա: Վիրուսը Կալիֆոռնիա է մուտք գործել Վիետնամական պատերազմից վերադարձող զորքի միջոցով, սակայն չի տարածվել ԱՄՆ-ում մինչև 1968-ի դեկտեմբեր: Սակայն հետագայում այն խլել է մոտ 33 հազար 800 ամերիկացու կյանք: 1968-ին բռնկված այս գրիպը դեռ շրջանառվում է և համարվում է սեզոնային գրիպի սրում:

У Армении есть в наличии вакцина от гриппа H3N2: Подробности о гонконгском вирусе
Ответственные за сферу здравоохранения Армении не исключают возможностей проникновения в страну гриппа H3N2 (гоконгский вирус), однако призывают не поддаваться панике, поскольку в стране имеются все необходимые препараты для вакцинации против гриппа H3N2.
Возбудители вируса витают в воздухе, и в зависимости от условий или климата они начинают активизироваться. Каждый год активизируются разные виды вирусов. В 2014-2015 гг. преобладал вирус типа В, в 2015-2016 гг. - H1N1, на этот раз возможна активность H3N2”, - заявила начальник отдела эпидемиологии особо опасных и воздушно-капельных инфекций Наццентра контроля и профилактики заболеваний при Минздраве РА Лиана Торосян.
Симптомы гонконгского гриппа ничем не отличаются от симптомов остальных видов гриппа – сильная головная боль, мышечная боль, слабость, вплоть до рвоты, кровотечение из носа. Методы лечения те же. Этот вирус не передается от животных к человеку, следовательно, не будет проблем, связанных с употреблением в пищу мяса или молочных продуктов.
По словам эпидемиолога, возбудитель гриппа H3N2 известен еще с 1950-60х гг.
“У нас к нему выработался иммунитет. Просто необходимо быть более бдительными, не заниматься самолечением, одеваться соответственно погоде, чаще мыть руки, использовать много жидкости , проветривать помещения”, - заявила Торосян.
По ее словам, не имеет значения, гриппом какого вида заражен человек, всеони распространяются воздушно-капельнымпутем и поражают одни и те же системы органов. И грипп подтипа H1N1, и H3N2, и типа В могут вызвать одинаковое осложнение в зависимости от иммунитета организма, возраста и других факторов. Отсутствие признанков улучшения самочувствия на 2-3 день, осложнение дыхания, слабость, повышенная температура – это уже сигнал к тому, чтобы обратиться к врачу, если больной является представителем уязвимой группы.
По заверению Торосян, в Армении пока нет возбудителей гриппа, есть парагрипп и другие вирусы. Она отметила, что без постельного режима грипп не излечивается, он может быть слабо выражен, однако велик риск возникновения неблагоприятных последствий, возможны  случаи смертей.
В соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения в рамках уязвимых групп (хронические больные, пожилые, воспитанники детдомов, медперсонал) будет проведена вакцинация в целях сокращения у них случаев осложнений. Вакцинация  будет проводиться до середины ноября.
Впервые о гонконгском гриппе стало известно в 1968-1968 гг., когда болезнь унесла жизни 1 миллиона человек. Болезнь начала распространяться в Гоконге, до конца 1968 года случаи распространения гриппа были зафиксированы во Вьетнаме и Сингапуре, затем они достигли Индии, Филиппин, Европы.  В Калифорнию вирус попал посредством солдат, участвовавших во вьетнамской войне, однако он не распространился до декабря 1968 года. Однако впоследствиион вирус унес жизни 33 800 американцев.